Zafer Anıtı (Gazimağusa)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zafer Anıtı
Zafer Anıtı
Sculpture of Kemal Ataturk - Magusa (Famagusta) - Turkish Republic of Northern Cyprus.jpg
Genel bilgiler
Tür Anıt
Konum Mağusa, Kuzey Kıbrıs
Tamamlanma 1979
Yükseklik 1400
Ölçüler
Genişlik 1000
Diğer ölçüler 1000
Tasarım ve inşaat
Mimar Tankut Öktem

Zafer Anıtı veya bazı kaynaklardaki adıyla Büyük Özgürlük Anıtı, 1979'da heykeltıraş Tankut Öktem tarafından yapılan; Gazimağusa'da bulunan bir Atatürk anıt heykelidir.

Kompozisyon, iç içe geçmiş figürlerden yapılmıştır. Birinci kısımda, Gazimağusa halkının kahramanlıkları, özgürlük için verilen şehitler ve zorluklar anlatılıyor. Birinci kısımla iç içe geçmiş olan ikinci kısımda ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin toplumdan kazandığı saygı anlatılır. Üçüncü kısım ise Kıbrıs Türklerin özgürlüğü nasıl kazanmış olmaları ve çağdaş, laik sınıf-arası seviyedeki gelecek için dostluğu simgeler. En üstte ise Atatürk'ün yüzü ciddi bir ifadeyle ileriye bakar. Heykelde toplam 32 figür bulunmaktadır.

Anıttakiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "ÖZGÜRLÜK ANITI (K.K.T.C)". www.tankutoktem.com. 28 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2017. Bu galeride Prof. Dr. Tankut Öktem'in K.K.T. Cumhuriyetinde bulunan Özgürlük Anıtı yer almaktadır. Özgürlük Anıtı (1979) 1000x1000x1400 CM. Beton Anıttaki kompozisyonlar yerden yukarıya doğru bloklar halinde birbirleriyle iç içe geçerek oluşturulmuştur. Anıtın ilk bölümünde Gazi Magosa halkının kahramanlıkları, özgurluk uğruna verdikleri şehitler, çektikleri sıkıntı ve üzüntüler anlatılır.İkinci bölüm ile birinci bölüm iç içedir. Türk ordusunun ozverileriyle toplumda yarattiği saygı anlatılırÜçüncü bölümde ise özgürlüğüne kavuşmuş Kıbrıs Türk Halkının geleceğe dönük çağdaş, laik ve sınıflar arası dostluklarla yuksekebileceğini tasvir eden anlatim bulunmaktadır. Anıt Kıbrıs halkının tarıhdeki değerleri ve Atatürk ile 14. Metreye ulaşır. Anıtta 32 figür yer alir. GAZİ MAGOSA KIBRIS 
  • "Prof. Dr. Tankut Öktem (1940 - 2007), Türk heykeltıraş". www.sanattarihi.net. 10 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2017. Magosa Büyük Özgürlük Anıtı. Kıbrıs’ın Gazimagosa şehrinin girişinde yer alır. 1980 yılında tamamlanmıştır. En üstte Atatürk başı yer alır. Rauf Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ve Barış Harekatı sırasında hayatını kaybeden askerleri simgeleyen bir anıttır.