Kuyumcullu, Karasu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kuyumculu
Ülke  Türkiye
İl Sakarya
İlçe Karasu
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 3.000
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0264
İl plaka kodu 54
Posta kodu 54570

Kuyumculu, Sakarya ilinin Karasu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallesinin tarihi Orhangazi zamanına kadar dayanmaktadır. Orhangazinin uçbey komutanlarından Konuralp Bey tarafından bölge feth olunmuştur. Köy Orhan gazi tarafından kurulmuştur. İlk yerleşim yeri Çamköprüdür .Kanıtıda eski camii yeri olan vakıf malı olan arazidir. Bu arazide eskiden han ve cami varmış, bu yol eski Karadeniz ipek yoludur. İkinci yerleşim yeri deniz yolunun üstünde olan eski kuyu, şimdiki Aslanlı çeşmenin olduğu yerdir. Kanıtı yine arka tarafın da kalan vakıf malı arsadır, oda eski cami yeridir yine kanıtları eski Osmanlı mezarlıklarıdır mahallenin yerli halkı olan Manavlar o bölgede yaşayan Türk ve Müslümanlaşmış Rumlardan oluşur. Mahalleye 1800ün sonlarında genellikle Trabzon vilâyetinden göç oldu. Bu göçten sonra mahallenin nüfusu hızla çoğalmış ve yeni fıntık arazileri oluşturulmuştur. Böylece Kuyumculu sıradan bir köy iken %99 fındığa dayalı bir gelir kaynağı olan zenginleşmiş bir köy olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Salıkkaya Mağarası
Mağara içinden akan dere.

Sakarya il merkezine 60 km, Karasu ilçesine 12 km uzaklıktadır.Mahalleye bağlı Salıkkaya mahallesindeki mağaradan fotoğraflar. Fotoğrafta görüldüğü gibi mağaranın içinde küçük bir akarsu akmaktadır.Mağaranın batı tarafından gelen akarsu ön giriş bölümüyle birleştikten sonra kuzey tarafa doğru kıvrılarak küçük bir girişten gözden kaybolmaktadır.

Mahallenin kuzeydoğusunda Anagöl adında kışın çevresi bataklık haline gelen, yazın suları bir miktar azalan bir göl yer alır.Gölün fazla suları bir kanal vasıtasıyla denize dökülmeden önce Maden Deresi ile birleşir.Kanal ve Maden deresinin birleşmiş olması tatlı su balıklarının iki tarafa geçişini sağlayarak balıkçılık açısından verimli hale getirir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 2320
2000 2223
1997 2308

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuyumcullu Köyü gelişmişlik düzeyi bakımından örnek alınacak köylerimizdendir. Mahallede modern bir ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol duble asfalttır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]