İçeriğe atla

Burhaniye Atatürk Anıtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Burhaniye Atatürk Anıtı
Sanatçı Gürdal Duyar
Yıl 1967 (1967)
Boyutlar 3 m (9,8 ft)
Konum Burhaniye

Burhaniye Atatürk Anıtı, Gürdal Duyar tarafından Edremit için yapılan bir Bronz Atatürk heykelidir. Türk Kurtuluş Savaşı sırasındaki Kuva-i Milliye hikâyesini anlatır.

Heykel, Atatürk'ün ileriye doğru bakarak durduğu bir şekli tasvir eder. Sol kolunu hafifçe geriye ve yanına doğru açık bir şekilde uzatmıştır ve eli kalça hizasında açık ve parmakları yayılmıştır. Sağ eli ise kalbinin üzerinde kapalı bir şekilde gogusunun ortasında bulunur.

Heykel, 3 metre yüksekliğinde ve bronz malzemeden yapılmıştır.[1] Gürdal Duyar tarafından yapılan heykel, Kuva-yi Milliye'nin Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Burhaniye'deki ulusal mücadelede gerçekleşen birçok efsanevi olayı anlatmaktadır. Turistlerin sıklıkla heykelin yanında mola verdiği ve fotoğraf çektiği belirtilmektedir. Heykel, Burhaniye halkı tarafından sevilmiştir. Bu insanlardan biri, Hollanda'dan getirdiği tohumları dikerek diz hizasını aşan kırmızı, pembe, çeşitli renklerde ve beyaz gelincikler yetiştiren bir yaşlı bahçıvandır.[2] Gelincikler, savaşta hayatını kaybedenleri anmak için sembolik bir çiçektir.

Heykel, Edremit, Burhaniye'de dikilmek üzere planlanmıştı.[3] Heykelin dikileceği alan, E. Demirok tarafından tasarlandı.[1] Heykel, 1967 yılında açıldı.[4][3]

Gürdal Duyar'ın Atatürk Heykeli'nin önünde, Borazan İsmail ve Kadir Efe'ye adanmış bir anıt bulunmaktadır. Bu anıt günümüzde hala orada durmaktadır. Ancak Atatürk Heykeli, en azından 1974'ten sonra bir noktada bir buldozer ile kaldırıldı. Bir buldozer geldi, heykelin ayaklarını kırdı ve götürdü. Günümüze kadar nerede olduğu bilinmemektedir.[2]

  1. ^ a b Elibal 1973, s. 299.
  2. ^ a b Arslan.
  3. ^ a b Berk & Gezer 1973, s. 278.
  4. ^ Elibal 1973, ss. 380, 383.