İhsaniye, Karasu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İhsaniye
—  Mahalle  —
 Sakarya
Türkiye Sakarya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sakarya
İlçe Karasu
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım m (7 ft)
Nüfus (2013)[1]
 - Toplam 643
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0264
İl plaka kodu
Posta kodu 54500

İhsaniye, Sakarya ilinin Karasu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Mahalle "İhsan olunan" manasına gelen İhsaniye adını Balkan savaşları ve 93 harbi sırasında ve sonrasında Anadolu'ya göç eden Muhacir, Çerkez ve Abaza halka tahsis edilen birçok diğer köyle paylaşmaktadır.

19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarındaki göçlerden önce Sakarya Nehri'nin kuzeybatı ucunda, İhsaniye Mahallesinin içinde olduğu alanda yerleşim olduğuna dair bir buluntu yoktur. Zira Nehrin taşıdığı alüviyonlarla oluştuğundan tarihi geçmişe uzanmamaktadır. Mahalleye yerleşen halkların yerleşimi Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma sürecinde kaybedilen toprakların ve yaşanan savaşların kronolojisiyle paraleldir. İlk yerleşenler Osmanlı-Rus çekişmesi sonucu yurdundan olan Çerkezlerdir. 93 Harbi sonrasında Kafkasya'da ve Rumeli vilâyetlerinde yaşama şansı bulamayan Çerkez halkı 20. yüzyıl başında devlet tarafından bu boş mahalleye yerleştirilmiştir. Mahallenin merkezi olarak anılan meydanın bulunduğu alanda çoğunlukla bu Çerkez göçmenlerin torunları (ÇAKIR, DENİZ, MAT, TOPAL, AKTAŞ, GİRGİN, ÇETİN ve ASLAN aileleri) oturmaktadır. Ardından Nehrin diğer yakasında (Yenimahalle) eskiden beri yerleşik olup balıkçılıkla uğrasan Lazların etkisiyle köye Laz göçü de eklenmistir. Bu göç daha çok nehrin batı yakası olan Kum Mahalleden başlayıp mahalle merkezine uzanmıştır. ÖZDEN, DOĞRUYOL, İMAMOĞLU, ERDOĞAN, KARA, AVCI ve TUTKUN aileleri bu göçmenlerin torunlarıdır.

Balkan savaşları sonucunda (1912-1913) Anadolu'ya göç eden Rumeli halkı doğrudan mahalleye yerleştirilmemişse de mahalleye göç ederek 3. unsuru oluşturmuştur. Ardından II. Dünya savaşı ve sonrasındaki gelişmeler sonucu göç eden Bulgar Muhâcirleri ile bu sayı artmıştır. Bugün mahallenin batı yönünde oturanlar (ONUŞ, ERYILMAZ, CAN, HOROZ, KAHRAMAN, SINMAZ, AK, YAVUZ ve REİS aileleri) bu göçmenlerin atalarıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çerkez Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cerkez Tavugu, acuka, mısır çorbası, un çorbası, bulgur çorbası, sütlaç, çerkez pastası.

Rizeli ve Trabzonluların Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhlama, vurma Lahana, hapcukoli (Balikli Misir Ekmegi), kara lahana çorbası, korkota Çorbası, turşu Kavurması, mısır ekmeği, pepeçura.

Rumeli Muhâcirlerinin Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayran çorbası, turp mancarı, kızılcık turşusu, haşlama, mantar kavurması.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakarya iline 52 km, Karasu ilçesine 7 km uzaklıktadır. Sakarya Nehri'nin Karadeniz'e döküldüğü noktadan batıya uzanmaktadır. Doğusunda Sakarya Nehri, Kuzeyinde Karadeniz ve güneyinde boydan boya uzanarak Sakarya nehriyle birleşen ırmak sebebiyle yarımada özelliği de taşımaktadır.

Sakarya Nehrinin taşıdığı ince kum ve alivyonlar zaman içinde mahallenin coğrafyasını oluşturmuştur. Tarih boyunca mahallesi kaplayan sık ormanlar insan yerleşimi ve fındık dikimi sonucu mahallenin güneyindeki engebeli araziye sıkışmıştır.

Mahallenin kuzeyinde çok ince kumdan oluşan el değmemiş kumsalın en önemli özelliği 200 m genişliğinde olup kesintisiz tüm mahalle boyunca 4 km uzanmasıdır. Fakat kıyı aşınması İhsaniye Mahallesi için çok büyük tehlikedir. Çünkü deniz her sene ciddi bir şekilde köye doğru yaklaşmaktadır. Bu yüzden özellikle KUM MEVKİİ sakinleri kış ayında tehlike altındadır. II. Dünya Savaşından kalma Askeri Mevziler her sene sular altına kalmaktadır. Bu büyük soruna Devlet erkanı acilen çözüm bulmalılar. Mahallemiz çok önemli bir konuma sahiptir Karasu-Kaynarca yolu üzerinde bulunur ve Karasu şehir merkezine en yakın köylerden biridir.

Tipik doğu karadeniz iklimi görülmekte olup yazları sıcak ve nemli, kışları ise ılıman ve yağışlıdır. İklimi dolayısıyla fındık yetiştiriciliği yaygındır. Fındık dışında mısır yetiştiriciliği de yapılır. Balıkçılık özellikle KUM MEVKİİNDE etkilidir. Burada balıkçılık geçim kaynağı olmuştur. Mahallenin diğer noktalarında tarım ve büyükbaş hayvancılık yapılır. Fakat mahallede büyükbaş hayvancılığa ilgi giderek azalmaktadır. Tarımda ise mısır ve fındıkçılık yaygındır. Mahallenin nüfusu 2013 TÜİK verilerine göre 643 tür. Özellikle yaz ayında mahalle nüfüsü ciddi şekilde artar. Gurbetçilerin çoğu Almanya ve İstanbun'dan gelir mahallemize. Kışın ise ciddi şekilde nüfus azalır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazın sıcak ve kurak Kışları ise ılık ve yağışlıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2013 643
1997 727

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fındık ve 1970'li yıllarda kurulan kooperatif sayesinde mandıracılık önemli bir yer tutmaktadır (şimdi kapalı). Sakarya Nehri ve Karadeniz, mahallede hem balıkçılığı hem de kerestecilik ve tekne yapımını geliştirmiştir. Son yıllarda turizm mahallenin önemli gelir kaynağı haline gelmiştir.

Köyümüzde, 4 kahvehane, 3 bakkal, 2 berber dükkanı, 1 demirci, langırt salonu ve 2 köy minibüsü bulunur. Bu minibüsler pazar günleri çalışmaz.

İz Bırakanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İhsaniye Mahallesinde yetişmiş iz bırakan çok önemli şahşiyetler arasında, (Rahmetli) Suat ASLAN, Mecit Mat, Osman Can, Rıfat Deniz, Niyazi Kara, Nuri Tutkun, Cemal Mat, Mehmet Ali Kuş, Remzi Kara, Aziz Topal, Hasan Sayın, Yahya Çetin, Harun Özden, Ali Özden, Hüseyin Karaman, Reşit Özden, Muzaffer Özden, İslam Doğruyol, Ahmet Avcı, Tafuli Hamdi sayılabilir. Allah kendilerinden razı olsun.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu ve cami vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. İhsaniye Mahallemiz D-100 karayolu üzerine kurulu olup, mahallede elektrik ve sabit telefon hattı vardır. Yaz günleri sular kesilir. Bir kütüphane mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]