Da Vinci Şifresi (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Da Vinci Şifresi (film)
2006 yılı yapımı Da Vinci Şifresi filminin afişi.
Yönetmen Ron Howard
Yapımcı Brian Grazer
John Calley
Senarist Dan Brown'ın romanından Akiva Goldsman
Oyuncular Tom Hanks
Audrey Tautou
Sir Ian McKellen
Paul Bettany
Jean Reno
Alfred Molina
Jürgen Prochnow
Müzik Hans Zimmer
Kurgu Daniel P. Hanley
Mike Hill
Dağıtıcı Columbia Pictures
Yapım yılı 2006, ABD
Süre 168 dakika
Dil İngilizce
Fransızca
Latince
Bütçe 125 milyon $

Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code), Dan Brown'un aynı adlı romanından uyarlanmış Hollywood yapımı sinema filmi. Başrollerde Tom Hanks, Audrey Tautou ve Jean Reno ve Sir Ian McKellen oynamıştır. Dan Brown'ın Da Vinci Şifresi romanı yayımlandığı dönemde tüm Hristiyan alemini ayağa kaldırmış ve Vatikan'ı zor durumda bırakmıştı. Vatikan yönetimi, yazılanları saçma bulduğunu söylemiş ve yazar Dan Brown'a karşı cephe almıştı. Bütün bu yaşananlar, Hollywood için çok iyi bir malzeme oluşturuyordu. Hemen kolları sıvayan yapımcılar, yönetmen seçiminde hiç zorlanmadılar. Bu kişi Ron Howard'dı. Zaten Ron Howard bu romanın film yapılmasını kendisi istemişti.

Yapım Aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanın yarattığı etkiyi iyi bilen oyuncular film konusunda biraz tedirginlerdi. Yönetmen ve yapımcıların, Profesör Langdon rolü için ilk düşündüğü isim, Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) ve Külkedisi Adam'da (Cindrella Man) da Ron Howard ile beraber çalışan Avustralyalı aktör Russell Crowe'du. Oscar'lı oyuncu mazeretlerini bildirerek rolü geri çevirdi. Russell Crowe'un rolü reddetmesiyle, Hugh Jackman ve George Clooney gibi oyuncuların isimleri geçse de, teklif yine Oscar'lı bir oyuncu olan Tom Hanks'e götürüldü. Ron Howard, Apollo 13 filminde de beraber çalıştığı Hanks için ümitliydi. Usta oyuncu, bu teklif karşısında pek düşünmedi ve rolü kabul etti. Sıra kadın başrol oyuncusunu bulmaya gelindiğinde akıllarda yine bir isim vardı. İngiliz oyuncu Kate Beckinsale. Tabi film tek bir yerde geçmediği gibi, rol icabı Fransız Ajan Neveu'yu canlandıracak oyuncunun Fransız aksanının iyi olması gerekiyordu. Bu durumdan dolayı Kate, daha kendisine teklif gelmeden rolünü kaybetmiş oluyordu. Fransız aksanı konusu Kate için bir hüzün iken, Fransız aktris Audrey Tautou için Hollywood'a giriş anlamına geliyordu. Dedektif Fache rolü ise zaten Jean Reno'dan başkasına gidemezdi.

Oyuncu seçimleri tamamlandıktan sonra çekimlere başlandı. Film Paris'e konferans vermek için gelen Profesör Robert Langdon (Tom Hanks)'a, Paris'te bulunan Louvre Müzesi'nden gelen bir ölüm haberiyle başlıyor. Başlarda bu ölümle hiçbir bağının bulunmadığına inanan Langdon, işin içine girdikçe tüm dünyayı sarsacak bilgilere ulaşacaktır. Fransız kriptolog ajan Neveu (Audrey Tautou) ile bir maceraya atılan profesör, bu esnada hem polisten hem de Opus Dei denilen tarikattan kaçmaktadır.

Filmin teması İsa'nın soyunun devam ettiği yönündedir. Öyle ki bu düşüncenin gerçek olması demek, İsa'yı yarı Tanrı olarak gören ve buna inanan Hristiyanların, dine karşı olan inançlarını kaybetmeleri demektir. Bu da Vatikan'ın yalan söylediği anlamına gelir ki, Vatikan'ın hiç karşılaşmak istemediği bir durumdur bu. Çünkü, Vatikan Hristiyan alemi üzerindeki gücünü kaybeder. Bunun farkına varan Vatikan yönetimi de hemen harekete geçti ve hiçbir Hristiyanın bu kitabı okumamasını istedi.

Film, 19 Mayıs 2006 tarihinde tüm dünya sinemalarında aynı anda gösterime girdi. Türkiye'de 330 salonda gösterilen film ilk hafta 322.870 izleyici toplamıştır.2006 yılı için Türkiye'de izlenen filmler arasında 3. sırada yer aldı. Film, kitapta elde edilen başarıyı yakalayamadıysa da, açılış hasılatı dünya sinemaları sıralamasında,Yıldız Savaşları 3 'ten sonraki en yüksek ikinci film oldu. Bunun yanı sıra Tom Hanks filmlerinin arasındaki en karlı film oldu.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağıtım[değiştir | kaynağı değiştir]