Lamborghini Jalpa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lamborghini Jalpadan görüntü

Lamborghini Jalpa , İtalyan otomobil firması Lamborghini tarafından 1981-1988 arasında üretilen otomobil. Jalpa önceki model olan Silhouette'in geliştirilmişidir, öncülünden daha başarılı olmuş ve 419 adet satılmıştır. Jalpa "ekonomik" bir Lamborghini modeli olarak üretilmişti ve Countach'dan çok daha ucuzdu. Countach'ın V12'sine karşılık Jalpa'da 255bg gücünde çaprazlama yerleştirilmiş 3,5 litre V8 motor kullanılmaktaydı. Şasi tasarımı Bertone tarafından yapılmıştı.

Jalpa ismi ünlü bir boğa cinsinden gelmektedir. Ferrucio Lamborghini boğalara karşı sempatisi ve boğa burcu olması sebebiyle çoğu Lamborghini modeline boğa güreşleriyle alakalı isimler vermiştir.

Countach ile kıyaslayınca Jalpa çok daha kolay sürülebilen, daha iyi görüş açısı sunan ve ağır trafik ile düşük hızlarda daha rahat kullanılabilen bir araçtı. Ancak gece sürüşünde aracın içinde yansımalar oluşuyordu ve aydınlatma sorunları vardı.

Orijinal modelde plastik parçalar (tamponlar, hava girişleri ve motor kapağı) siyahtı ve araç Silhouette modelinin dikdörtgen stop lambalarını kullanıyordu. Ancak 1984 yılında plastik parçalar kaporta ile aynı renge çevrildi ve yuvarlak stop lambaları kullanıldı.

1988'de satışlardaki düşüşün ardından Chrysler Jalpa üretimini durdurdu.

Jalpa'nın resmi son hızı 235 km/sa. (146mil/sa.) olarak belirtilmiştir, ancak daha yüksek hızlara ulaşabildiği iddia edilir. Aracın toplam ağırlığı 1.507 kg'dır.

Çeşitli[değiştir | kaynağı değiştir]

Araç Rocky IV filminde Rocky Balboa'nın (Sylvester Stallone) araç kullandığı ve geçmişi hatırladığı sahnelerde görülebilir.