jQuery

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

jQuery, John Resig tarafından 2006 yılında geliştirilmiş ve şu an geniş bir jQuery ekibi tarafından gelişimi sürdürülen bir açık kaynak javascript kütüphanesidir.

jQuery en popüler çapraz-paltform JavaScript kütüphanesidir. Ya da farklı bir JavaScript Framework'üdür denebilir. jQuery yoğun olarak animasyonlarda kullanılır. Flash'ın alternatifi olarak kullanılan bu teknoloji ile Flash galeri, Tab menü, Sayfa geçişleri gibi birçok işlem yapılmaktadır.

jQuery'nin resmi sitesinden jQuery dosyasını indirip web sitenize yükleyebilirsiniz. jQuery boyutu ufak ve işlevi çok olduğundan ayrıca hazır eklentileride çok olduğundan çok yaygındır. 2006 Yılından beri kullanılan jQuery 2012 yılına kadar inanılmaz bir kullanım artışı göstermiştir. Bugün dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook jQuery teknolojisi de kullanmaktadır.

Jquery kütüphanesi kullanılarak geliştirilen jqueryui gibi daha gelişmiş arayüzleri ve araçları daha kolay kullanabilmemize imkan veren ek kütüphanelerde mevcuttur.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jquery kütüphanesini kullanabilmek için iki yöntem mevcuttur.İlk yöntem jQuery kütüphanesini kendi sitesinden indirip çalışma alanına eklemektir.Bunun için aşağıdaki kod satırını web sayfamızda head tagları arasında kullanmamız yeterli olacaktır.

<script src="jquery.js"></script>

İkinci yöntem jQuery kütüphanesini indirmeye gerek kalmadan direk CDN ile projenize entegre etmektir.

<script src="//code.jquery.com/jquery-1.11.1.min.js"></script>

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]