İçeriğe atla

Sopron

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sopron
ÜlkeMacaristan Macaristan
İlGyőr-Moson-Sopron
Nüfus
 (2012)
 • Toplam61.390
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)

Sopron (Macarca telaffuz: [ˈʃopron]; Almanca: Ödenburg, Macarca: Šopron, Latince: Scarbantia), Neusiedl Gölü / Fertö gölü yakınlarındaki Avusturya sınırındaki Macaristan'da bir kenttir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Macaristan'ın Osmanlı işgali sırasında, Osmanlı Türkleri 1529 yılında şehri harap etti ama işgal etmedi. İşgal altındaki bölgelerden birçok insan Sopron'a kaçtı ve kentin önemi arttı.

1676'da Sopron kenti büyük bir yangın yüzüden tahrip oldu. Günümüzde şehir, güzel Barok mimarisine sahip binaları barındırır.

Sopron, II. Dünya Savaşı sırasında çok acı çekmiştir. Naziler ve Macar müttefikleri neredeyse tüm Yahudi vatandaşları ve bazı sol görüşlü işçileri ölüm kamplarına göndererek öldürdü ve şehir birkaç kez bombalandı. Sovyet Kızıl Ordusu 1 Nisan 1945 tarihinde şehri ele geçirmişlerdir. 19 Ağustos 1989'da, 600'den fazla Doğu Almanya vatandaşı tarafından Doğu Almanya'dan Batı'ya kaçmak için kullanılan Avusturya ve Macaristan arasındaki sınırda bir protesto olan Pan-Avrupa Pikniğinin yapıldığı yerdi. Sınırın ilk başarılı geçişi, 9 Kasım 1989'da Berlin Duvarı'nın yıkılmasına yol açan Doğu Alman vatandaşlarının toplu kaçışının önünü açmaya yardımcı oldu.

Sosyalist dönemde, hükûmet Sopron'u bir sanayi şehrine dönüştürmeye çalıştı, ancak Orta Çağ şehir merkezinin çoğu, şehrin turistler için çekici bir yer olarak kalmasına izin vermektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugün, Sopron kenti ekonomisi Avrupa Birliği'nden yararlanmaktadır. Sopron, hemen yakınındaki Avusturya ile tamamen ticari ilişkilerini yeniden kurmuştur. Ayrıca, Soğuk Savaş döneminde bastırılmış olan Sopron'un Almanca konuşan kültür ve mirası şimdi tekrar tanınmaktadır. Bunun bir sonucu olarak, kentin sokak ve trafik işaretleri Avusturya sınırına yakınlığı nedeniyle Almanca ve Macarca olarak resmen iki dilli olarak yer almaktadır. Savaşın parçaladığı Macaristan'ın Orta Çağ mimarisini yansıtan bu şehrin binalarına çok sayıda ziyaretçiyi hayran bırakmıştır. Avusturya sınırına yakın bir konumda yer alan Sopron, İngiltere, Hollanda, Japonya, İskandinavya, Viyana'dan (70 km) ve Bratislava'dan (77 km) gelenlerin yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülkeden ziyaretçi alır. Ayrıca turistler, Sopron'u çok düşük maliyetli diş hekimliği hizmetlerinden yararlanmak için ziyaret etmektedirler. Sopron, 300'den fazla diş kliniğine sahip bir şehir olarak Dünya diş başkenti olarak bilinir."[1][2]

Sopron uzun menzilli doğa yürüyüş (trekking) yolu olan Sultanlar Yolu üzerinde yer alır. Sultanlar Yolu Viyana ile İstanbul arasında 2200 kilometrelik tarihi bir yürüyüş parkurudur.

Foto galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İkiz kasabalar - kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sopron: Surmacz, Jon "Hungarian cap city" Tripso.com http://www.tripso.com/columns/sopron-hungarian-cap-city/ 26 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. by Jon Surmacz
  2. ^ Mary Beth . "The inciDENTAL tourist" USA Today USAtoday.com http://www.usatoday.com/travel/news/2005-07-28-dental-tourism_x.htm 1 Temmuz 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]