Maria Theresia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kutsal Roma İmparatoriçesi, Macaristan ve Bohemya Kraliçesi, Avusturya Arşidüşesi Maria Theresia

Maria Theresia (13 Mayıs 1717 – 29 Kasım 1780), Habsburg hanedanının devleti, 1740-1780 tarihleri arasında bizzat yöneten tek imparatoriçesidir.

Maria Theresia (Avusturya) (1816-1867), Maria Theresia (İspanya) veya Maria Theresia (Avusturya) (1845-1927) ile karıştırılmamalıdır.

1740 yılından ölümüne kadar geçen süre içinde Macaristan ve Bohemya Kraliçesi ve Avusturya Arşidüşesi idi. Ayrıca kocası I. Franz Kutsal Roma İmparatoru seçildikten sonra Kutsal Roma İmparatoriçesi olarak da kabul edildi. Maria Theresia zamanında dünyanın en güçlü kadınlarından biriydi. Kutsal Roma İmparatoru II. Leopold'un ve Fransız İhtilali'nde idam edilen Fransa Kraliçesi Marie Antoinette'in annesiydi.

Maria Theresia finansal ve eğitimsel reformları başlatmaya yardım ediyordu, ticareti ilerletiyor ve tarımı geliştiriyordu. Orduyu yeniden düzenliyordu. Bunların hepsi Avusturya kaynaklarını güçlendiriyordu. Prusya Krallığı ile çatışmaya devam ediyor ve Yedi Yıl Savaşları'nı ve daha sonra Baverya Ardılık Savaşı'nı yönetiyordu. Daha sonra kocası I. Franz'ın ölümünden sonra zengin dul kraliçe oldu ve oğlu II. Joseph 1765 yılında imparatorluğa ulaştı.

Maria Theresia, Joseph'in birçok hareketini eleştiriyordu fakat Polonya'nın ilk bölünmesine mutabıktı (1772). 18. yüzyıl Avrupa güç siyasetinde bir anahtar şahsiyet, Maria Theresia Habsburg monarşisine birlik getirdi ve en yetenekli hükümdarlardan biri olarak kabul edildi. İçlerinde Marie Antoinette ve II. Leopold'un da olduğu 16 çocuk sahibiydi.

Ardıllık[değiştir | kaynağı değiştir]

Maria Theresia Walburga Amalia Christina Viyana'da Elisabeth Christine (Brunswick-Wolfenbüttel) ve VI. Karl'ın en büyük kızı olarak doğdu. Karl'ın mirascı olan tek oğlu Leopold Johann 1716 yılında prens olarak ölmüştü. Karl 1713 yılında bir Pratik Yaptırım yayınlayarak kızının Avusturya tacını elde etmesi hakkını ve mirasçılığını kendisinin birleştirdiği topraklarda ölümü üzerine garanti ediyordu. Charles yıllarını dikkatli bir şekilde diğer hükümdarlarla karşılıklı görüşmeler neticesinde bir kadının Habsburg topraklarındaki mirasçılığına olacak potansiyel politik yasal itirazları uzaklaştırmak için harcadı. Hatta topraklarının stratejik bağışını bile yaptı. Başlangıçta, pek çok kuzey Avrupa Monarşileri Pratik Yaptırıma yayımlandığında mutabıktılar. Bunu imzalamayan birkaç kişiden biri olan Prusya'lı Büyük Frederick, 1740 yılı 20 Ekim tarihinde Karl'ın ölümü üzerine taçı elde eden Maria Theresia'ya karşı Avusturya Ardıllık Savaşı'nı başlattı.

İmparator VII. Karl'ın 1745 yılında ölümünden, Maria Theresia Kutsal Roma İmparatoriçeliğini saygınlıkla elde ediyordu. Teknik olarak eş imparatoriçe olmasına rağmen Maria Theresia de facto(fiili) imparatorluk hükümdarıydı. Maria Theresia gerçekte kendi hükümdarlığına 1740 yılındaki Avusturya Ardıllık Savaşı süresinde başlamıştı.

Hükümdarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Maria Theresia'nın babası ona hükümette hiçbir görev vermemiş, onu kendi kendini yetiştirmesine bırakmıştı. Ayrıca babasının hükümdarlığının sonuna yakın iki savaşın bir sonucu olarak ordu zayıflamış ve hazine boşalmıştı. Maria Theresia'ya 25 Haziran 1741 tarihinde kraliyet kasabası ve taç giyme yeri olan Pozsony'deki (şimdiki Slovakya'nın başşehri Bratislava) Aziz Martin’in Katedrali'ninde Macaristan Kraliçeliği taçı giydirildi.[1]

Avusturya Ardıllık Savaşı, II. Frederick (Prusya)'in Silesya'yı işgali ve istilasıyla başladı. Ayrıca Bavyera ve Fransa Avusturya'nın batı bölgesi topraklarını istila ettiğinde, Büyük Fredrick Maria Theresia'nın hükümdarlık dönemi süresinde öncelikli düşmanı oldu. Bundan dolayı, iç ve dış politikasında Prusya'yı yenmeye odaklandı. Böylece Avusturya'dan alınmış bulunan toprakları geri alabilecekti. Fransa Aix-la-Chapelle Antlaşması (1748)'nda fethetmiş bulunduğu Avusturya Hollandası topraklarını Maria Theresia'ya geri verdi. Değişimde, Maria Theresia Parma, Piacenza ve Guastalla'yı İspanya Parma Dükü olan Phillipe bıraktı.

Birinci ve ikinci Silesya Savaşı'ından galip çıktıktan sonra, Maria Theresia Friedrich Wilhelm Graf von Haugwitz'ın yardımıyla ülkesini modernize etmeye başladı. Ordunun hacmini iki katına çıkardı. Hükümete düzenli bir gelir temin etmeyi sağlamak için vergileri artırdı.Özellikle askeriye için. Eskiden birbirinden ayrı olan Avusturya ve Bohemya yüksek rütbeli memurlarını bir yönetim bürosunda birleştirerek hükümeti merkezileştirdi. Ülkesinde adaletten tek sorumlu olan yüksek mahkemeyi kurdu. Bu reformlar devleti ve ekonomiyi genelde güçlendirdi. Theresian Askeri Akademisi'ni (Dünya çapında ilk) 1752 yılında ve bir mühendislik bilimleri akademisini de 1754 yılında kurdu. Ayrıca o Viyana Üniversitesi'ni verilecek para ile çok daha etkili olacak olan tıp fakültesi yapmayı istiyordu. Ordusunun yeterince kuvvetli olduğunu hissettiğinde 1756 yılında Prusya üzerine bir saldırı hazırladı. Fakat,ilk saldıran Saksonya'yı istila eden II. Frederick'ti. Bu Yedi Yıl Savaşları'nı başlatıyordu. 1763 yılında Savaş bittiğinde Maria Theresia, Prusya'nın Silesia'daki çok yerin sahipliğini tanıyan Hubertusburg Antlaşması'nı imzaladı.

Kocası Franz, 1765 yılında öldü. Maria Theresia kocasına karşı çok büyük bir saygınlık duyduğundan 15 yıl sonra gerçekleşecek olan ölümüne kadar matem elbisesi giydi. Ayrıca Silesia'yı tekrar elde etmek yerine kalıcı bir barışa odaklandı. En büyük oğlu II. Joseph'i tek hükümdar ve imparator olarak tanıyordu. Bunun yanında ona sadece limitli güc izini veriyordu. Çünkü onun çok aceleci ve kibirli olduğunu hissediyordu.

1772 yılında Polonya saldırı oyuncuların Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Polonya bir bölüm - Prusya üzerinde bir çalışma üç komşu (Rusya, Prusya ve Avusturya), 1772 ile Polonya işgali planlandı Bu o zaman bile aktörlerin tepkileri göstermek için bir haksızlık olarak görülüyordu ki:

Frederick II (Prusya) bir mektupta Polonya'nın ilk bölüm sonra (Katolik) İmparatoriçe Maria Theresa (Avusturya) katılım konusunda yazdı. "Çariçe Catherine (Rusya) ve ben onu itirafçı ne İmparatoriçe bilmek istiyorum basit hayduttu onların katıldı zaman (rahip) dedi ki, daha fazla diye bağırdı, daha onlar "aldı

Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresa tarihin ironisi farkında olduğunu Avusturya Yalnızca Katolik Polonya yardımıyla kurtarılan 1683 (Müslüman Türklerin Viyana kuşatması) şimdi 1772 Katolik Avusturya Polonya Katolik saldırı birlikte Prusya Protestan ve Ortodoks Rusya ile ilgilenmektedir oldu!

Maria Theresia[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocuklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüz kültürüne etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgisayar oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]