Kobalt mavisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kobalt Mavisi
 
Renk koordinatları
Hex #0047AB
RGB (r, g, b) (0, 71, 171)
CMYK (c, m, y, k) (0.17, , , )
HSV (h, s, v) (215°, 100%, 67%)

Kobalt mavisi kobalt (II) oksit ile alüminyum oksit ile 1200 °Cde yapılan mavi bir pigmenttir. Kimyasal olarak, kobalt mavisi pigmenti, kobalt (II) oksit-alüminyum oksit veya kobalt (II) alüminat , CoAl2O4. Kobalt mavisi (demir siyanür esaslı) pigmentten Prusya mavisinden daha hafif ve daha yoğundur. Oldukça kararlıdır ve tarihsel olarak seramikte (özellikle Çin porselen, mücevherat ve boya renklendirici bir madde olarak kullanılmıştır. Şeffaf cam silika esaslı kobalt pigmenti smalt ile renklendirilir.

Tarihsel olarak kullanımı ve üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Saf olmayan formdaki kobalt mavisi uzun süre Çin porselenlerinde kullanılmıştır.,[1] ancak 1802'de Louis Jacques Thénard tarafından bağımsız olarak saf bir alümina bazlı pigment olarak keşfedildi.[2] Ticari üretimi, 1807'de Fransa'da başladı. İngilizce 'de bir renk adı olarak ilk kaydedilen kobalt mavisi 1777'de yapıldı.[3] 19. yüzyılda kobalt mavisi üreten dünyanın önde gelen üreticisi Benjamin Wegner'in Norveç şirketi Blaafarveværket, ("mavi renk işleri") Dano-Norveç dili). Almanya ayrıca Saksonya Cevher Dağlar 'da mavi renk çalışmaları (Blaufarbenwerke) ile de ünlüdür.

İnsan kültüründe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bristol mavi camındaki renk, camdaki kobalt iyonlarından kaynaklanmaktadır.
Şarap kadehi, 19. yüzyılın ortalarında. Katar Hanedanı. Brooklyn Müzesi.
An example of cobalt blue hue (not pure cobalt blue).

Sanat

 • Suluboya ve astrolog John Varley, boyama gökyüzü için ultramarine için iyi bir ikame olarak kobalt mavisi önerdi ve 1818'den "Renk Listeleri"ni yazdı: "Ultramarine'in yerini almış olarak kullanılıyordu. Renklerin parlaklığında ve gökyüzünde ve hatta renk tonları gerektiren diğer nesnelerde kullanıldığında daha üstündür; bazen çok yoğun olduğunda bu renk tonlarının parlaklığını elde etmekte ve perdelerde renk tonlarını almak için kullanılır. Üstün parlaklık ve kontrast ile , Diğer mavilerin parlaklığını bastırmak için."[4]
 • Kobalt mavisi, Thénard tarafından keşfedilmesinin ardından Turner, Renoir, Monet ve Van Gogh gibi Post-Empresist İzlenimciler tarafından kullanıldı.[5] Stabil ve hafiftir ve diğer tüm pigmentlerle uyumludur.
  Pierre-Auguste Renoir, Boating on the Seine (La Yole), ca 1879
 • Maxfield Parrish, Skyscape'lerinin yoğunluğu, kullanılan kobalt mavisi ve kobalt mavisi kısmen "Parrish mavisi" olarak adlandırılır.
 • Kobalt mavisi, Çin'de mavi ve beyaz porselen yüzyıllarca başlayan, yüzyılın sonlarında veya 9. yüzyılın başlarında kullanılan birincil mavi pigmenttir.[6]

Otomobil

 • Jeep ve Bugatti gibi birçok otomobil üreticisi bir boya seçeneği olarak kobalt mavisine sahiptir.

İnşaat

 • Alkali varlığında kimyasal kararlılığı nedeniyle kobalt mavisi mavi bir pigment olarak betonlarda kullanılır.

Cam yapımı

 • Birçok cam eşyada görülen mavi kobalt mavisidir ve birçok başka alanda sanatçılar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Kobalt camı iyonize sodyumun parlak sarı yayılımı hemen hemen mükemmel şekilde filtreler.

Oftalmoloji

 • Kobalt mavisi, oftalmoskoplarda kullanılan bir filtre olarak kullanılır ve kornea ülseri ve çiziklerini saptamak için kullanılan floresein boyası uygulamasını takiben göz korneasını aydınlatmak için kullanılır.

Sporlar

Veterinerlik

 • Hollanda ve Romanya ve ABD eyaleti - Nevada da dahil olmak üzere birçok ülke bayrakları üç tonundan biri olarak kobalt mavisine sahiptir.

Video Oyunları

 • Sega'nın resmi logosu rengi kobalt mavidir. Sega'nın şu anki maskotu olan Sonic the Hedgehog renk uyuşmuştu.[8]

Zehirlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kobalt mavisi, inhale edildiğinde veya yutulduğunda toksiktir. Kobalt mavisi kullanırken yeterli önlem almayan kaplar kobalt zehirlenmesine yenik düşebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Kerr, Rose; Wood, Nigel (2004), Science and Civilisation in China Volume 5. Part 12, Ceramic Technology, Cambridge: Cambridge University Press, ss. 658–692, ISBN 0-521-83833-9 .
 2. ^ Gehlen, A.F. (1803). "Ueber die Bereitung einer blauen Farbe aus Kobalt, die eben so schön ist wie Ultramarin. Vom Bürger Thenard". Neues allgemeines Journal der Chemie, Band 2. H. Frölich.  German translation from Thénard, L.J. (1803, (Brumaire, XII)), "Considérations générales sur les couleurs, suivies d'un procédé pour préparer une couleur bleue aussi belle que l'outremer" (PDF), Journal des Mines, 86, ss. 128–136  Tarih değerini gözden geçirin: |yıl= (yardım).
 3. ^ Maerz and Paul A Dictionary of Color New York:1930 McGraw-Hill Page 91; Color Sample of Cobalt Blue: Page 131 Plate 34 Color Sample L7
 4. ^ "[1] » J Varley's List of Colours » " The British Museum Collection Online. Accessed 28 May 2014.
 5. ^ Cobalt blue ColourLex
 6. ^ "Chinese visual arts » Stylistic and historical development, 1206–1912 » Yüan dynasty (1206–1368) » Ceramics." Encyclopædia Britannica Online. Accessed 14 May 2009.
 7. ^ "Wizards unveil new look for '08 season," Kansas City Wizards Media Relations, January 20, 2008.
 8. ^ Sheffield, Brandon. "Out of the Blue: Naoto Ohshima Speaks". Gamasutra. 30 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2013. Well, he's blue because that's Sega's more-or-less official company color 

İleri düzey okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Roy, A. Cobalt blue, in Artists’ Pigments, Berrie, B.H., Ed., National Gallery of Art Washington, 2007

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Mavi renk tonları  
Alice mavisi Gök mavisi Bebek mavisi Mavi Cerulean Cerulean blue Kobalt mavisi Peygamber çiçeği mavisi Koyu mavi Kot rengi Dodger blue Çivit mavisi
                       
International Klein Blue Açık mavi Gece mavisi Lacivert Cezayir menekşesi rengi Acem mavisi Toz mavi Prusya mavisi Kraliyet mavisi Safir rengi Çelik mavisi Deniz mavisi