Mavi Bayrak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blue Flag Logo.svg
Mavi Bayraklı bir plaj

Mavi Bayrak, 44 ülkede faaliyet yürüten Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın (FEE), belli kriterlere sahip plaj ve marinalara verdiği ödül.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

AB'ye üye ülkelerde, yüzme amacı ile kullanılacak göl ve deniz suları için gerekli su kalitelerini belirleyen mikrobiyolojik parametrelerin, yol gösterici ve uyulması zorunlu hükümler haline getirilmesiyle ortaya çıktı.

Bu yönde yapılan etkinlikler 1987 yılında Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEE) tarafından yürütülen Mavi Bayrak Kampanyası adı altında birleştirildi. Önce 11 Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ülkesinde, daha sonra da 22 ülkede başarı ile uygulandı. 2001 yılında ise Avrupa dışındaki ülkelerin talepleri üzerine kampanyanın kapsamı genişletildi ve Avrupa Çevre Eğitim Vakfı’nın adı Çevre Eğitim Vakfı olarak değiştirildi.[1]

Ülkelere göre Mavi Bayrak[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Çevre Eğitim Vakfı'na 1991 yılında ilk kez Avrupa Topluluğu dışından Finlandiya kabul edildikten sonra, Türkiye'de de Mavi Bayrak Kampanyasına yönelik çalışmalar başlamış, Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde 1993 yılında Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) kurulmuştur.

Kriterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Plajlar için 27, marinalar için ise 22 kriter olmakla birlikte, 4 ana grupta toplanmıştır.

  1. Yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği.
  2. Çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi.
  3. Plaj düzeni ve emniyetinin sağlanması.
  4. Çevre Yönetimi[2]

Kampanyaya katılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavi Bayrak Kampanyasına gönüllü olarak katılmak esastır. Katılmak isteyenler öncelikle kendi ülkeleri içindeki ulusal jüriye gerekli belgelerle başvurur. Ulusal jürileri uygun gördüğü plaj ve marinalar ise Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'na (FEE) gönderilir. FEE, uluslararası jüriyi toplar ve çeşitli ülkelerden gelen başvuruları değerlendirerek karar verir. Uluslararası jüride, FEE, UNEP, EU, EUCC (kıyı ile ilgili sivil toplum örgütü) yer alır.

Mavi Bayrak Ödülü bir yıl için verilir ve ödülü alan plaj ve marinalar, sezon içinde denetlenir. Bu denetlemeler sırasında uygunsuz bir durum olduğunun belirlenmesi durumunda, sorun çözülünceye dek Mavi Bayrak indirilir.[3]

Mavi Bayrak ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2015 yılı itibarıyla Türkiye, Mavi Bayrak sayılarına göre İspanya’dan sonra ikincidir[4].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mavi Bayrak[ölü/kırık bağlantı] T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2008.
  2. ^ Plajlara Mavi Bayrak almak için gerekli kriterler 29 Eylül 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2008.
  3. ^ Mavi Bayrak Kampanyasına Nasıl Katılım Sağlanır[ölü/kırık bağlantı] T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2008.
  4. ^ "YILLARA GÖRE MAVİ BAYRAK ÖDÜLLÜ PLAJ, MARİNA VE YATLAR LİSTESİ". mavibayrak.org.tr. 25 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2015.