Cinderella Man

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cinderella Man
Film afişi
YönetmenRon Howard
YapımcıRon Howard, Akiva Goldsman, Brian Grazer, Penny Marshall
SenaristAkiva Goldsman, Cliff Hollingsworth
OyuncularRussell Crowe
Renée Zellweger
Paul Giamatti
Craig Bierko
Paddy Considine
MüzikEdward thomson
DağıtıcıUniversal Studios
Süre144 dakika
Dilİngilizce
Bütçe88 milyon $
Diğer adlarıKülkedisi Adam

Cinderella Man lakabıyla tanınan ünlü boksör James J. Braddock'un gerçek yaşam öyküsüne dayanan film, Braddock ve ailesinin ABD'deki Büyük Ekonomik Kriz yıllarında yaşadıkları sıkıntılı yılları ve verdikleri büyük yaşam mücadelesini konu ediniyor. 15 Eylül 2005 tarihinde gösterime giren, başrollerinde Akademi Ödüllü oyuncular Russell Crowe ve Renee Zellweger'in yer aldıgı filmin yönetmeni bir diğer Akademi Ödülü sahibi Ron Howard'dır.

Üç dalda Oscar ve iki dalda Altın küre adaylığı bulunan film dünya çapında birçok festivalde çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski bir boksör olan James J. Braddock 1929 yılında tüm dünyayı etkileyen ekonomik buhranda sahip olduklarını tümüyle kaybetmiştir. Açlık ve sefaletin kol gezdigi bir ortamda ailesini bir arada tutmak için bulabildigi her işte çalışan Braddock'un kapısını bir gün eski menajeri ve dostu Joe calar. Tek bir maç için ringlere dönen braddock mucizevi başarısı, alçak gönüllülügü ve kazandıklarını yoksullarla paylaşmasıyla Cindrella Man lakabını alır ve artık tek rakibi dönemin dünya ağır sıklet boks şampiyonu Max Baer'dir

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]