İçeriğe atla

Muhammed'in mührü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muhammed'in Mukavkıs'a gönderdiği mektupta yer alan dairesel mührü
Muhammed'in Mısırlı Mukavkıs'a yazdığı mektupta yer alan dairesel mühür baskısı (1904 çizimi)

Muhammed'in mührü ya da Mührü Şerif, Muhammed'in emanetlerinden biridir. Osmanlı padişahları tarafından Kutsal Emanetler koleksiyonunun bir parçası olarak Topkapı Sarayı'nda muhafaza edilmektedir. En popüler tasarımın, Muhammed tarafından yabancı erkânlara gönderilen birkaç mektupta kullanılan bir mührün kopyası olduğu iddia edilmektedir.

Topkapı mührü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Jean-Baptiste Tavernier 1675 yılında, mührün Topkapı'daki kutsal emanet odasında bir divan ayağının duvarına oyulmuş bir niş içinde küçük bir abanoz kutu içinde saklandığını bildirdi. Mühürün kendisi, fildişi kenarlıklı, yaklaşık 3" × 4" kristal kaplıdır. Belgeleri damgalamak için 17. yüzyıla kadar yakın bir tarihte kullanılmıştır.

Mühür, yaklaşık 1 cm (½") uzunluğunda dikdörtgen bir kırmızı akik parçasıdır ve الله / محمد رسول satırları (Allah, Muhammed, resul) ifadeleri yer almaktadır. Müslüman tarihçilik geleneğine göre, Muhammed'in orijinal mührü Ebu Bekir, Ömer ve Osman'a miras kaldı ancak Osman tarafından Medine'deki bir kuyuda kaybedildi. Osman'ın mührün bir kopyasını yaptığı ve bu mührün Bağdat'ın ele geçirilmesinde (1534) bulunduğu ve İstanbul'a getirildiği rivayet edilir.

George Frederick Kunz'a göre Muhammed, İmparator Herakleios'a bir mektup göndermek üzereyken, kendisine mektubun kendisinden gittiğinin anlaşılması için bir mührün olması gerektiği söylendi. Muhammed'in gümüşten yapılmış bir mührü vardı ve üzerinde Muḥammad resūl Allāh veya "Allah'ın Elçisi Muhammed" yazılıydı. Üç satırdaki üç kelime yüzüğün üzerindeydi ve Muhammed hiçbir kopyasının yapılmamasını emretti. Ölümünden sonra yüzük, Osman'a geçince Osman yanlışlıkla yüzüğü Aris'in kuyusuna düşürdü. Kuyu o kadar derindi ki dibine hiç ulaşılmadı ve yüzük kayıp olarak kaldı. O sırada bir kopyası yapıldı ancak orijinal yüzüğün kaybolmasının talihsizliğin bir göstergesi olduğu varsayıldı.

Sör Richard Francis Burton, "Akik taşının mühür yüzüğü için en iyi taş olduğu bir 'Peygamber Geleneği'dir ve bu gelenek 1868'de hala kullanılıyordu. Akik taşı aynı zamanda 'yoksulluğa karşı bir bekçidir'." diye yazmıştır.

Mukavkıs mührü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhammed'in mührünün farklı bir tasarımı, Muhammed'in mektuplarının Osmanlı dönemi el yazması kopyalarına dayanan daireseldir. Bu, "Muhammed'in mührü" olarak bilinen varyanttır.