Alev Kapanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alev Kapanı
Backdraft
"Backdraft" filminin özgün sinema afişi
YönetmenRon Howard
YapımcıPen Densham
Richard Barton Lewis
John Watson
SenaristGregory Widen
OyuncularKurt Russell
William Baldwin
Robert De Niro
MüzikHans Zimmer
Görüntü yönetmeniMikael Salomon
KurguDaniel P. Hanley
StüdyoUniversal Pictures
DağıtıcıUniversal Pictures
CinsiSinema filmi
TürüAksiyon,dram,gerilim
RenkRenkli (DeLuxe)
Yapım yılı1991
Çıkış tarih(ler)i24 Mayıs 1991 (ABD)
8 Ekim 1991 (Türkiye)[1]
Süre132 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce
Hasılat77,8 Milyon $ (ABD)
Diğer adlarıFuoco assassino (İtalya)
Llamaradas (İspanya)
Pompiers en alerte (Kanada)

Alev Kapanı, 1991 yılı ABD yapımı dramatik gerilim filmidir. Özgün adı Backdraft dır. Senaryosunu Gregory Widen'ın yazdığı filmi Ron Howard yönetmiş, başlıca rollerinde Kurt Russell, William Baldwin, Robert De Niro, Donald Sutherland, Jennifer Jason Leigh, Scott Glenn ve Rebecca De Mornay oynamışlardır. Filmin görüntü yönetmenliğini Mikael Salomon yapmıştır. Müzikleri ise Hans Zimmer'e aittir. Film 3 dalda Oscar'a aday gösterilmişti. Chicagolu itfaiyecilerin azılı bir kundakçıyı ortaya çıkarma çabaları anlatılmaktadır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayatını mesleğine adamış Chicagolu itfaiyeci Dennis McCaffrey (Kurt Russell) bir yangında ölünce iki oğlu Stephen 'Bull' McCaffrey (Kurt Russell) ve Brian (William Baldwin) babalarının izinden giderek itfaiye teşkilatına girerler. Çocukluklarından beri aralarında mevcut olan rekabet burada da devam eder.Daha tecrübeli ve kendine güveni daha fazla olan ağabey Stephen, teşkilata kendisinden sonra giren kardeşi Brian'ın bu mesleğe uygun olmadığını düşünmektedir. Kundaklama sonucu çıkan bir dizi yangından sonra Brian daha güvenli bir göreve, kundaklamaları araştıran bir detektif olan Donald Rimgale'in (Robert De Niro) asistanlığına atanır.

Filmin adı[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizcede "draft" sözcüğü birçok farklı anlamının yanı sıra "hava akımı", "cereyan" anlamlarında da kullanılmaktadır. "Back" ise "geriye doğru" anlamına gelmektedir. Kapalı bir alanda çıkan bir yangında ortamdaki oksijen tamamen tükendiğinde alevler bir süreliğine söner gibi olur fakat ortama ani bir oksijen akımı olursa (örneğin bir kapının açılması gibi) oksijen içerideki yüksek ısılara erişmiş olan duman ve gazlarla birleşerek bir patlamaya yol açar.Buna "Backdraft" adı verilmektedir. Film özgün adını ("Backdraft") bu termodinamik fenomenden almıştır. Filmde seri yangınlar çıkartan bir kundakçının (Donald Sutherland) yakalanmasında bu olaydan yola çıkılır.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Turistik amaçla gezilebilen Universal Stüdyoları'nda "Backdraft" filmi ile ilgili bir sergi/canlandırma mevcutmuş.
  • Kurt Russell,William Baldwin ve Scott Glenn tehlikeli sahnelerde dublör kullanmamışlar ve en az diğer dublörler kadar kendilerini riske atarak çok iyi bir performans sergilemişlerdi.Onların bu çabası üzerine tanıtım yazılarında isimleri ayrıca "dublörler" listesinde de geçmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Milliyet Gazetesi Arşivi". gazetearsivi.milliyet.com.tr. 25 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]