İçeriğe atla

Kut, Vasıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kut
Arapçaكوت
ÜlkeIrak Irak
İlVasıt

Kut (Arapçaكوت), resmî adıyla El-Kut (Arapça: ٱلْكُوت, romanizasyon: el-Kūt), Irak'ın doğu kesiminde, Dicle Nehri kıyısında yer alan Vasıt ilinin merkezi kent.[1] 1960'a kadar tüm il bu isimle anılırken bu tarihten sonra Vasıt adını almıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kut'un gelişimi eskiden beri Dicle'nin yatak değişikliklerine bağlı oldu. Bir çöküş döneminden sonra kent, ırmağın bugünkü durumunu alması üzerine bir ırmak limanı haline geldi ve yeniden canlandı.

I. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir, I. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık ve Osmanlı Ordusu arasında meydana gelen çarpışmalar sonucunda büyük ölçüde zarar gördü oldu. Townshend komutasındaki Britanya Hindistanı Ordusu garnizonu 1915'te kenti ele geçirdi, Osmanlı kuvvetleri tarafından beş ay sürecek Kut-ül Amare Kuşatması sonucunda kent Nisan 1916'da tekrar Osmanlı kontrolüne geçti. Kuşatma, tarihçiler tarafından Birleşik Krallık ve İtilaf Devletleri için en önemli yenilgilerden biri olarak sınıflandırılmıştır.[2] Kent, Şubat 1917'de Maude'un birliklerince geri alındı. Şehir sonraki yıllarda yeniden inşa edildi.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir su dağıtım kanalı olan Şatt'ül Geraf'ın Dicle'den ayrıldığı noktada yer alması, kent yakınlarındaki Kut Barajı'nın Dicle'den sulama kanallarına su sağlaması ve tarım ürünlerinin pazarlandığı bir ticaret merkezi olması şehre önem kazandırmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 
  2. ^ Christopher Catherwood (22 Mayıs 2014). The Battles of World War I. Allison & Busby. ss. 51-2. ISBN 978-0-7490-1502-2. 

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]