İçeriğe atla

Meriç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Meriç Nehri sayfasından yönlendirildi)
Meriç
Türkiye - Yunanistan sınırından Meriç Nehri'nin görünümü
Türkiye - Yunanistan sınırından Meriç Nehri'nin görünümü
Konum
Ülke(ler) Bulgaristan Bulgaristan
Türkiye Türkiye
Yunanistan Yunanistan
Genel bilgiler
Kaynak Rila Dağı, Bulgaristan
Kaynak rakımı 2.378 m
Ağız Ege Denizi,
Dedeağaç’ın 14,5 km doğusu
Uzunluk 480 km
Havza alanı 53.000 km²

Meriç (Bulgarca: Марица, Maritsa, Yunanca: Εβρος, Evros) Yunanistan ile Türkiye sınırının bir kısmını oluşturan, Bulgaristan'da doğarak Türkiye'ye giren ve Edirne üzerinde Ege Denizi'ne dökülen ırmaktır.[1]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne’de Meriç Köprüsü
Meriç kaynak havzası

Balkanlar'ın en büyük nehirlerinden biri olan Meriç, Rila Dağı’nın kuzey eteği yakınlarından çıkar. Bulgaristan'da Filibe ovasını, Türkiye’de Edirne şehrini, Batı Trakya'yı suladıktan sonra, Ege Denizi’ne dökülür. Meriç, 480 km uzunluğundadır. Başlıca kolları Ergene, Arda ve Tunca'dır. Meriç nehri Türkiye'nin 10. büyük nehridir.

Meriç’in 172/211 kilometresi Türkiye'dedir.[kaynak belirtilmeli]

Nehir, Türkiye sınırları içinde ilk olarak Edirne kuzeyinde Arda Nehri ile karışır. Bundan sonra Edirne güneyinde Tunca Nehri, Meriç ile birleşir. Uzun bir süre Türk-Yunan sınırını çizerek akan Meriç Nehri’ne İpsala'laya (30) otuz km kala Adasarhanlı köyünde Ergene Nehri karışır.

Meriç Nehri, İpsala güneyinde başlıca iki kola ayrılır. Birinci kol Türkiye sınırını terk ederek Yunanistan’a geçer ve Saros Körfezi’ne dökülür. Diğer kol ise bataklıklar oluşturarak Gala gölü gibi göllenmeler yaparak Türkiye topraklarından Enez yakınlarında Saros Körfezi’ne (Ege Denizi) dökülür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Meriç, 1371 yılında yapılan Çirmen Savaşı’nın da geçtiği yerdir. Osmanlı İmparatorluğu ile Sırp Devleti arasında yapılan bu savaş, Türk zaferi ile sonuçlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2019.