Konuralp Bey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin yakın silah arkadaşlarından olan Konuralp, Sakarya civarında fetihler yaptı. "Konuralp" onun adı ile anılır. 1328 yılında vefat etti.

Adı Konuralp şeklinde bitişik yazıldığında gururlu, kibirli, yiğit kimse, Konur Alp şeklinde ayrı yazıldığında ise sarışın, yanık kırmızı, yiğit, cesur kahraman ve bahadır kimse anlamına gelen ve Akyazı'nın en eski okulu Konuralp İlköğretim Okuluna da adı verilen Konur Alp Büyük Selçuklu İmparatorluğunun dağılmasından sonra kurulan Türk Beyliklerinden Osmanlı Beyliği'nin en cengaver komutanlarından biridir.

Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarında 1. Osmanlı Padişahı Osman Bey'in; Akçakoca, Samsa Çavuş, Aykut Alp, ve Gazi Abdurrahman gibi en çok güvendiği komutanları arasında Konuralp de yer alır.

Koruralp Anadolu Selçuklu Devletinin uç beyliği olan Osmanlı Beyliğinin sınır komşusu olan Bizanslılarla yapılan Savaşlarda büyük başarılara imza atarak Osmanlı Devletine giden yolda büyük pay sahibi olmuş yiğit bir komutandı.

Konuralp Osman Bey ve onun ölümünden sonra tahta geçen 2. Osmanlı padişahı Orhan Bey'den aldığı talimatlarla PAMUKOVA, Geyve , Mudurnu,Adapazarı ve sonraları kendi adı ile anılacak olan Düzce yakınlarındaki Konrapa'yı Osmanlı topraklarına kattı. Gazi Abdurrahman ile birlikte Aydosu fethetti.

Savaş taktiklerini çok iyi bilen ve uygulayan Konuralp Geyve, Alp Suyu, Karacebüş hisarlarını fethettikten sonra , Akçakoca ve Abdurrahman Gazi ile birlikte Bizans devrinde Regio Tarsia adı verilen Akova'ya akınlara başladı.

Konuralp, Bolu topraklarına karşı bir sefer düzenlemiş, Düzbazar'ı ele geçirdikten sonra da, şimdi yeri hala belirlenemeyen Uzunca-Bel'de de Bizanslılar'la iki gün vuruşmayarak beklemiş ve arkasından son darbeyi vurmuştur.

Mengen ve Gerede'nin de Konur Alp tarafından fethedildiği çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir. 1326 yılında Bursa'nın fethi sırasında da büyük kahramanlıklar göstermiş ve aynı yıl vefat etmiştir.