Macromedia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Macromedia, Inc.
SloganWhat the web can be.
EndüstriBilgisayar Yazılımı
AkıbetiMerged into Adobe Systems, Inc.
ArdılAdobe Systems, Inc.
Kuruluş1992
Feshedilme3 Aralık 2005
Genel merkeziSan Francisco, Kaliforniya
(incorporated in Delaware)
 ABD
Önemli kişilerMichael Nielsen, Kurucu ortak, MacroMind
Marc Canter, Kurucu, MacroMind
Michael W. Allen, Kurucu, Authorware
Bud Colligan ve Tim Mott, Kurucu ortaklar, Macromedia
ÜrünMacromedia ColdFusion
Macromedia Flash
Macromedia Fireworks
Macromedia Freehand
Macromedia Dreamweaver
Macromedia Director
Macromedia Authorware
Macromedia Fontographer
Macromedia Sitespring
Çalışan sayısı1,445 (2004)

Kuzey Amerika'da yerleşik, merkezi California, San Francisco'da bulunan, grafik ve web uygulamaları geliştiren bir şirketti. 3 Aralık 2005 tarihinde rakibi olan Adobe tarafından satın alınarak, bu tarihten sonra faaliyetlerine Adobe bünyesinde devam etmeye başladı.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Macromedia, 1992 yılında Authorware Inc. ve MacroMind-Paracomp adlı şirketlerin birleşmesiyle kurulmuştur. 1990'ların ortalarına kadar sunum, animasyon ve interaktif CD-ROM yaratmak için kullanılan Macromedia Director isimli programları şirketin en bilinen ürünü olarak kalmıştır. Zamanla Cd-rom piyasasının düşüşe geçmesi ve yerine World Wide Web'in popülaritesinin artmasıyla birlikte, şirket internet tarayıcıları için bir Direktor göstericisi olması amacıyla Shockwave isimli programını piyasaya çıkarmıştır. Aynı zamanda da şirket web temalı medya araçları ile ilgili bir departman kurarak bu piyasada genişleme ihtiyacını hissetmeye başlamıştı.

Şirket Alımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 1995'te şirket Altsys adlı şirketi, Adobe Illustrator'e çok benzeyen ve vektör çizimleri ile sayfa düzenlemesi için kullanılan Freehand yazılımının fikri mülkiyet hakları için satın aldı. Şirketin web'de genişleme stratejisinde FreeHand'in vektör grafik oluşturucusu ve programa ait diğer yazılım bileşenleri için bu satın alma oldukça faydalı olacaktı.

Web stratejisinde bir sıçrama yapmak için şirket 1996'da iki satın alma daha yaptı. İlk önce, kalem tabanlı bilgisayar araçları için dizayn edilmiş bir animasyon aracı olan FutureSplash Animator adlı programın yaratıcısı FutureWave Software adlı şirketi satın aldı. Çünkü boyutu küçük olan FutureSplash görüntüleme uygulaması o dönemde birçok kullanıcının düşük bant genişliği üzerinden internet erişimine sahip olduğu da dikkate alındığında, internet üzerinden indirilme konusunda oldukça idealdi. Macromedia daha sonra Splash'ın adını Macromedia Flash olarak değiştirdi ve Flash player'ı, piyasada çok daha hızlı bir pay kapmak için Netscape içinde ücretsiz eklenti olarak dağıtmaya başladı. 2005 itibarıyla, internet erişimi olan bilgisayarlar üzerinde Java, QuickTime, RealNetworks ve Windows Media Player gibi medya formatlarından daha çok bilgisayarda Flash Player yüklüydü.[1] Flash geliştikçe Macromedia'nın onu grafik ve medya aracı olarak pazarlamaktan çok oynatıcıya (player) bir web uygulama platformu olmayı teşvik etmeye ve kod yazımı (scripting) ve veriye erişim yeteneklerini ekleyerek oynatıcının sahip olduğu alanı muhafaza etmeye çalıştı.

Şirket ayrıca 1996 yılında, bir uygulama sunucusu ve HTML kodlama aracı olan Backstage adlı programı yapan iBand Software'i satın aldı. Backstage'in kod tabanı üzerinden şirket Macromedia Dreamweaver adında yeni bir HTML yazma programı geliştirdi ve 1997'de ilk versiyonu piyasaya sürdü. O yıllarda birçok profesyonel web sitesi geliştiricisi HTML kodlarını el ile düz yazı editör programları kullanarak yazmayı tercih ediyordu. Böylece kaynak kodları üzerinde tam kontrole sahip olduklarını düşünüyorlardı. Şirket, görsel düzenleme yapıldığı sırada el ile kodlama yapmaya alışmış kişilerin alışkanlıkları için, onlara görsel düzenleme ve kod girişini aynı anda ve birbirine geçerek yapabilmelerine imkân veren "Roundtrip HTML" özelliği ile Dreamweaver programında kullandı. Sonraki birkaç yıl içinde Dreamweaver programı profesyoneller arasında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Fakat yine de amatörler ve iş amaçlı kullanıcılar arasında, el ile kod yazanlar ve Microsoft FrontPage ciddi bir rakip olarak kalmaya devam etti.

Macromedia'nın satın alma ve birleşme dönemi devam ediyordu. Şirket Aralık 1999'da trafik analiz yazılımı yapan Andromedia Corporation'ı satın aldı. 2001 yılında web geliştirme şirketi Allaire alındı. Ayrıca yine şirket çeşitli popüler sunucu ve web geliştirme (ColdFusion, JRun, bir J2EE uygulama sunucusu ve daha sonra Dreamweaver ile birleştirdiği HomeSite adlı program) ürünlerini portföyüne kattı.

2003 yılında şirket, web konferans şirketi Presedia'yı satın aldı ve flash tabanlı online işbirliği ve sunum ürünleri geliştirmeyi devam ettirerek, bu ürünleri Breeze adı altında markalaştırdı. O yıl daha sonra, şirket RoboHelp & RoboDemo (şimdi Captivate) yapımcısı olan, yardım kodu yazılım şirketi eHelp Corporation'ı satın aldı. RoboHelp'in geliştiricilerinden birçoğu daha sonra şirketin rakibi olan MadCap Software'i kurmak için ayrıldılar.

Satın Alınma[değiştir | kaynağı değiştir]

18 Nisan 2005'te Adobe Systems, Macromedia ile aralarındaki bir gün önce üzerinde anlaştıkları 3,4 milyar dolar bedelli stock swap (satın alan şirketin kendi hisseleri ile satın alınan şirketin hisselerini aldığı sistem) yöntemli anlaşmayı basına açıkladı. Devir (fesih) işlemleri Aralık 2005 itibarıyla tamamlandı. Bu tarihten sonra her iki şirketin operasyonları, ağı ve müşteri odaklı organizasyonları entegre edildi.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2005 Flash Player pazarı " (İngilizce). ZDnet. 26 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2008. 
  2. ^ "Satınalma sonrası entegrasyon " (İngilizce). Adobe. 16 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2008.