İçeriğe atla

Negotin, Kuzey Makedonya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Negotin
Kasaba
Negotin
Неготино
Negotin’de meydan
Negotin bayrağı
Bayrak
Negotin arması
Arma
Makedonya üzerinde Negotin
Negotin
Negotin
Negotin’in Kuzey Makedonya'daki konumu
ÜlkeKuzey Makedonya Kuzey Makedonya
BölgeVardar
BelediyeNegotin
İdare
 • Belediye BaşkanıJaven Povik
Rakım150 m
Nüfus
(2002)[1]
 • Toplam19,212
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu(+389) 043
Plaka koduKA

Negotin (Makedonca: Неготино) Kuzey Makedonya'nın orta kesiminde yer alan bir kasaba ve belediye merkezidir. Makedonya'nın en iyi şarap ve rakıları Negotin’de imal edilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Negotin, Vardar Nehri ve Vardar Ovası yanındadır. Başkent ÜsküpYunanistan'a bağlayan M-1 otoyolu ve demir yolu şehirden geçmektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı sırasında Negotin

Negotin’in tarihi Makedonya kralı Antigonus II Gonatas'a kadar gitmektedir. Şehir daha sonra Romalıların eline geçti. Sonrasında Romalılar ve Bizanslılar arasında zaman zaman el değiştirdi. Bir ara Bulgar Krallığı'nın eline geçen şehir 14. yüzyıldaki Türk fetihlerinden 20. yüzyıldaki Balkan Savaşları dönemine kadar Türk idaresinde kaldı.

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Negotin 14. yüzyılda, bölgedeki birçok yerle beraber, Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

Negotin, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de aynı adını taşımıştır (نغوتين Negotin)[2] ve son dönem (19. yüzyıl sonu) idari dağılımda Kosova Vilayeti’nde Üsküp Sancağı’na bağlı bir merkez olmuştur.[2] Sancak içinde, komşu Selanik Vilayeti sınırlarının hemen kuzeyinde bir konuma sahip olmuştur.

Yugoslavya Krallığı Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu dönemi sonrasında, küçüklü büyüklü birçok muharebe sonrasında Negotin bölgesi, Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı egemenliğine girmiştir. 1918 sonrasında Yugoslavya Krallığı olarak 1943 yılına dek egemenlik sürmüştür.

Yugoslavya Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 yılı ile beraber Yugoslavya Krallığı ortadan kalkmış, yerine Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti kurulmuştur. Negotin’in de dâhil olduğu bölge, bu kez de sosyalist Yugoslavya idaresine girmiştir.

Makedonya Cumhuriyeti Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 yılında Kuzey Makedonya’nın Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını ilan etmesiyle Negotin, bağımsız Kuzey Makedonya Cumhuriyeti içinde bugününe gelmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 sayımlarına göre Negotin’in toplam nüfusu 19.212 kişidir. Bu nüfusun etnik dağılımı şu şekildedir: Makedonlar 17.768; Sırplar 627; Romanlar 453; Türkler 243.[1]

Kültürel Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir küçük olmasına rağmen, buradaki dans kulüpleri ve eğlence mekânları turistlere hizmet vermektedir. Negotin elektrik santralinin özelleştirilmesi ve Makedonya hükûmetinin inşaat ihaleleri Türk firmaların ilgisini çekmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b 2002 nüfus sayımı sonuçları 22 Eylül 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Makedonya Cumhuriyeti Devlet İstatistik Enstitüsü (Makedonca) (İngilizce)
  2. ^ a b Binbaşı M.Nasrullah; Kolağası M.Rüşdi; Mülazım M.Eşref, Osmanlı Atlası - XX. Yüzyıl Başları, (Haz.: Yaşar Baş, Rahmi Tekin), Osmanlı Araştırmaları Vakfı, İstanbul 2003, s. 28-40.