Kruşevo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kruşevo
Kasaba
Kruşevo
Крушево
Kruşevo
Kruşevo bayrağı
Bayrak
Kruşevo arması
Arma
Makedonya üzerinde Kruşevo
Kruşevo
Kruşevo
Kruşevo’nun Kuzey Makedonya'daki konumu
Ülke Kuzey Makedonya
BölgePelagonya
BelediyeKruşevo
İdare
 • Belediye BaşkanıVasilço Damçeski
Rakım1350 m
Nüfus
(2002)[1]
 • Toplam9,684
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu(+389) 048
Plaka koduKS

Kruşevo veya Kırşova[2] (Makedonca: Крушево, Kruševo) Kuzey Makedonya'nın orta batısında kasaba ve belediye merkezidir. Kruşevo’nun tarihten beri süregelen karışık etnik yapısı ve bu yapıya ait çeşitli kültür zenginliği vardır. Kasaba için Türkçe literatürde Kruşova/Kuruşova imlaları da kullanılmıştır.[3]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kruşevo’ya genel bakış

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kruşevo 14. yüzyılda, bölgedeki birçok yerle beraber, Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

Makedonya’nın batısında Demir Hisar bölgesine komşu olan bu kasabanın varlığına ait ilk belgeler Osmanlı İmparatorluğu’nun 1467-1468 yıllarına ait vergi kayıtlarıdır. Şehrin imarının büyük bölümü Osmanlı valisi Hüseyin Bey tarafından yaptırılmıştır.[4]

Kruşevo, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Kırşova adını taşımıştır (قيرشووه Kırşova)[5] ve son dönem (19. yüzyıl sonu) idari dağılımda Manastır Vilayeti’nde Manastır Sancağı’na bağlı bir merkez olmuştur.[5]

Yugoslavya Krallığı Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu dönemi sonrasında, küçüklü büyüklü birçok muharebe sonrasında Kruşevo bölgesi, Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı egemenliğine girmiştir. 1918 sonrasında Yugoslavya Krallığı olarak 1943 yılına dek egemenlik sürmüştür.

Yugoslavya Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 yılı ile beraber Yugoslavya Krallığı ortadan kalkmış, yerine Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti kurulmuştur. Kruşevo’nun da dâhil olduğu bölge, bu kez de sosyalist Yugoslavya idaresine girmiştir.

Makedonya Cumhuriyeti Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 yılında Makedonya’nın Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını ilan etmesiyle Kruşevo, bağımsız Makedonya Cumhuriyeti içinde bugününe gelmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 sayımlarına göre Kruşevo’nun toplam nüfusu 9.684 kişidir. Bu nüfusun etnik dağılımı şu şekildedir: Makedonlar 6.081; Arnavutlar 2.064; Romanlar 1.020; Türkler 315.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b 2002 nüfus sayımı sonuçları 26 Ekim 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Makedonya Cumhuriyeti Devlet İstatistik Enstitüsü (Makedonca) (İngilizce)
  2. ^ İsmet Binark, Necati Aktaş, Necati Gültepe, Osman Yıldırım, Arşiv Belgelerine Göre Balkanlar'da ve Anadolu'da Yunan Mezâlimi, 1. Cilt, T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı, s. 170.
  3. ^ Şükrü Halûk Akalın, “Makedonya’da Eğitim Dili Olarak Türkçe”, Türk Dünyası Dil ve Edebiyat Dergisi, Bahar-2002, S: 13, s. 7-14.
  4. ^ Топузоски, Крсто А. Историски развиток, в: Крушево, Скопје 1983, s. 13-16. (Makedonca)
  5. ^ a b Binbaşı M.Nasrullah; Kolağası M.Rüşdi; Mülazım M.Eşref, Osmanlı Atlası - XX. Yüzyıl Başları, (Haz.: Yaşar Baş, Rahmi Tekin), Osmanlı Araştırmaları Vakfı, İstanbul 2003, s. 28-40.