Lenfadenopati

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lenfadenopati
Multipl miyelom olan 57 yaşındaki bir erkekte aksiller lenfadenopati BT taraması.
UzmanlıkBulaşıcı hastalık, Onkoloji

Lenfadenopati' veya adenopati, lenf düğüm'lerinin büyüklük veya kıvam açısından anormal olduğu bir hastalık tır. İltihaplanma tipi (en yaygın tipi) lenfadenopatisi şişmiş veya genişlemiş lenf düğümleri üretiği lenfadenittir.[1] Klinik uygulamada, lenfadenopati ve lenfadenit arasındaki ayrım nadiren yapılır ve kelimeler genellikle eş anlamlıdır. Lenfatik damarların iltihaplanmasına lenfanjit denir.[2]

Boyundaki lenf nodlarını etkileyen enfeksiyöz lenfadenit genellikle skrofula olarak adlandırılır.

Lenfadenopati yaygın ve özel olmayan bir işaret'tir. Yaygın nedenleri arasında enfeksiyonlar (soğuk algınlığı gibi küçük olanlardan HIV/AIDS gibi ciddi olanlara kadar), otoimmün hastalık'lar ve kanserler vardır. Lenfadenopati de sıklıkla idiyopatik ve kendi kendini sınırlar.

Lenfadenopati (LAP), lenf bezlerinin şişerek büyümesi anlamına gelen tıbbi bir terimdir.

Lenfadenopati, muayenelerde sıkça karşılaşılan bir olgudur. Diş çürüğü, bakteriyel ya da virütik enfeksiyonlar gibi, AIDS veya lenfomadan daha basit nedenlerden de oluşabilen lenfadenopati, kanser türlerinde de görülebilmekte, tanıda geç kalınması önemli tıbbi sorunlara yol açmaktadır. Hasta, boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde ele gelen yaygın veya lokal bir kitle nedeniyle hekime başvurur.

Fizyopatoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Vücuda alınan etkenler retikuloendotelial sistem hücreleri tarafından fagosite edilirler. İçerisinde etkenler bulunan bu hücreler lenf dolaşımına katılarak en yakın lenf düğümüne giderler. Etkenler burada üredikleri için lenf yumrusunda inflamasyon şekillenir ve lenf yumrusu büyür. Yangı ile birlikte lenfositlerde sayıca artış (lenfositozis) ve sonuçta lenfo proliferasyon şekillenir.

Lenfadenopatiye neden olan enfeksiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakteriyel enfeksiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Viral enfeksiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fungal enfeksiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Parazit enfeksiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lenfadenopatinin tanısı için kan sayımı, periferik yayma, rutin biyokimya, akut faz reaktanları, kan kültürü, PPD, genital infeksiyon etkenlerine yönelik araştırma (ingüinal LAP), akciğer grafisi, bilgisayarlı tomografi, Abdominal USG, MR, galyum veya indiyum işaretli sintigrafi, seroloji (EBV, CMV, Toxoplasma gondii için özgül Ig M, anti HIV, HIV PCR, p 24 antijeni), eksizyon veya iğne biyopsisi (mikroskobi, kültür, sitoloji, histoloji) gibi bir takım tahliller gerekmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]