Muharremşah, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Muharremşah
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.368
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0372
İl plaka kodu
Posta kodu 67900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Muharremşah, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı Muharremşah. Bu birleşik adın açılımı: Şah obasının Muharrem'inden Muharremşah olmuştur. Çünkü araştırmacılar Bektaş obasının Hacı'sından Hacıbektaş olduğunu ileri sürer. Anadolu'da birçok köyün adı köyün kurucu kişisinden veya oradaki kalabalık ailenin adından , lakabından gelir. Muharrem Şah da bu köyü kurmuş olabilir. Bu kişinin ne zaman yaşadığını şu anda bilemiyoruz. Çaycuma 1530'lu yıllarda Yedi divan olarak kayıtlarda geçer. Muharremşah da bu yedi divandan biridir; çünkü "Muharremşah" Bolu livası içinde 1530'da kayıtlara geçmiştir. Bu livadaki yeri de bugünkü yerdir. Muharremşah'ın çevresinde: Ulu Köy ve Helküm bulunmaktadır. Ulu Köy Çaycuma(Yedi Divan) tarafında Helküm ise Muharremşah'ın güneydoğusuna düşüyor. Muharremşah,1530'da Karye veya divan olarak kayıtlara geçtiğine göre buranın mezralık dönemleri de göz önünde bulundurulursa köyün en azından 500-600 yıllık tarihi kesindir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

muharremşah köyü çaycumamnın diğer köylerine nazaran birçok lehçeyi barındıran bir köydür. tüerkçede sadece muharremşah köyünde duyabileceğiniz kelimeler oldukça fazladır. köyde eski nesil ile yeni nesil arasında çok yüksek bir uçurumbulunmaktadır. genelde 40ı geçmiş olanlar TTKdan emekli ya da çalışır durumdalar. Köyün yemek kültürü pek gelişmemiştir.genel olarak herkes eti çok sever. karınlarını doyurduktan sonra yemeğin çeşidi türü halk içşin pek önemli değildir.köyün yörükbaşı mahallesinde ruslara ait altınlar olduğuda köydeki söylentiler arasındadır.Genelde herkesin en az bir ineği vardır.köyde şekerci ve kuyumcu soyadı fazladır. oldukca güzel bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 63 km, Çaycuma ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1368
1997 1521

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Devlete ait ve özel meden ocaklarının ekonomisinde büyük önemi vardır. Ayrıca son on yıl içinde hızlanan sanayileşmede tekstil köy için büyük önem taşıyor.Köy kızlarının %95i tekstillerde çalışıyor. Tabi bunu fırsat bilen tekstil sahipleri normal ücretin 3de 1i kadar bir miktarla işçileri çalıştırmaktadırlar. bunları okuyan büyükler hala neyi bekliyor birşeyler yapsında gençlerimiz hakkını alabilsin

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ancak köy içindeki ulaşımı sağlayan yollar perişan bir haldedir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]