Benacus Gölü Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Benacus Gölü Muharebesi, Roma İmparatoru II. Claudius komutası altındaki ordu ile Germanik Alamanni ve Juthungi kabileleri arasında MS 268 veya 269 başlarında Romalılar tarafından benacus olarak bilinen Kuzey İtalya'daki Garda Gölü kıyısında gerçekleşen muharebedir.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

268'de Marcus Aurelius'un saltanatından bu yana Roma topraklarına saldırılar yapan Alamanni, Tuna'daki Roma sınırını yarmış ve Alpleri geçmiştir. Aureolus'un isyanı, İmparator Gallienus'un öldürülmesi ve Gallienus tarafından ölüm yatağında imparator olarak aday gösterilen Aureolus ve Claudius arasında ortaya çıkan çatışma nedeniyle Mediolanum'daki güç mücadeleleri, Romalıları birliklerin sınırını reddetmeye zorladı. Aureolus'u Mediolanum kuşatmasında mağlup edip öldüren Claudius, ordusunu Aureolus'un gücünün kalıntılarıyla birlikte kuzeyde Germanlarala yüzleşmeye yönlendirdi.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın detayları bilinmiyor, ancak savaşta gelecekteki imparator Aurelian vardı. Belirleyici bir zafer olarak tanımlanan şeyden sonra Claudius, Germanicus Maximus unvanını aldı. Alman gücünün çoğu sahada katledildi, geri kalanı imparatorluğun sınırlarının ötesine çekildi.

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

Claudius, muharebeden sonra devlet işlerine katılmak için Roma'ya döndü. Alemanni 271'de İtalya'ya döndü ve Fano Savaşı'ndaki nihai yenilgilerinden önce Placentia Savaşı'nda İmparator Aurelian'a karşı bir zafer kazandı.