Kratova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kratova
Kasaba
Kratova
Кратово
Kratova
Kratova bayrağı
Bayrak
Kratova arması
Arma
Makedonya üzerinde Kratova
Kratova
Kratova
Kratova’nın Kuzey Makedonya'daki konumu
Ülke Kuzey Makedonya
BölgeKuzeydoğu
BelediyeKratova
İdare
 • Belediye başkanıMite Andonovski
Yüzölçümü
 • Toplam375.44 km²
Rakım1000 m
Nüfus
(2002)[1]
 • Toplam10.441
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu(+389) 031
Plaka koduKR

Kratova, eskiden Karatova (MakedoncaКратово Kratovo), Kuzey Makedonya'nın kuzeydoğusunda kasaba ve belediye merkezidir. Şehirde Osmanlı döneminden kalma köprüler bulunmaktadır. Şehrin tarihî dokusunu korumak amacıyla Kuzey Makedonya hükûmetinin, Avrupa Birliği nezdinde çalışmaları mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Osogovo Dağları’nın batı köşesinde bulunur. Ilıman bir iklime sahip olup sönmüş bir volkanın kraterinde kurulmuştur.

Târih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kratova’dan genel görünüm
Bir sokak

Şehir 1282'de Sırpların elinde idi. Bölgeye gelen Saksonya'lı madenciler yörenin büyük altın ve gümüş cevherini keşfettiler.[kaynak belirtilmeli] Kratova'nın günümüze kadar gelen madencilik geçmişi böylece başlamış oldu.

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kratova 14. yüzyılda, bölgedeki birçok yerle beraber, Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

Osmanlı hükümdarı Sultan I. Murat, Kosova seferinden dönerken bölgenin gümüş ve altın yatakları konusunda zenginliğini duyunca Kratova'da kurulacak olan Osmanlı darphanesinin temelleri atılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet zamanında bölgeye altın ve gümüş yatakları dolayısıyla özel önem verilmiştir. Üsküp ve Kratova Nazırı Süleyman Paşa 1660'lı yıllarda maden ocaklarını düzenlemeye çalışmış, bazı maden yataklarını özel mülk edinerek işletmeciliğini yapmıştır.

Bölge 1689'dan itibaren Türkler ve Sırplar arasında kısa süreli el değiştirdi.[kaynak belirtilmeli] 20. yüzyıldaki çatışmalar, savaşlar sonucunda kasabadaki Osmanlı idaresi ortadan kalkmıştır.

Yugoslavya Krallığı Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu dönemi sonrasında, küçüklü büyüklü birçok muharebe sonrasında Kratova bölgesi, Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı egemenliğine girmiştir. 1918 sonrasında Yugoslavya Krallığı olarak 1943 yılına dek egemenlik sürmüştür.

Yugoslavya Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 yılı ile beraber Yugoslavya Krallığı ortadan kalkmış, yerine Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti kurulmuştur. Kratova’nın da dâhil olduğu bölge, bu kez de sosyalist Yugoslavya idaresine girmiştir.

Makedonya Cumhuriyeti Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 yılında Makedonya’nın Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını ilan etmesiyle Kratova, bağımsız Makedonya Cumhuriyeti içinde bugününe gelmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 sayımlarına göre Kratova Belediyesi’nin toplam nüfusu 10.441 kişidir. Bu nüfusun etnik dağılımı şu şekildedir: Makedonlar 10.231; Romanlar 151; Sırplar 33; Türkler 8.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b 2002 nüfus sayımı sonuçları 26 Ekim 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Makedonya Cumhuriyeti Devlet İstatistik Enstitüsü (Makedonca) (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]