Melekler ve Şeytanlar (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Melekler ve Şeytanlar
Angels and Demons
YönetmenRon Howard
YapımcıBrian Grazer
John Calley
SenaristSenaryo:
David Koepp
Akiva Goldsman
Kitap:
Dan Brown
OyuncularTom Hanks
Ayelet Zurer
Ewan McGregor
MüzikHans Zimmer
Görüntü yönetmeniSalvatore Totino
KurguDaniel P. Hanley
Mike Hill
DağıtıcıColumbia Pictures
CinsiSinema filmi
RenkRenkli
Yapım yılı2009
Çıkış tarih(ler)i () (14)
5 Mayıs Australya (Australya-2009-05) (15)
ABD (ABD)
Süre146 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce
İtalyanca
Latince
Almanca
İsviçre Almancası
Fransızca
İspanyolca
Lehçe
Bütçe$150,000,000
Hasılat$485,900,330
Önceki filmDa Vinci Şifresi
Devam filmiCehennem
Resmî sitesi

Melekler ve Şeytanlar (özgün adı: Angels & Demons), Dan Brown'ın aynı adlı kitabından uyarlanan ve 15 Mayıs 2009 tarihinde gösterime giren macera filmidir. 2006 yapımı The Da Vinci Code filminin prequeli niteliğindedir. Çekimler Roma ve Los Angeles'taki Sony Stüdyolarında gerçekleşti. Tom Hanks Robert Langdon rolüyle, Ron Howard yönetmen olarak, Brian Grazer yapımcı olarak ve Akiva Goldsman senarist olarak geri döndü.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Başta basit bir terörist grup tarafından işlenmiş gibi görünen Cern cinayetinin, bir anda eskiden kalma bir hesaplaşması olan İlluminati örgütünün Vatikan'ı yok etmek için tezgahladığından şüphelenilir.

Bunun üzerine simgebilim uzmanı Robert Langdon'dan olayı araştırması için Roma'ya davet edilir, Robert'a burada İtalyan bilim insanı Vittoria Vetra'da eşlik ederek çalınan Karşıt maddeyi beraber aramaya koyulurlar. Durduraksız süren bir aksiyonla Robert ve Vittoria, 400 yılık antik sembollerin izini sürerler.

Dan Brown'un yazarı olduğu aynı isimli romanın uyarlaması olan Melekler&Şeytanlar, yine yazarın Da Vinci Şifresi filminden sonra çekilen ikinci uyarlaması. Aslında ilk kitap olan Melekler&Şeytanlar, büyük hasılat elde eden Da Vinci Şifresi'nin aldığı eleştirileri yıkmayı hedefliyor.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rolü
Tom Hanks Profesör Robert Langdon
Ayelet Zurer Vittoria Vetra
Ewan McGregor Carlo Ventresca
Stellan Skarsgård İsviçreli Muhafız
Pierfrancesco Favino Müfettiş Ernesto Olivetti
Nikolaj Lie Kaas Bay Gray
Armin Mueller-Stahl Kardinal Strauss

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Sony, 2003 yılında Da Vinci Şifresi ve Melekler ve Şeytanlar kitaplarını uyarlamak için yazar Dan Brown ile anlaştı. 2006 yılının Mayıs ayında Da Vinci Şifresi filminin devamını yazması için, uyarlamanın senaristi Akiva Goldsman ile anlaşıldı. Ron Howard, Melekler ve Şeytanları bir devam filminden ziyade prequel olarak çekmek istedi. Howard, Da Vinci'nin Şifresi'nden daha az popüler olan romanı uyarlarken daha serbest olmak istedi. Çekimler 2008 yılının Şubat ayında başlaması ve filmin 2008 Kasım'ında gösterime girmesi planlanıyordu. Ancak senarist grevi nedeniyle yapım gecikti.

Akiva Goldsman, çalışmalara başlayıp, senaryoyu belirli bir düzeye getirdikten sonra, senaristlerin grevi başladı. O zamanlarda tamamlanmamış senaryonun filme çekilmesi mümkün değildi ve Goldsman da meslektaşlarından ayrılmayıp greve katılmayı tercih etmişti. Angels and Demons, senaryo yazarları grevinden etkilenen ilk büyük bütçeli prodüksiyon oldu. Senaristler, filmin yapımındaki aksamayı uzun bir süre zafer olarak lanse etti. Grevin ardından Goldsman'ın senaryosunu David Koepp de elden geçirdi. Koepp, çekimler başlamadan önce senaryoya son halini verdi. Ewan McGregor'un karakterinin uyruğu, oyuncunun aksanı göz önünde bulundurularak İtalyan olarak değil, İrlandalı olarak lanse edildi.

Tom Hanks ve Ayelet Zurer filmin çekimlerinde

Çekimler 4 Haziran 2008 tarihinde Roma'da başladı. Film için sahte bir başlık olan "Obelisk" adı koyuldu. 30 Temmuz'da aktör grevi başladı. Bu yüzden filmin kalanı Los Angeles'taki Sony Pictures Stüdyoları'nda gerçekleştirildi. Buna ek olarak da Roma Katolik Kilisesi yetkilileri Da Vinci Şifresi'ni çirkin buldukları için Santa Maria del Popolo ve Santa Maria della Vittoria gibi kiliselerde çekim yapılamadı. Caserta Saray'ı Vatikan olarak, Biblioteca Angelica da Vatikan Kütüphanesi olarak kullanıldı. Sony tam ölçek kopyalar inşa etti. CBS News, Santa Susanna'da çalışan bir rahip ile görüştü. Rahip cinayet sahnelerinin kendi kiliselerinde çekilmesini istemediklerini söyledi. Hikâyede en önemli bir yere sahip olan St. Peter Meydanı, Vatikan'dan izin alınamadığı için filmde kullanılamadı ve ekip çekimler için meydanın bir kısmını yeniden inşa etmek zorunda kaldı. Filmin bazı sahnelerinin Vatikan'da çekilmesini uygun olmadığını açıklayan bir yetkili, normalde senaryoyu okuduklarını ama Dan Brown isminin kendilerine yeterli olduğunu, yazarın kitabında dini inançlara zarar veren fantezilerin yer aldığını açıkladı. Vatikan, yazar Dan Brown'ın eserleriyle ilgili negatif görüşlerini ilk kitap filme çekildiğinden beri dile getiriyordu.

Vatikan, inançlı kişilerden filmi boykot etmelerini istedi. Kendisine bağlı hiçbir mekanın çekimlerde kullanılmasına izin vermeyen Vatikan, İtalya devletine başvuruda bulunarak çekimlerin yapılmasını engellemeye çalıştı.[1] Grazer Da Vinci'nin Şifresi'nin daha özgür bir roman olduğunu, Londra ve Fransa'da daha serbest çekimler yapıldığını söyledi. İkinci ekip görsel efektler için Large Hadron Collider'in fotoğraflarını çekti. Moving Picture Company, Los Angeles'ta aktöler ile mavi ekran önünde yapılan çekimlerin bu fotoğraflar ile kombinasyonunu yaptı. Ron Howard da filmin bilimsel gerçekliğe daha uygun olmasını sağlamak için CERN ile bir araya geldi. Çekimler ayrıca 2008 yılının Temmuz ayında University of California, Los Angeles'ta yapıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]