Melantias Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Melantias Muharebesi
Bizans-Kutrigurlar savaşı 558-559
Tarih559
Bölge
Melantias, Konstantinopolis'in 20 km batısı
Sonuç Bizans İmparatorluğu'un zaferi
Taraflar
 Bizans İmparatorluğu Kutrigurlar[1] ordusu
Komutanlar ve liderler
Bizans İmparatorluğu Belisarius Zabergan
Güçler
300 seçkin Bizans süvarisi ve başıbozuklardan toplama bir miktar paralı asker 2.000 orta hafif süvari
Kayıplar
Bilinmiyor (Görece az) 400 ölü

Melantias Muharebesi ya da Melanthius Muharebesi, Zabergan komutasındaki Kutrigur ordusu ile yetenekli general Belisarius komutasındaki Bizans İmparatorluğu arasında 559 yılında gerçekleşmiştir. Büyük sayısal yetersizliğine rağmen, Bizans ordusu savaşı mutlak bir şekilde kazandı ve Kutrigurları dağınık bir şekilde geri çekmeye zorladı.[2] Bu, Belisarius'un bir kuvvete komuta ettiği son muharebedir.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

558 kışında, Zabergan donmuş Tuna'yı geçen önemli bir Kutrigur ordusuna önderlik etti. Bu ordu, Konstantinopolis'i tehdit edecek şekilde Mezya ve Trakya'yı işgal etti. İmparator I. Justinianus, Belisarius'u emeklilik için geri çağırdı.[3] Kutrigurları Theodosius Surları'dan sürmek için, Belisarius, 300 gazi ile zorla toplanmış yerel askerlerden oluşmuş bir küçük bir kuvveti komuta ediyordu.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Belisarius, Kutrigurlar ile karşılaşmak için ilerlemeye karar verdi ve kampını Konstantinopolis'e 20 mil uzaklıktaki Melantias'ta, rakibinden birkaç kilometre uzakta kurdu. Zabergan Bizanslıları şaşırtmak istedi ve kampını 2.000 süvari ile terk etti ama sırasını kaptırıp Belisarius tarafından şaşırtıldı. Bizans tarihçisi Agathias'a göre Belisarius, Kutrigurların oldukça büyük bir güçle karşı karşıya kaldıklarına inanmaları için bir savaş hilesi kullandı; yerel köylülerden ormana saçılmalarını ve Kutrigurların atlarını korkutmak için ağaçlara vurarak çok toz yapmalarını istedi.[4] Bölgeye yaklaşan Kutrigur birliği paniğe kapıldı ve birçoğu öldürüldü.

Neticeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mağlup olan Kutrigurlar ve Slav müttefikleri geri çekildiler. Tuna'yı geçip anavatanlarına dönmeden önce kısa süre Trakya'yı yağmalamaya devam ettiler.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Victor Tonnennensis episcopi. Chronica, c. 560". 26 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2019. 
  2. ^ James C. Bradford, International Encyclopedia of Military History
  3. ^ Tony Jaques, Dictionary of Battles and Sieges, p.651
  4. ^ Amédée Thierry, Histoire d'Attila et de ses successeurs…, p. 367.
  5. ^ Spencer C. Tucker, 500 Great Military Leaders, ABC-Clio, Oxford

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]