Candida

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Candida
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Fungi
Bölüm: Ascomycota
Sınıf: Saccharomycetes
Takım: Saccharomycetales
Familya: Saccharomycetaceae
Cins: Candida

Candida, insanlarda ve hayvanlarda mantar hastalığına yol açabilen bir maya cinsidir, en önemli türü Candida albicans'tır. Türkçe "kandida" olarak okunur.

Candida dubliniensis bir diğer Candida türüdür. Anti-fungal ilaç alan HIV-pozitif kişilerde C. dubliniensis'in fluconazole adlı anti-fungal ilaca direnç geliştirmesi sıkça raslanan bir sorundur.

Vücutta fazla miktarda Candida bulunması kandidiyaz hastalığına yol açar.

Antiasit ilaç kullanımı sindirim sisteminde C. albicans'ın yerleşmesine yol açabilir. Bu durum Koenzim Q emilmesine engel oluşturabilir [1].

Candida enfeksiyonlarının en sık görülen tiplerinden biri akrilik takma diş kullananlarda görülen oral kandidiyazdır [2].

Patojen[değiştir | kaynağı değiştir]

Vajinal çubukta Candida sporları. (Gram boyama)

Candida, sağlıklı yetişkinlerin cilt'inde[3] az sayıda neredeyse evrenseldir. C albicans, solunum yolu mukoz membranlarının normal florasının, mide-bağırsak ve kadın genital yollarının bir parçasıdır. Cildin diğer dokulara kıyasla kuru olması mantarın büyümesini engeller ancak hasarlı cilt veya birbirine sürtünen veya basan cilt (intertriginous) bölgeleri hızlı büyümeye uygundur.[4]

"C." "albicans" da dahil olmak üzere birçok türün aşırı büyümesi, orofaringeal kandidiyaz (pamukçuk) veya vulvovajinal kandidiyaz (vajinal kandidiyaz) ve balanite neden olabilen subpreputial kandidiyaz gibi yüzeysel enfeksiyonlara ve fungemi ve invaziv kandidiyazis gibi sistemik enfeksiyonlara neden olabilir.

Oral kandidiyazis, yaşlı protez kullananlarda yaygındır.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia'da Candida (genus) maddesinin 7.08.2006 tarihli sürümü

  1. ^ Krone, et al. (2001), Med Hypotheses 57:570-2
  2. ^ Samaranayake ve MacFarlane, 1990 (eds). Oral Candidosis. London, UK: Butterworth, 1990: 66–132
  3. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; rmm isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  4. ^ Goehring, Richard V. (2008). Mims' medical microbiology (4th bas.). Philadelphia, PA: Mosby Elsevier. s. 656. ISBN 9780323044752. 
  5. ^ Darwazeh A, Lamey P, Samaranayake L, MacFarlane T, Fisher B, Macrury S, MacCuish A (1990). "The relationship between colonisation, secretor status and in-vitro adhesion of Candida albicans to buccal epithelial cells from diabetics". J Med Microbiol. 33 (1): 43-9. doi:10.1099/00222615-33-1-43Özgürce erişilebilir. PMID 2231671.