Mucellium Muharebesi

Koordinatlar: 43°57′00″N 11°23′00″E / 43.95°K 11.3833°D / 43.95; 11.3833
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mucellium Muharebesi
Gotlar Savaşı (535-554)
Tarih542
Bölge
Mugello, İtalya
Sonuç Ostrogot zaferi
Taraflar
Bizans İmparatorluğu Ostrogotlar Krallığı
Komutanlar ve liderler
Johannes
Bessas
Cyprian
Justinus
Totila

Mucellium Muharebesi, Gotlar Savaşı sırasında Bizans İmparatorluğu ile Ostrogotlar arasında 542 yılında Mugello yakınlarında gerçekleşmiş muharebedir. Floransa kuşatmasını kaldıran Totila liderliğindeki Ostrogotlar sayıca üstün Bizans güçlerini takip edip, yendiler.

542 Baharında Faventia Muharebesi'ndeki Bizanslılara karşı elde edilen başarının ardından, Totila birliklerinin bir kısmını Floransa'ya saldırmaları için gönderdi. Floransa'da bulunan Bizans komutan Justinus, şehrin kuşatılmasına karşı yeterli tedbir almayı ihmal etmiş ve aceleyle bölgede bulunan diğer Bizans komutanları Johannes, Bessas ve Cyprian'dan yardım telep etti. Güçlerini toplayıp ve Floransa'yı rahatlamaya geldiler. Yaklaşırlarken, Got kuşatmayı kaldırıp ve kuzeye, Mucellium (modern Mugello) bölgesine çekildiler. Bizanslılar onları takip ettiler, Johannes ve askerleri takibe liderlik ediyorlardı ve ordunun geri kalanı onları arkalarından izliyorlardı. Birden Gotlar, Johannes'in adamlarına bir tepenin tepesinden saldırdılar. Bizanslılar başlangıçta tutundular, ama kısa bir süre sonra generallerinin öldüğüne dair bir söylenti üzerine dağıldılar ve yaklaşmakta olan ana Bizans kuvvetine doğru kaçtılar. Ancak onların paniği gelen kuvvete de yayıldı ve tüm Bizans ordusu düzensizlik içinde dağıldı. Gotlar, birçok esir aldı, onlara iyi muamele gösterdi ve hatta onları Got ordusuna katılmaya teşvik etti, Bizans generalleri ise korumalı kalelerine kaçtılar (Bessas Spoleto'ya, Justinus Floransa'ya geri, Cyprian Perugia'ya ve Johannes Roma'ya) ve bundan sonra koordineli saldırılardan vazgeçtiler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
Genel

Bury, John Bagnell (1958). History of the Later Roman Empire: From the Death of Theodosius I to the Death of Justinian, Volume 2. Mineola, New York: Dover Publications, Inc. ss. 230-231. ISBN 0-486-20399-9. 10 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2019.