John Candy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Franklin Candy

John Franklin Candy (31 Ekim 1950 - 4 Mart 1994) Kanadalı bir komedyen ve aktör. Ününe Toronto eyaletinde kavuştu.

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Candy Toronto'da doğdu ve büyüdü. Evangeline (evlilik öncesi soyadı Aker) ve Sidney James Candy'nin oğluydu. Büyük kardeşi Jim ve "Genç Nicky" olarak bilinen küçük kardeşi vardı. Babası 35 yaşındayken kalp krizinden dolayı öldü. Bu olay olduğunda Candy 5 yaşındaydı. (Candy'nin büyükbabası da aynı hastalıktan hayatını kaybetmişti.) Candy Toronto'da sadece erkeklerin eğitim gördüğü katolik bir okul olan Neil McNeil High School 'da okudu.

Candy ilk film rolünü 1973'te çekilen Class of '44 (1944 Sınıfı) filminde aldı. Yine 1970'li yıllarda fazla kazanç beklenmeyen birkaç filmde rol aldı. 1976 yılında Candy, Peter Gzowski'nin kısa ömürlü bir programı olan Ninety Minutes Live 'da Rick Moranis'le rol aldı. Aynı yıl Toronto'ya bağlı bir şehrin üyesi olup Kuzey Amerika'nın popülaritesini kazandı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Candy 43 yaşındayken 4 Mart 1994'te Meksika'daki Durango şehrine doğru Wagons East! (Vahşi Doğu Tatlı Batı) filmi için çekime giderken öldü. Otopsisi onun kalp hastalığı ve ilerlemiş aterosklerozdan dolayı hayatını kaybettiğini gösterdi.

Candy hayatının son yılında sağlığını iyileştirmeye çabalıyordu. Sigara içmeyi bırakmıştı ve gittikçe zayıflıyordu. Ailesinin kalp krizi hikâyesi vardı ve doktorlar da onu birkaç kez zayıflamadan önce uyarmışlardı. Ancak Candy bunu yapmakta zorlanıyordu.

Candy 1979 yılında Rosemary Margaret (evlilik öncesi soyadı Hobor) ile evlenmişti. Jennifer ve Christopher adlarında iki çocukları olmuştu. Candy'nin cenaze töreni St. Martin of Tours Church 'te yapıldı. Candy Kaliforniya'nın Culver Şehri'ndeki Holy Cross Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.