Magento

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Magento
Magento Logo.svg
Geliştirici(ler) Magento Inc.
İlk yayınlanma 31 Mart 2008 (11 yıl önce) (2008-03-31)
Kararlı sürüm Topluluk sürümü 2.3.3 / 8 Ekim 2019
Programlama dili PHP, Zend Framework
İşletim sistemi Çoklu platform
Tür E-ticaret uygulaması
Lisans OSL Ver. 3 / AFL Ver. 3
Resmî sitesi www.magentocommerce.com

Magento, açık kaynaklı ve özgür bir e-ticaret web uygulamasıdır.

İlk sürümü 31 Mart 2008 tarihinde duyurulan Magento, binlerce çözüm ortağı tarafından desteklenen ve Dünya çapında 150.000'den fazla[1] işletme tarafından kullanılan bir açık kaynak kodlu e-ticaret platformudur. Dünya çapında 250.000'den fazla tüccar, toplam pazar payının yaklaşık %30'unu temsil eden Magento ticaret platformunu kullanıyor.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsung, Ford, Nestle Nespresso, The North Face, Nike, Men’s Health[3], Mothercare[4] gibi dünyaca ünlü markaların e-ticaret altyapısında kullanılan Magento, 2008'de kurulmuş olsa da, geçmişi 2000'lerin başına kadar uzanıyor[5].

Magento ödeme sistemleri, içerik yönetim sistemleri ve şirketlere ağ yönetimi gibi konularda destek sağlayan Varien tarafından kuruldu. 2001 yılında Roy Rubin ve Yoav Kutner tarafından kurulan Varien, birçok internet sitesine altyapı hizmeti sağladı.

Şirket bir süre sonra e-ticaret şirketlerine odaklanmaya başladı. Bu aşamadan sonra şirket açık kaynak platformunun (open source) kolaylıklarından ve ücretsiz olmasından yararlanmak için OS Commerce ile çalışmaya başladı. OS Commerce büyük ölçekli kullanıcılara göre tasarlanmamış olduğu için Varien, tüketicilere büyük ölçeklerde de bu platformu kullanılabilir hale getiriyordu. Varien bu platformu kişiselleştirilebilir ve ileri seviye bir altyapı sistemi haline getirerek e-ticaret firmalarına sunmaya başladı.

Her ne kadar OS Commerce ile başarılı işler çıkartılmış olsa da, bu platformun düzensiz ve esnekliğinin az olması Varien'i yeni bir sistem oluşturma üzerinde düşündürmeye başladı. 2007 yılında yeni bir açık kaynak platformu oluşturmak için kolları sıvayan Varien, yazılımcılardan oluşan bir özgür yazılım bir topluluğu oluşturdu. Varien'in 2007'de oluşturduğu bu platformun adı Magento olarak kararlaştırıldı. 7 aylık bir çalışmanın ardından, 31 Ağustos 2007 tarihinde Magento'nun ilk beta sürümü halka açıldı. Beta sürümünün tamamlanmasının ardından 2008 yılında Magento 1.0 tam olarak kullanıma açılmış oldu.

Magento'nun yayınlanmasının ardından şirketin müşterileri arasına Forbes 500 listesindeki şirketlerden bazıları da katılmaya başladı. Ücretsiz olan sürüm büyük ölçekli, sürekli desteğe ve reklam ürünlerine ihtiyaç duyan şirketlerin taleplerini karşılayamamaya başladı ve ücretsiz sürümün yanı sıra şirket, 2009 yılında bu büyük ölçekli firmalara destek sağlayacak Magento Enterprise'ı yayınladı.

Sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Magento Community Edition[değiştir | kaynağı değiştir]

Magento topluluğu tarafından özgür yazılım lisanslarıyla dağıtılan Magento Community Edition (CE), sık aralıklarla güncellenen ve tamamen ücretsiz olarak dağıtılan bir üründür. Magento CE'yi dilerseniz kendi sunucunuza kurabilir ya da yaygın Magento çözüm ortakları aracılığıyla destek hizmeti satın alabilirsiniz.

Magento topluluğu tarafından zengin bir eklenti kütüphanesiyle desteklenen Magento CE, e-ticarete atılan küçük ve orta boy web girişimlerini hedeflemektedir.

Magento Go[değiştir | kaynağı değiştir]

Magento Go, Magento e-ticaret altyapısının yüksek erişimli altyapıya sahip güçlü sunucular üzerinde barındırılmış halidir. Küçük e-ticaret girişimleri için ihtiyaca göre genişletilebilir hizmetler katmanı ve basitleştirilmiş bir arayüz sunar.

Magento Enterprise Edition[değiştir | kaynağı değiştir]

Magento Enterprise, özgür yazılım topluluğunca geliştirilen Magento Community Edition ile aynı kod tabanını kullanmakla beraber, önemli farklara sahiptir.

Magento Enterprise Edition, topluluk sürümünde var olmayan eklenti ve ekstra özellikleri sunan, ücretli bir sürümdür. Birbirinden farklı sanal mağazaları birleştirme, ayırma ve yönetme gibi sıradışı özelliklerinin yanı sıra; elektronik hediye kartı tanımlama, gelişmiş kampanya yönetimi gibi süreçlerde ayrıntılı çözümler sunar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Magento Releases Platform Upgrades to Magento Enterprise Edition". Magento. 26 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2014. 
  2. ^ Toptal - Magento'ya Giriş: En İyi e-Ticaret Ekosisteminde Gezinme
  3. ^ "Top 10 world brands using Magento". 5 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2014.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  4. ^ "Mothercare Turns to Magento For Global Expansion". 2 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2014. 
  5. ^ Oypan, Sinan. "eBay'in 180 Milyon Dolara Satın Aldığı Altyapı Sağlayıcı Magento'nun Hikayesi". Eticaret Mag. 3 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]