Kalabriyen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuaterner Sisteminin bölümleri
System/
Periyod
Seriler/
Epok
Aşama /
Yaş
Yaş (Ma)
Kuaterner Holosen Meghaliyen 0 0.0042
Nortgripiyen 0.0042 0.0082
Grönlandiyen 0.0082 0.0117
Buzul Çağı Tarantian 0.0117 0.129
Çibanyen 0.129 0.774
Calabrian 0.774 1.80
Gelasiyen 1.80 2.58
Neojen Pliyosen Piacenza 2.58 3.60
Avrupa ve Kuzey Amerika'da Holosen, Blytt–Sernander zaman cetveline göre Boreal öncesi, Boreal, Atlantik, Alt Boreal ve Alt Atlantik dönemlerine ayrılır. Üst veya Geç Pleistosen için birçok bölgesel alt bölümlemeler mevcuttur; genellikle bu bölümler yöresel soğuk (buzul) ve sıcak (interglasiyel) dönemlerdir. Son Buzul Dönemi, soğuk Genç Driyas alt bölümüyle biter.


Kalabriyen, ~ 1.8 Ma. - 781.000 yıl önce ± 5.000 yıl, ~ 1.019 milyon yıllık bir dönem olarak tanımlanan jeolojik zaman ölçeği olan Pleistosen Dönemi'nin bir alt bölümüdür. Aşamanın sonu, son manyetik kutup dönüşü (781 ± 5 Ka) ve bir buz çağına dalma ve muhtemelen geç Miyosen'den (Messinian) erken Pliyosen (Zanclean) soğuk dönemden daha soğuk ve kuru küresel kuruma ile tanımlanır.[1] Başlangıçta Kalabriyen, öncelikle yumuşakça fosillerine dayanan bir Avrupa faunal evresiydi. Erken Pleistosen'de ikinci jeolojik çağ oldu. Erken Pleistosen dönemine ait memeli fauna topluluklarının çoğu Gelasian'da başlar. Örneğin, Platygonus ve diğer Blancan faunası ilk olarak Gelasiyen'de ortaya çıkar.

Kalabriyen Tanımının Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Deniz canlılarının kabukları fosil olarak çok daha bol olduğu için, 19. ve 20. yüzyılın başlarındaki jeo-bilimciler, stratigrafik sınırları belirlemek için bulunması kolay olan ve iyi ayırt edilebilir yumuşakca fosillerini kullandılar. Bu nedenle kalabriyen, başlangıçta yumuşakça fosillerinin bir topluluğu olarak tanımlandı ve çoğu brakiyopod o zamana kadar yok oldu. Daha sonra bir stratigrafik bölümde bu derlemenin en iyi temsilini bulmak için çaba sarf edildi. 1948 yılına gelindiğinde bilim adamları, Akdeniz çökeltilerinde serin su (kuzey) omurgasız faunalarının ilk görünümünü Kalabriya'nın başlangıç işareti olarak kullandılar. 18. Londra Uluslararası Jeoloji Kongresi (1948) Kalabriyen Faunal Sahnesi'nin deniz tabakalarının tabanına Pleistosen'in tabanını yerleştirdi ve Güney İtalya'da bir tip bölüm emdi. Ancak, orijinal tip bölümünün bu noktada kesintili olduğu ve Fauna derlemeleri tarafından tanımlanan Kalabriya Sahnesi'nin temelinin Pleistosen içinde daha önceki seviyelere uzandığı tespit edilmiştir. İtalya'nın güneyindeki Kalabria'daki Crotone'un 4 km güneyindeki Vrica'da, orijinalinden birkaç kilometre uzakta yeni bir tip bölüm seçildi. Stronsiyum ve oksijen izotoplarının yanı sıra planktonik foraminifera analizi mevcut tip bölümün canlılığını doğrulamıştır. 1984 yılında Moskova'da düzenlenen 27. Başlangıç tarihi başlangıçta yaklaşık 1.65 milyon yıl önce olduğu düşünülmektedir, ancak 1.806 My'a olarak yeniden hesaplanmıştır.[2]

Mevcut Resmi Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Pleistosen'in ilk başlangıcı için Küresel Sınır Stratotip Kesiti ve Noktası, GSSP[3], Güney İtalya, Calabria'daki Crotone'un 4 km güneyinde, Vrica'da bir referans kesimindedir ve Stronsiyum ve oksijen izotoplarının yanı sıra planktonik foraminiferlerin analizi ile yakın zamanda doğrulanan bir yerdir.

Kalabriyen'in başlangıcı şu şekilde tanımlanır: Manyetik polarite kronozonu C2n'nin (Olduvai) hemen üstünde ve kalkerli nannofossil Discoaster brouweri'nin (temel Bölge CN13) yok olma seviyesi. Sınırın üzerinde en düşük kalkerli nannofosil besiyeri Gephyrocapsa spp. ve planktonik foraminifer Globigerinoides aşırı yok olma seviyesi.[2]

Kalabriya'nın sonu Brunhes-Matuyama manyetik ters olay olarak tanımlanır.[4][5]

Ayrıca Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuaterner

Miyosen

Pleistosen Çağ

Buzul Çağı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]