İçeriğe atla

Cırcır böceği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cırcır böceği
Biyolojik sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Hexapoda (altı bacaklılar)
Sınıf: Insecta (böcekler)
Takım: Orthoptera (düz kanatlılar)
Alt takım: Ensifera
Familya: Gryllidae (cırcır böceğigiller)
Bolívar, 1878
Alt familyalar

Eneopterinae

Gryllinae

Mogoplistinae

Myrmecophilinae

Nemobiinae

Oecanthinae

Pentacentrinae

Trigonidiinae

Gryllus bimaculatus

Cırcır böceği, Gryllidae (cırcır böceğigiller) familyasını oluşturan parlak siyah renkli, yuvarlak iri başlı, kısa kanatlı, uzun antenli, böcek türlerinin ortak adı.

Genel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2 cm boylarında olup, gündüz kazdıkları çukurlarda yalnız olarak gizlenirler, gecenin ıssızlığında faaliyet göstererek ilham verici hoş sesleri ile öterler. Sadece erkekleri ön kanatlarını birbirine sürterek ses çıkarırlar, dişileri kendilerine çekerler. İşitme organları ön bacaklarında bulunan bir uzantıdadır. Ayrıca vücutlarının sonuna yakın arka kısımlarında, duyarlı kıllarla kaplı iki boynuzsu dikenleri vardır. Arka bacakları sıçrama görevi yapar. Fakat çekirgeler kadar sıçrayamazlar. Daha çok çorak arazide rastlanır. Bazen otluk yamaçlarda ve tarla kenarlarında görülür. Sürüler halinde ağaç ve çalılıklar üstünde yaşayanlar da vardır. Özellikle ötüşleriyle bilinen cırcırböcekleri, İlkçağ'da yararlı hayvanlar sayılır, hem Avrupa'da hem Doğu'da alınıp satılmak için küçük kafeslerde yetiştirilirlerdi; Doğu'da aynı işlem bugün de sürüp gitmektedir. Cırcır böcekleri, bütün dünyada yaygın cırcır böceğigiller familyasındandır.

Yaşam şekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cırcır böcekleri çoğunlukla bitkisel, bazen de hayvansal besinlerle beslenirler. İlkbahar mevsimlerinde, Haziran sonlarına kadar rastlanır. Gece hoş sesleri duyulur. Dişi, yumurtalarını toprağa bırakır. Yumurtadan çıkan larvalar tam bir kış geçirir. Bunlar ergine benzerse de kanatsızdır. Erginleşene kadar 8-11 defa deri değiştirirler.

Alt familyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]