Kayıp Sembol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kayıp Sembol
The Lost Symbol
Kitabın Türkçesinin kapak resmi.
YazarDan Brown
ÇevirmenPetek Demir
ÜlkeABD
Dilİngilizce
KonularPolisiye, Simgebilim,
TürRoman
Yayım15 Eylül 2009[1] (özgün)
8 Aralık 2009 (Türkçe)
YayımcıDoubleday (ABD)
Transworld (BK) (özgün)
Altın Kitaplar (Türkçe)
Sayfa527
ISBN978-975-21-1192-9
Robert Langdon serisi
Da Vinci Şifresi Kayıp Sembol Cehennem

Kayıp Sembol (İngilizce: The Lost Symbol) Amerikalı yazar Dan Brown'un 2009'da çıkan kitabıdır.[2][3] Da Vinci Şifresi kitabından sonra Washington'da geçen bir gerilim romanıdır.

Satışı Türkiye'de 8 Aralık 2009 tarihinde başlamıştır ve Brown kitabına Harvard Üniversitesi profesörü sembol bilimci Robert Langdon karakterini de katmıştır.[2]

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap, ana karakter Robert Langdon'un bir konferans vermek üzere yakın arkadaşı Peter Solomon tarafından Amerikan Kongre Binası'na çağrılmasıyla başlar. Ancak Robert Langdon Kongre Binası'na gittiğinde fark eder ki; kendisi oyuna getirilmiştir. Binanın koridorunun ortasında arkadaşı Peter'ın kesilmiş elinin bulunmasıyla beraber Robert, Peter'ı kurtarabilmek için Masonların sakladığı rivayet edilen Antik Gizemleri ortaya çıkarması beklenir. Ancak Robert daha nelerin yaşandığını anlamaya çalışırken işe CIA de dahil olur ve CIA başkanı Inoue Sato'nun da Kongre Binası'na gelmesiyle birlikte Robert durumun ciddiyetinin farkına varır.

Robert, Sato ve Kongre Binası Güvenlik Şefi olan Trent Anderson; Peter'ın elini inceleyerek üstünde birçok dövmeye ve şifrelere rastlarlar. Bu semboller ve şifreler onları Peter'ın, Kongre Binası'nın altında bulunan ofisine götürür. Robert, Sato ve Anderson burada Mason Piramidi adıyla bilinen ve Antik Gizemlere giden yolu gösteren bir piramit bulurlar. Bu sırada zaten Robert'tan şüphe duyan Sato bu piramidin kapak taşının Robert'ın çantasında bulunduğu haberini alır. Bunun üzerine Sato, Anderson'a Robert'ı tutuklama emri verir. Robert çantasında bulunan kapak taşından haberi olmadığını açıklamaya çalışırken Kongre Binası'nın Mimarı ve aynı zamanda Peter'ın yakın bir mason arkadaşı olan Warren Bellamy, Sato ve Anderson'a saldırarak onları bayıltır ve Robert'ı binanın içinde bulunan bir kütüphaneye götürür.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Robert Langdon: Harvard Üniversitesi'nde simgebilim profesörüdür ve aynı zamanda kitabın ana karakteridir.
 • Mal'akh: Kitapta Robert'ı Kongre Binası'na yönlendiren ve Antik Gizemlere ulaşmaya çalışan kişidir. Vücudu dövmelerle doludur ve Peter'ı kaçırıp elini kesmiştir. Kitabın devamında Mal'akh'ın aslında Peter'ın çok önceden İstanbul'da bulunan Kartal Soğanlık Hapishanesi'nde öldürüldüğüne inanılan Zachary Solomon olduğu ortaya çıkar. Babası onu para karşılığı hapishaneden çıkarma teklifini reddettiği için babasına çok sinirlenir ve hapishane müdürüne para vererek kendi sahte ölümünü düzenler ve hapishaneden kaçar. Bir süre Yunan Adaları'nda yaşadıktan sonra Masonluk ve Antik Gizemler hakkında bilgi sahibi olur. Bu konu hakkında birçok kitap okur ve Mason Piramidi'ni öğrenir. Bunun üzerine Amerika'ya döner, silahla Peter Solomon'un evine gider ve ondan Mason Piramidi'ni ister. Peter, piramidi vermeyi kabul etmeyince ve Peter'ın annesi mutfaktan silahla çıkıp Mal'akh'a ateş edince orada Peter'ın annesini öldürür ve kaçarken Peter tarafından vurulur, fakat ölmez. Yıllarca saklanır ve vücudundaki kurşun izlerini saklamak için vücuduna dövmeler yapar. Mason tarikatına katılır ve orada farklı bir kişi kılığında ayinlerde yer alır. Vurulmasından yaklaşık 10 yıl sonra geri döner ve kitapta anlatıldığı gibi hikâyesi Mal'akh olarak Peter'ı kaçırıp elini kesmesine bağlanır. Dan Brown'un Robert Langdon serisinde hem fikir babası ve işleri düzenleyen deha olup hem de katil olarak yer alan tek kötü karakterdir.
 • Peter Solomon: 33. dereceden mason, Katherine Solomon'un ağabeyi, Robert Langdon'un arkadaşı, kitaptaki olay örgüsünü başlatan kaçırılma olayının rehinesi.
 • Katherine Solomon: Noetik bilimci, Peter Solomon'un kız kardeşi, Zachary Solomon'un halası, Isabel Solomon'un kızı, Robert Langdon'a piramidin şifrelerini çözmesinde yardımcı olan kişi.
 • Trish Dunne: Katherine'in yanında çalışan metasistem araştırmacısı. Etanol dolu bir tankın içinde boğularak Mal'akh tarafından öldürülür.
 • Isabel Solomon: Katherine Solomon ve Peter Solomon'un annesi, Zachary Solomon'un babaannesi. Mal'akh tarafından kitaptaki olaylardan on yıl önce vurularak öldürülür, Katherine'in ellerinde hayatını kaybeder.
 • Warren Bellamy: Kongre Binasının Mimarı ve Peter Solomon'un mason arkadaşı. Robert Langdon'u, Inoue Sato'nun Mal'akh'a yardım ettiğini düşündüğü için Sato tarafından tutuklanmaktan kurtarır.
 • Inoue Sato: CIA'in başkanı.
 • Colin Galloway: Washington Ulusal Katedrali'nin başrahibi ve Peter Solomon ile Warren Bellamy'nin mason arkadaşı. İki gözünde de katarakt hastalığı vardır.
 • Trent Anderson: Kongre Binası Güvenlik Şefi.
 • Nola Kaye: CIA araştırmacısı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Italie, Hillel (20 Nisan 2009). "New Dan Brown novel coming in September". Associated Press. 29 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2009. 
 2. ^ a b Carbone, Gina (20 Nisan 2009). "Dan Brown announces new book, 'The Lost Symbol'". Boston Herald. 22 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2009. 
 3. ^ ""ET Breaks News: Dan Brown Has Finished New Book" ETonline, 12 Ocak 2009". 4 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]