Berova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Berova
Kasaba
Berova
Берово
Berova
Berova bayrağı
Bayrak
Berova arması
Arma
Makedonya üzerinde Berova
Berova
Berova
Berova’nın Kuzey Makedonya'daki konumu
ÜlkeKuzey Makedonya Kuzey Makedonya
BölgeDoğu
BelediyeBerova
İdare
 • Belediye BaşkanıDragi Nacinski
Rakım986 m
Nüfus
(2002)[1]
 • Toplam13,941
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu(+389) 033
Plaka koduBE

Berova (Makedonca: Берово, Berovo), Kuzey Makedonya'nın doğu sınırında bulunan bir belediye merkezidir. Maleşevo Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Makedonya’nın doğusunda, Bulgaristan sınırına yakın bir konumda bulunan Berova, ülkenin idari sınıflanmasında Doğu Bölgesi sınırları içindedir.

Berova'nın rakımı 900 metrenin üstündedir (986 m), şehre ulaşan tek yol asfalttır. Berova Gölü ve Maleşevo Dağları’nın ormanları turistlerin ilgisini çekmektedir. Şehirde ormancılık ve balıkçılık yapılmaktadır.

Berova’da tarihî Aziz Arhangel Mikail Manastırı (Sveti Arhangel Mihael) bulunmaktadır. Kasaba kurulduğundan bu yana Hristiyan etkinlikleri ile bilinmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Berova Gölü şehrin sınırları içerisindedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1920'lerde Berova
Berova Gölü’nden görünüm
Yeni bir Berova evi

Berova 1815-1818 yılları arasında Hristiyan Yoahim Krcovski tarafından kurulmaya başlandı. 19. yüzyılın başlarında şehir 200 kadar ev ve bir küçük kiliseden oluşuyordu.[kaynak belirtilmeli] Şehirde anlatılan rivayete göre; Friar Peco, kilisenin büyütülmesi ve daha iyi yapılması için Radoviş'teki Osmanlı valisine başvurunca vali izin verir, ancak inşaat yavaş ve verimsiz işleyince Peco en genç kızını Sultan'ın Harem'i için verir. Kilise inşaatı hızlanarak 40 gün içinde biter ve şehir taş bloklardan oluşan büyük ve güzel bir kiliseye kavuşur.[kaynak belirtilmeli]

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Berova bölgesi, 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına kayılmıştır. Bu dönemden 20. yüzyıl başlarına (1912-1913) kadar Osmanlı idaresinde kalmıştır.

Yugoslavya Krallığı Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu dönemi sonrasında, küçüklü büyüklü birçok muharebe neticesinde bölge, Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı egemenliğine geçmiştir. Krallık, sonrasında Yugoslavya Krallığı olarak 1943 yılına dek egemen olmuştur.

Yugoslavya Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 yılı ile beraber Yugoslavya Krallığı ortadan kalkmış, yerine Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu dönemde de Berova, Yugoslavya idari yapısı içinde yer almıştır.

Makedonya Cumhuriyeti Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 yılında Makedonya’nın Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını ilan etmesiyle Berova, bağımsız Makedonya Cumhuriyeti içinde yer almıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 sayımlarına göre Berova’nın toplam nüfusu 13.941 kişidir. Bu nüfusun etnik dağılımı şu şekildedir: Makedonlar 13.335; Romanlar 459; Türkler 91…[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b 2002 nüfus sayımı sonuçları 22 Eylül 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Devlet İstatistik Enstitüsü (Makedonca) (İngilizce)