Uzun Dalga Bandı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uzun Dalga Bandı veya kısaca LW (İngilizce: long wave), telekomünikasyonda kullanılan bir yayın bandıdır. Her ülkeye bir istasyon koyarak kıtaya yayın yapabilir. Çok uzun yayınlar için kullanılır. Genellikle TRT Radyo gibi ulusal kanallar ve uçak ve helikopterlerde kuleye iniş ve kalkış izni alınırken, durum sinyali olarak adlandırılan ve hava üssüne hava aracının durumunu gönderirken LW bandı kullanlır. Sinyalin menzili 400-500 mili bulur. Genellikle zayıf sinyal verir. Bunun nedeni yayının çok yüksekten verilmesidir.

Avantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinyal düşük frekansta yüksek irtifadaki antenden verilir. Bu sinyalin havada hiçbir manyetik alan ya da sinyali engelleyecek bir yapıya çarpmadan yayın yapmasını sağlar. Düşük frekans kullanması yüksek dalga boylu olmasına sebep olmaktadır. Bu şekilde sinyal uzun bir menzilde yayın yapar. Bandı özellikle ulusal ve uluslararası kuruluşlar kullanır.

Prensibi[değiştir | kaynağı değiştir]

FM kullanarak yayın yapılırsa ortalama her şehirde bir istasyona gerek duyulur. Ancak LW bandı ortalama bir ülkede hücresel ağ kullanmadan yayın yapılabilir.

Dezavantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinyal yüksekten düşük frekansla verildiği için alıcının anteninin güçlü olması gerekir. Bu nedenle anten güçlü olsa da parazit yapar, hücresel ağ kadar ses kalitesi veremez.

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

TRT Radyo Ankara şehrinde bulunan ve LW kullanan tek bir istasyon tüm ulusa yayın yapmaktadır. Eğer FM kullanılsaydı, tüm ulusa yayın yaptığı için çok alıcı ve vericiye ihtiyaç duyardı ve bu hem ekonomik olarak zorlu ve masraflı olurdu.