Makedonski Brod

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Makedonski Brod
Kasaba
Makedonski Brod
Македонски Брод
Makedonski Brod’dan genel görünüm
Makedonya üzerinde Makedonski Brod
Makedonski Brod
Makedonski Brod
Makedonski Brod’un Kuzey Makedonya'daki konumu
ÜlkeKuzey Makedonya Kuzey Makedonya
BölgeGüneybatı
BelediyeMakedonski Brod
İdare
 • Belediye başkanıMilosim Vojneski
Yüzölçümü
 • Toplam888.97 km²
Rakım585 m
Nüfus
(2002)[1]
 • Toplam7.141
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu(+389) 045
Plaka koduMB

Makedonski Brod (Makedonca: Македонски Брод), Kuzey Makedonya'nın orta batısında kasaba ve belediye merkezidir. Makedonski Brod, ülkenin en küçük ve gelişmemiş yerleşim yerlerinden biridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba, Karaciça Dağları’nın batısı ile Dautiça Dağları’nın güneybatısında yer almaktadır. Kasabanın adıyla anılan köprü, Pirlepe ve Kırçova’yı Makedonski Brod’a bağlar.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin tarihi Romalılara kadar uzanır. Daha sonra Slavlar bölgede hâkimiyet kurmuştur. Orta Çağ'da Makedonski Brod’un bir kasaba seviyesinde olduğu bilinmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba, 14. yüzyılda, bölgedeki birçok yerle beraber, Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. 14. yüzyıl Türk fetihleri ile 20. yüzyıl Balkan Savaşları arasındaki dönemde Osmanlı hâkimiyetinde kalmıştır.

Makedonski Brod, Osmanlı İmparatorluğu döneminin sonlarına dair bir belgede Brod (برود Brod)[2] adıyla kayıtlanmıştır ve son dönem (19. yüzyıl sonu) idari dağılımda Manastır Vilayeti’nde Manastır Sancağı’na bağlı bir merkez olmuştur.[2]

Yugoslavya Krallığı Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu dönemi sonrasında, küçüklü büyüklü birçok muharebe sonrasında Makedonski Brod bölgesi, Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı egemenliğine girmiştir. 1918 sonrasında Yugoslavya Krallığı olarak 1943 yılına dek egemenlik sürmüştür.

Yugoslavya Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 yılı ile beraber Yugoslavya Krallığı ortadan kalkmış, yerine Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti kurulmuştur. Makedonski Brod’un da dâhil olduğu bölge, bu kez de sosyalist Yugoslavya idaresine girmiştir.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 yılında Makedonya’nın Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını ilan etmesiyle Makedonski Brod, bağımsız Kuzey Makedonya Cumhuriyeti içinde bugününe gelmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 sayımlarına göre Makedonski Brod Belediyesi’nin toplam nüfusu 7.141 kişidir. Bu nüfusun etnik dağılımı şu şekildedir: Makedonlar 6.927; Türkler 181.[1]

Kültürel Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabanın tarihî kahramanı Pešna (Kral Marko'nun kızkardeşi) adında bir genç kızdır. Muhitte Aziz Meryem Kilisesi, Trebino köyünde Aziz Dimitrius Kilisesi, Plasnica köyünde Aziz Nicholas Kilisesi bölgedeki tarihî eserlerdendir.

Bölgede yaşayan Türk nüfusun Makedonski Brod Belediyesi sınırlarına bağlanmak istenmesi Türkler tarafından hoş karşılanmamaktadır.[3] Torbeşler de Makedonski Brod bölgesinde yaşamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b 2002 nüfus sayımı sonuçları 9 Ocak 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Makedonya Cumhuriyeti Devlet İstatistik Enstitüsü (Makedonca) (İngilizce)
  2. ^ a b Binbaşı M.Nasrullah; Kolağası M.Rüşdi; Mülazım M.Eşref, Osmanlı Atlası - XX. Yüzyıl Başları, (Haz.: Yaşar Baş, Rahmi Tekin), Osmanlı Araştırmaları Vakfı, İstanbul 2003, s. 28-40.
  3. ^ Konuyla ilgili Türk asıllı Makedonyalı vatandaşın düşünceleri 17 Ağustos 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Yeni Balkan