Mandril

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mandril
Yaşadığı dönem aralığı: 1,2-0 myö
Kalabriyen-Günümüz 
İlüstrasyonu (erkek)
Korunma durumu

Hassas (IUCN 2.3)[2]
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Primates
Alt takım: Haplorhini
İnfra takım: Simiiformes
Familya: Cercopithecidae
Oymak: Papionini
Cins: Mandrillus
Tür: M. sphinx
İkili adlandırma
Mandrillus sphinx
Doğal dalımı

Mandril (Mandrillus sphinx), köpeksi maymunlar familyasından, Afrika'da yaşayan bir primattır.[3]

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafatası (erkek)

Uzun burnunun üstü parlak, kırmızı, ucu al, burnunun iki yanındaki kabartma çizgiler mavidir. Kulaklarının üzerindeki sarımsı beyaz yamalar ise boynunun etrafını sarar. Sakalı sarı renktedir. Mandril'in 90 cm'lik vücudunun geri kalanı siyahtır. Kuyruğu oldukça kısadır. Dişileri erkekler kadar iri değildir.

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir dişi

Mandril, Güney Kamerun, Gabon, Ekvator Ginesi ve Kongo'da bulunmaktadır.[4] Mandriller, tropik yağmur ormanları ve orman-savan mozaiklerinde yaşamayı tercih etmektedir.[5] Ayrıca Mandriller, galeri ormanları, savan alanları, kıyı ormanları, kayalık ormanlar, tarım alanları ve dere yataklarında da yaşamaktadır.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Mandriller, hem etçil hem otçuldur. Çoğunlukla bitki tüketen Mandriller, yüzün üzerinde bitki türü yemektedir. Ayrıca toprak ve mantar da tüketir. Mandriller, hayvan olarak çoğunlukla omurgasız hayvanları, özellikle de karıncaları, böcekleri, termitleri, cırcır böceklerini, salyangozları, örümcekleri ve akrepleri tercih etmektedir. Ayrıca bazen kuş, kaplumbağa ve kurbağa yumurtası, kirpi ve sıçan da yemektedir.

Kitap[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mandrillus sphinx - Mammal Species of the World". 24 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2011. 
  2. ^ Katharine Abernethy, (University of Stirling); Society), Fiona Maisels (Wildlife Conservation (22 Kasım 2016). "IUCN Red List of Threatened Species: Mandrillus sphinx". IUCN Red List of Threatened Species. doi:10.2305/iucn.uk.2008.rlts.t12754a3377579.en. 28 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2021. 
  3. ^ "Walker's Primates of the World kitabı - Google Books". 8 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2011. 
  4. ^ "ADW: Mandrillus sphinx". 30 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2011. 
  5. ^ Field guide to African Wildlife kitabı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]