İçeriğe atla

Lamborghini Countach

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otomobil Modeli
Genel Bakış
ÜreticiLamborghini
Üretim yıl(lar)ı1974-1990
MontajCountach
Gövde ve Şasi
Karoser2 kapı berlinetta
Teknik Özellikler
MotorV12 4.0 L (3929 cc)
V12 5.0 L (4754 cc)
V12 5.2 L (5167 cc)
Maksimum hız315 km/s (LP400S)
310 km/s (LP500S)
Uzunluk4140 mm
Genişlik2000 mm
Yükseklik1070 mm
Rekabet Tarihi

1974'ten 1988'a kadar Lamborghini tarafından üretilen 2 kişilik ortadan motorlu spor otomobil.Kama biçiminde ve zamanın tüm diğer spor arabaları gibi keskin açılı olan tasarımı ile popüler olmuştur. Uç kabin tasarım konsepti ile, sürücü ve yolcu bölümünü mümkün olduğu kadar ileri alarak daha büyük motora yer açmak amaçlanmıştı. 2004 yılında Sports Car International tarafından 1970'li yılların en iyi 3. ve 1980'li yılların en iyi 10. spor otomobili seçilmiştir.

Adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Countach Piyemontece'de güzel bir bayanı gören erkeğin tepki olarak verdiği nida,naradır.

Lamborghini Countach LP500

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Lamborghini Countach LP400

Bertone stüdyosunda daha önce Miura'nın tasarımını yapan Marcelo Gandini tarafından tasarlanmıştır. Gandini o zamanlar genç ve deneyimsizdir. Ama ergonomi ve kullanışlılık gibi konulardaki deneyimsizliği ona engel olmamıştır. Oldukça vurucu bir tasarıma imza atmıştır. Countach oldukça geniş ve yere alçak bir otomobil olmakla birlikte, uzun değildir. Açılı kama şeklindeki gövde tamamen ikizkenar yamuklardan oluşmaktadır. Köşeleri vardır fakat çamurlukları sayesinde kola şişesi biçimindedir.

Kapıları ise bir Lamborghini klasiği olan makas biçimindedir. Yukarı doğru kalkan kapı hafifçe ileri gider. Countach'ın genişliği sebebiyle sınırlı alanlarda geleneksel kapı tasarımı kullanılamazdır. Bu yüzden bu tasarım kullanılmıştır. Ayrıca ne kadar alçak olursa olsun kapıları açmak dikkat gerektiriyordu. Bir diğer tasarım kusuru ise aracın arka görüşünün neredeyse olmamasıydı. Countach'ı geri viteste kullanmak için kapı eşiğine oturmanız gerekiyordu!

Salt tasarım kademe kademe geliştirilmiş veya (belli bir bakış açısına bağlı olarak)darmadağındır. Geliştirmeler performans, yol tutuş,karakterinde uysallık ve istenilen şartları sağlaması gibi alanlarda yapılmıştır. Yapılan geliştirmelerin ilki motorun hava girişleridir. Ortadan motorlu Countach'ın motorunun gerektiği kadar soğutulabilmesi için Nasa tarafından geliştirilen drag etkisini azaltıcı hava girişleri Naca duct eklenmiştir. Ayrıca şoförün tam arkasına açılan büyük hava girişleride geri görüşü azaltmıştır. Sonraki yapılanlar aracın estetik değerlerini değiştirmek amaçlı çamurluk, tampon,spoyler ve karbüratör kapağı gibi eklemelerdir.

Countach tarzı ve görsel etkisi sayesinde tüm otomobil mühendislerinin kabul ettiği büyük bir tasarım ikonu olmuştur. Daha sonra üretilen Lamborghini modelleri(mesela Diablo veyahut Murcielago) için performans pilotları ve mühendislerine başvurmalarına rağmen asla Countach'ın ününe ve orijinalliğine yaklaşamadılar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Lamborghini Countach ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.