Magento

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Magento
Magento Logo.svg
Geliştirici(ler) Magento Inc.
İlk yayınlanma 31 Mart 2008 (12 yıl önce) (2008-03-31)
Kararlı sürüm Topluluk sürümü 2.3.3 / 8 Ekim 2019
Programlama dili PHP, Zend Framework
İşletim sistemi Çoklu platform
Tür E-ticaret uygulaması
Lisans OSL Ver. 3 / AFL Ver. 3
Resmî sitesi www.magentocommerce.com

Magento, ücretli ve açık kaynaklı iki sürümü bulunan, toplamda 250.000[1] aktif müşteri tarafından kullanılan, gelişmiş özellikleri ile bilinen B2B ve B2C online satış platformudur.

Gartner tarafından en iyi e-ticaret altyapısı[2] olarak seçilen Magento, ülkemizde birçok orta ve büyük ölçekli şirket tarafından kullanılmaktadır.

Magento Open Source sürümünün en iyi bilinen özellikleri; rakiplerine kıyasla oldukça gelişmiş altyapısı, multi-store özelliği ile aynı altyapıyı kullanarak farklı mağazalar açabilme ve mağazaların ürün-kategori ve kampanyalar gibi tüm içerikleri ayırabilme özelliği, gelişmiş kampanya ve promosyon oluşturma, çok yüksek sayılarda ürün yönetimi kolaylığı ve güncel kod yapısı ile hızlı ve güvenli altyapı özelliklerini taşımaktadır.

Magento Commerce sürümünün en iyi bilinen özellikleri ise; Content Staging (ileri tarihli değişiklik), Magento B2B, Magento BI (Business Ingelligence), Virtual Merchandising, Dinamik Müşteri Segmentasyonu, Gift Card ve daha fazla modül bu sürüm ile birlikte gelmektedir.

Magento Commerce lisans fiyatlaması kurulacak sitenin yapısına, sunucu seçeneklerine (Magento Cloud Server ya da On-Premise) ve satış hacmine göre Adobe Commerce ekibi tarafından belirlenmektedir.

Genellikle tercih edilen Magento Cloud Starter plan ile birlikte 1 yıllık lisans ücreti en alt seviyede $25.000 fiyatla başlamaktadır.

Magento Open Source için ise açık kaynaklı yazılım olduğu için bir lisans ücreti bulunmamaktadır, tamamen ücretsizdir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsung, Ford, Nestle Nespresso, The North Face, Nike, Men’s Health[3], Mothercare[4] gibi dünyaca ünlü markaların e-ticaret altyapısında kullanılan Magento, 2008'de kurulmuş olsa da, geçmişi 2000'lerin başına kadar uzanıyor[5].

Magento ödeme sistemleri, içerik yönetim sistemleri ve şirketlere ağ yönetimi gibi konularda destek sağlayan Varien tarafından kuruldu. 2001 yılında Roy Rubin ve Yoav Kutner tarafından kurulan Varien, birçok internet sitesine altyapı hizmeti sağladı.

Şirket bir süre sonra e-ticaret şirketlerine odaklanmaya başladı. Bu aşamadan sonra şirket açık kaynak platformunun (open source) kolaylıklarından ve ücretsiz olmasından yararlanmak için OS Commerce ile çalışmaya başladı. OS Commerce büyük ölçekli kullanıcılara göre tasarlanmamış olduğu için Varien, tüketicilere büyük ölçeklerde de bu platformu kullanılabilir hale getiriyordu. Varien bu platformu kişiselleştirilebilir ve ileri seviye bir altyapı sistemi haline getirerek e-ticaret firmalarına sunmaya başladı.

Her ne kadar OS Commerce ile başarılı işler çıkartılmış olsa da, bu platformun düzensiz ve esnekliğinin az olması Varien'i yeni bir sistem oluşturma üzerinde düşündürmeye başladı. 2007 yılında yeni bir açık kaynak platformu oluşturmak için kolları sıvayan Varien, yazılımcılardan oluşan bir özgür yazılım bir topluluğu oluşturdu. Varien'in 2007'de oluşturduğu bu platformun adı Magento olarak kararlaştırıldı. 7 aylık bir çalışmanın ardından, 31 Ağustos 2007 tarihinde Magento'nun ilk beta sürümü halka açıldı. Beta sürümünün tamamlanmasının ardından 2008 yılında Magento 1.0 tam olarak kullanıma açılmış oldu.

Magento'nun yayınlanmasının ardından şirketin müşterileri arasına Forbes 500 listesindeki şirketlerden bazıları da katılmaya başladı. Ücretsiz olan sürüm büyük ölçekli, sürekli desteğe ve reklam ürünlerine ihtiyaç duyan şirketlerin taleplerini karşılayamamaya başladı ve ücretsiz sürümün yanı sıra şirket, 2009 yılında bu büyük ölçekli firmalara destek sağlayacak Magento Enterprise'ı yayınladı.

Adobe şirketi 2018 yılında 1.68 Milyar Dolar bedelle Magento'yu satın almıştır[6]. Adobe şirketi satın alım sonrasında Magento'nun mevcut iki sürümünün de devam edeceğini ve diğer Adobe ürünleri ile entegrasyonlar yapılarak sistemin zenginleştirileceğini belirtmişlerdir.

Sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Magento Open Source (eski Community Edition)[değiştir | kaynağı değiştir]

Magento topluluğu tarafından özgür yazılım lisanslarıyla dağıtılan Magento Community Edition (CE), sık aralıklarla güncellenen ve tamamen ücretsiz olarak dağıtılan bir üründür. Magento CE'yi dilerseniz kendi sunucunuza kurabilir ya da yaygın Magento çözüm ortakları[7] aracılığıyla destek hizmeti satın alabilirsiniz.

Magento Commerce (eski Enterprise Edition)[değiştir | kaynağı değiştir]

Magento Enterprise, özgür yazılım topluluğunca geliştirilen Magento Community Edition ile aynı kod tabanını kullanmakla beraber, önemli farklara sahiptir.

Magento Enterprise Edition, topluluk sürümünde var olmayan eklenti ve ekstra özellikleri sunan, ücretli bir sürümdür. Birbirinden farklı sanal mağazaları birleştirme, ayırma ve yönetme gibi sıradışı özelliklerinin yanı sıra; elektronik hediye kartı tanımlama, gelişmiş kampanya yönetimi gibi süreçlerde ayrıntılı çözümler sunar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 25 Magento Statistics You Need in 2020 to Boost Your Online Business https://hostingtribunal.com/blog/magento-statistics/
  2. ^ Adobe (Magento) Named a Leader in 2019 Magic Quadrant for Digital Commerce https://magento.com/resources/adobe-named-leader-2019-magic-quadrant-digital-commerce
  3. ^ "Top 10 world brands using Magento". 5 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2014.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  4. ^ "Mothercare Turns to Magento For Global Expansion". 2 Ocak 2014 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2014. 
  5. ^ Oypan, Sinan. "eBay'in 180 Milyon Dolara Satın Aldığı Altyapı Sağlayıcı Magento'nun Hikayesi". Eticaret Mag. 3 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2014. 
  6. ^ Adobe to Acquire Magento Commerce https://news.adobe.com/press-release/corporate/adobe-acquire-magento-commerce
  7. ^ Top Magento Designers and Developers https://clutch.co/developers/magento?location%5Bcountry%5D=TR

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]