Mermerita

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mermerita
مرمريتا‎‎
Köy
Mermerita Kolajı
Mermerita'nın Syria'da bulunduğu yer
Mermerita
Mermerita
Mermerita'nın Suriye'deki konumu.
Ülke Suriye Suriye
İl Humus İli
İlçe Talkala İlçesi
Nahiye El Nesire[1]
Fenikeli Köyü Milat'tan Önce veya Milat
Rakım 422[2] m (1.387 ft)
Nüfus
 (2004)
 • Toplam 2.206[1]
Zaman dilimi UTC+02.00 (DAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+03.00 (DAYZD)
Resmî site
marmarita.com

Mermerita (Arapçaمرمريتا‎‎, Klasik Süryanice: ܡܪܡܪܝܬܐ‎), Suriye'nin, Humus İli'nin, Suriye İdari Yapılanması'na göre, Talkala İlçesi'ne bağlı, El Nesire Şehri'nin kendi oluşturduğu, El Nesire Nahiyesi'ne (Bucağına) bağlı bir köydür.[1] Mermerita, ilin başkenti olan Humus Şehri'nin 42,5 kilometre batısında yer alır.[3]

2004'te, Suriye Merkez İstatistik Kurumu'nun yaptığı, son resmi sayıma göre Mermerita, 2,206 kişilik nüfusa sahip bir kasabadır.[1] Mermerita, ayrıca, 422 metrelik (1,387 fit) bir rakıma sahiptir.[2]

Mermerita, Tartus İli'nin hemen sınırında bulunmaktır, ancak idari olarak Humus İli'ne bağlıdır. Tartus İli kurulmadan önce, Lazkiye İli'ne bağlı bulunmuştur, ancak 1953'te yapılan idari değişikliklerle Tartus İli'de kurulmuştur ve Mermerita idaresi Humus İli'ne geçmiştir.

Mermerita, tarih ve karnavallar gibi birçok çeşitli sebeplerden dolayı, başta yaz ayları olmak üzere, oldukça fazla sayıda turist çeker ve hem yerli hem yabancı turistler için önemli bir istikamet olarak, bölge turizmine ve ekonomisine, köyün büyük katkıda bulunmasını sağlar.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Mermerita, en az 500 yıllık bir köydür ve modern tarihi, 17. yüzyıl başlarına kadar dayanır. Köye gelenlerin, birçoğunun, Lübnan ve Ürdün'de dahil olmak üzere, Hauran Platosu civarından göç ettiği tahmin edilmektedir. Bu sebeple, köyde bugün de birçok göçebe aile bulunur. Bu büyük köyde şu anda da 17. yüzyıla ait yapılar bulunmaktadır. Ancak son araştırmalar, köyün çok daha eski olduğunu, ilk olarak Fenikeliler tarafından, Milat civarında kurulduğunu ve 6. yüzyılda bir volkan patlaması sonucu tamamen yok olarak, kullanılamaz hale geldiğini, daha sonra ise 16. yüzyıl ortalarında yeniden kurularak, yerleşime açıldığını göstermiştir. Şu an köyde bulunan yapılar, en eski olarak, 17. yüzyıl başlarına dayanmaktadır.

Eski Mermerita[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugün, Mermerita'da, 17. yüzyıldan kalma yapıların bulunduğu, tarihi kısma, "Eski Mermerita" adı verilir. Bugün, köyün bu bölgesinde, sadece 4 aile yaşamaktadır ve oldukça küçüktür. 17. yüzyıl başlarına dayanan, St. John, St. Saba ve St. Boutros Kiliseleri, bu bölgede, Eski Mermerita'nın hemen girişinde yer alır. 16.-17. yüzyılda ve civarında, şu anda coğrafyanın değişmesiyle yok olan, 3 küçük vadi, bugün Eski Mermerita olarak adlandırılan, bu tarihi bölgenin sınırlarını belirlemiştir. Ayrıca, o zamanlarda, büyük köyde verilen, kaliteli eğitim ve verimli tarım, diğer köylerden ve Lübnan, Ürdün, Hauran Platosu ile civarından, birçok göçmen çekmiştir.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Talkala Şehri'nin yakınında bulunan ve içinde birçok yerleşim yeri ve tarihi eser barındıran, Nasara Vadisi'nin, "Hıristiyanların Vadisi"), en büyük köylerinden biridir. Bölgedeki tüm yerleşim yerleri gibi, Mermerita'da nüfusuna göre oldukça büyük bir Hıristiyan halk kitlesine sahiptir. Ayrıca, yine vadideki tepelerden birine kurulmuş olan, Haçlı Seferleri Dönemi'ne ait, büyük stratejik öneme sahip, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne, 2006'da alınmış olan, Haçlı kalesi, Krak des Chevaliers'te, Mermerita'ya oldukça yakındır ve kaleden, köy görünebilir. Ve tüm bunlar, kendisi de eski ve[tarihi bir köy olan Mermerita'nın, yazları, oldukça fazla turist çekmesini ve popüler bir istikamet olmasını sağlayarak, bölge turizmine Mermerita'nın büyük katkıda bulunmasını sağlar.

Yıllık Geleneksel Mermerita Karnavalı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca, bu turizme en büyük katkılardan diğer birisi de, her yıl düzenlenen, "Yıllık Geleneksel Mermerita Karnavalı"'dır. Her yıl köyden ve tüm çevresinden binlerce yerlinin yanında, yabancı ve yerli turistlerin de katıldığı [arnavalda, hepsi gönüllü olarak yer alan, göstericiler, süslenmiş yerel arabalar, geleneksel dansçılar ve perküsyon grupları, birçok çeşitli şovlar hazırlayıp, köy boyunca oldukça büyük, coşkulu ve eğlenceli bir geçit töreni düzenlerler. 2012'de, "Yıllık Geleneksel Mermerita Karnavalı", 32. yılını doldurmuş ve kutlamalar hazırlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d General Census of Population and Housing 2004 15 Aralık 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Suriye Merkez İstatistik Kurumu (CBS). Humus İli - Talkala İlçesi - El Nesire Nahiyesi. (Arapça)
  2. ^ a b "Marmarita, Syria Page". FallingRain. 2012. 9 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2012. ;
    Mermerita'ya ait Coğrafi, Demografik ve Fiziki Bilgiler.
  3. ^ Google Earth, 2012 verileri, Suriye, Humus İli.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]