Kancalar, Karasu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kancalar
Ülke  Türkiye
İl Sakarya
İlçe Karasu
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 226
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0264
İl plaka kodu 54
Posta kodu 54500

Kancalar, Sakarya ilinin Karasu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kancalar, Karasu çeşme.jpg

Kancalar; 1930'lu yılların sonlarında, Bulgaristan'ın Burgaz il merkezine bağlı olan Aydos ilçesinin Doğankaya Mahalleninden(1 aile Lopuşna Köyü,1 Hane Karaveliler Köyü,1 Hanede Dereköy,geriye kalan tüm aileler Doğankaya Mahallenindendir) Türkiye'ye göç eden muhacırlar tarafından kurulmuştur.

Köy halkı, ilk önce mahallenin çevresindeki yakın mevkilerde konaklamış, daha sonra bugünkü yerleşim yeri olan tepeye yerleşmişlerdir.

Kancalar adını 1930'larda ülke çapında büyük sıkıntılara neden olan sıtma hastalığını bulaştıran sivrisineklerden almıştır. Köy halkının sivrisinekler yüzünden verdiği kayıplar sebebiyle köye "Kan Çalar" adı verilmiştir. "Kan Çalar" zamanla değişime uğrayarak "Kancalar" olmuştur.

Kancalar önceleri Gölköprü mahallesi muhtarlığına bağlı bir mahalleyken 1951 yılında Bulgaristandan göç eden yeni muhacırların köye gelmesiyle nüfusu artarak köy olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakarya il merkezine 50 km, Karasu ilçesine 18 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 205
2000 226
1997 223

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]