İçeriğe atla

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(FIPRESCI sayfasından yönlendirildi)
Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu
KısaltmaFIPRESCI
KuruluşHaziran 1930 (94 yıl önce) (1930-06)
Kuruluş yeriAcademy Palace, Brüksel, Belçika
TürFilm eleştirmenleri organizasyonu
MerkezMünih, Almanya
Resmî dillerİngilizce, Fransızca
Genel Sekreter YardımcısıGyörgy Kárpáti
BaşkanAlin Taşçıyan[1]
Başkan YardımcısıIsabelle Danel
Başkan YardımcısıBarbara Hollender
Genel sekreterKlaus Eder
Resmî sitefipresci.org

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (kısaca; FIPRESCI; Fédération Internationale de la Presse Cinématographique), farklı ülkelerden profesyonel film eleştirmenleri ve sinema yazarlarının oluşturmuş oldukları ulusal örgütlerin aynı çatı altında birleşmeleriyle oluşmuş bir federasyondur. Kurum, Haziran 1930'da Belçika'nın başkenti Brüksel'de kurulmuştur.[2][3]

FIPRESCI genellikle film festivalleri kapsamında ödüller dağıtmaktadır. Örneğin Cannes Film Festivali, Venedik Film Festivali gibi festivallerde yarışan veya gösterilen filmlerden girişimci, atılgan sinemacıların gelecek vadeden filmlerine teşvik edici bu ödüller verilmektedir.

4-19 Nisan 2009 tarihleri arasında düzenlenen İstanbul Film Festivali kapsamında da iki Türk filmine FIPRESCI ödülü verilmişti. Bunlardan ilki Uluslararası kategoride yarışan Semih Kaplanoğlu filmi Süt (Milk), diğeri de ulusal kategoride gösterilen Reha Erdem filmi Hayat Var (My Only Sunshine)'dır. Jüride Alman, İtalyan, Portekiz ve Bulgar jüri üyelerinin yanı sıra Türkiye'den de iki dergi yazarı jüri üyesi olarak görev yapmışlardır. Genelde festivallerde tek FIPRESCI ödülü verilirken bu yıl Türk sinemasında görülen umut verici canlanma nedeniyle İstanbul'da iki ödül birden verildiği belirtilmiştir.[4]

FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) jürisinin ödül verdiği tek kadın filmleri festivali olan ve aynı zamanda Türkiye’nin de ilk kadın filmleri festivallerinden biri olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'dir.

FIPRESCI'nin iki ayda bir yayımlanan Undercurrent adında bir internet dergisi de vardır. Chris Fujiwara editörlüğünde düzenlenen bu yayın sinema eleştirmenliği ağırlıklıdır ve dergiye şu linki tıklayarak ulaşılabilir.

  1. ^ "Alin Taşçıyan FIPRESCI başkanı". Radikal. radikal.com.tr. 6 Nisan 2014. 2 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2018. 
  2. ^ "About Members / Turkey" (İngilizce). fipresci.org. 5 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2011. 
  3. ^ "History" (İngilizce). fipresci.org. 1 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2011. 
  4. ^ "Latest awards" (İngilizce). fipresci.org. 17 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2011. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]