Annegret Kramp-Karrenbauer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Annegret Kramp-Karrenbauer (2018).

Annegret Kramp-Karrenbauer (d. 9 Ağustos 1962), AKK olarak da bilinir,[1] Alman politikacı ve CDU Genel Sekreteri. 2011-2018 yılları arasında Saarland Eyaleti Başbakanı olarak görev yapan Karrenbauer, bu göreve gelen ilk kadındır. Şansölye Angela Merkel'in siyaseti bırakma kararının ardından bir sonraki Almanya Şansölyesi olmaya en yakın isimlerden birisi olarak gösterilmektedir.[2] 7 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen CDU Parti Kongresi'nde 999 oyun 517'sini alarak (% 51,75) Friedrich Merz'i (482 oy - % 48,25) geçerek CDU Partisi lideri olmuştur. Annegret Kramp-Karrenbauer böylelikle Almanya Şansölyesi Angela Merkel`in de halefi konumundadır.

Aile Yaşantısı, Eğitimi ve Mesleki Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Annegret Kramp Almanya`nın Saarland Eyaleti`nde bulunan Völklingen şehrinde doğmuştur. Yine aynı eyalette bulunan Püttlingen şehrinde, beş kardeşiyle beraber büyümüştür. Babasi Hans öğrenmekte güçlük çeken cocuklara yönelik bir okulda (Sonderschule) öğretmen, annesi Else ise ev hanımıdır.

Annegret 1973 senesine kadar Püttlingen`de Viktoria-Grundschule ismindeki ilkokula gitmiş, bu tarihten itibaren Almanya eğitim sisteminde lise çağındaki öğrencilere yönelik en kaliteli egitim statüsüne sahip Gymanisum`lardan birisinde, Marie-Luise-Kaschnitz Lisesi`nde eğitim hayatına devam etmiştir. Almanya`da Abitur denilen liseden mezuniyete yönelik sınav dönemini 1982 yılında tamamlamıştır. 1982 - 1990 yılları arasında Siyaset ve Hukuk Bilimi dallarında Trier Üniversitesi ve Saarbrücken`de bulunan Saarland Üniversitesindeki eğitimini Master`da Siyasi Bilimler ve Kamu Hukuku dallarında tamamlamıştır.

Saarland Eyaletinde, Hristyan Demokrat Birligi (CDU) Partisinin sözcülük vazifesiyle 1991`den 1998`e kadar görev alan Annegret Kramp-Karrenbauer, 1999 senesinde dönemin eyalet meclisinde bulunan Peter Müller`in sözcülüğünü üstlenmiştir. Peter Müller daha sonraki yıllarda eyalet başkanlığı makamına kadar yükselmiştir ve Annegret Kramp-Karrenbauer ile CDU-CSU Siyasi Partilerinin ortak gençlik grubunda (Junge Union Deutschlands (JU)) tanışmışlardır.

Annegret Kramp-Karrenbauer Hristyanların Roma-Katolik mezhebine mensuptur.

1984 senesinden beridir maden mühendisi olan Helmut Karrenbauer ile evlidir. Çiftin üç yetişkin çocuğu bulunmaktadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]