Dikmen, Girne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dikmen (Dikomo)
Κάτω Δίκωμο (Yunanca)
Ülkede jure Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs
de facto Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC
Bölge / İlçeKıbrıs Cumhuriyeti Girne Bölgesi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne İlçesi
İdare
 • Belediye BaşkanıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yüksel Çelebi
Nüfus
 (2006)
 • Toplam2.500
Zaman dilimiUTC+02.00 (DAS)

Dikmen (Yunanca: Δίκωμο Dikomo), Lefkoşa'nın 8 km kuzeyinde, 2.500 nüfuslu,[kaynak belirtilmeli] de jure olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Girne Bölgesi'nde ve de facto olarak ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Girne İlçesi'nde yer alan bir kasabadır.

Kıbrıs Şehitleri Abidesi'nin 3 km kadar güney-doğusundadır. Halkı tarım, hayvancılıkla uğraşmakta, bir kısmı Lefkoşa ve Girne'de çeşitli sektörlerde çalışmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Eskiden bir Rum yerleşimi olan köy Kıbrıs Harekâtı'ndan sonra Türklerin eline geçmiş, askerî personeli ikamet ettirmek için bir askeri lojman ve muhabere birliği kurulmuştur. Güvenlik Kuvvetleri Komtanlığı'nın destek taburu bu köydedir. Batısında Boğazköy, Doğusunda Taşkent, Güney Batısında Gönyeli ve Güney Doğusunda Hamitköy toprakları uzanmaktadır.

Güneyinde bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsü'ne 5 km uzaklıktadır. Kasaba'da bulunan iki adet su değirmeni eski zamanlarda, şimdi kurumuş olan doğal su kaynağının yakınlarında kurulduğunu göstermektedir.[kaynak belirtilmeli] Böğazköy'den başlayıp Taşkent'e kadar uzanan Beşparmak Dağ sırasının güney yamaçlarında neolitik çağlara ait pek çok mağara mezar bulunmaktadır. Özellikle Batı'da bulunan Eski Deko Kreç Fabrikası mevkindeki tepede bulunan mağara mezarları, bu bölgede bulunan taş ocağı nedeni ile tehdit altındadır.[kaynak belirtilmeli]