Yenimahalle, Karasu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yenimahalle
Ülke  Türkiye
İl Sakarya
İlçe Karasu
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0264
İl plaka kodu 54
Posta kodu 54500
Resmî site

Yenimahalle, Sakarya ilinin Karasu ilçesine bağlı bir mahalle'dir. Sakarya Nehri'nin denize döküldüğü noktanın doğu yakasında, Karadeniz kıyısında yer alır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtuluş savaşı milis komutanlarından İpsiz Recep savaştan sonra Yenimahalleye yerleşmiş ve burada vefat etmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Doğu Karadeniz kökenli vatandaşlar yaşamaktadır. Örf , adet ve gelenekler Doğu Karadeniz, çoğunlukla da Rize'nin etkisi görülür.

Nesli tehlikede olan ve Sakarya nehrinde yaşamasına rağmen yok olan Mersin balığının yeniden üreyebilmesi için Karasu'da çalışmalar yapılmaktadır. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri fakültesinin desteğiyle Sakarya Nehri'ne mersin balığı yavruları bırakılmaktadır. Tüm bu çalışmalar Mersin Balığı Festivali düzenlenerek kutlanmaktadır[1].

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin doğu tarafı Sakarya Nehri, kuzeyi Karadeniz'le çevrilidir. Denizden yüksekliği 2-3 metre kadardır. Sakarya Deltasının son kısmında yer alan mahallede kumullar üzerine kurulmuştur, toprakları tarıma fazla uygun değildir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 nüfusu 469 kişidir[2].

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır, ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mersin Balığı Coşkusu". karasucihanhaber.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2015. 
  2. ^ "Karasu Nüfusu 2015 yılında ne kadar oldu?". karasu.gov.tr. 21 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2015.