Kullanıcı mesaj:Semiramisarman

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Hoş geldin Semiramisarman![kaynağı değiştir]

  Face-smile.svg İlk adımlar

  Yardım ve Sıkça Sorulan Sorular sayfaları sana oldukça yardımcı olacaktır. Bu sayfalarda Vikipedi'de nasıl dolaşacağına, nasıl madde düzenleyeceğine ya da temel lisans politikasına dair açıklamalar bulabilirsin. Buraya katkıda bulunmak için teknik anlamda özel bir yeteneğe sahip olman gerekmez. Katkıda bulunurken cesur ol ve her zaman diğer kullanıcıların iyi niyetli olduğunu varsay!. Burası bir Wiki - katkıda bulunmak gerçekten kolay!

  Face-angel.svg Yardım bulmak

  Daha fazla bilgiyi Topluluk Portalı'nda bulabilirsin. Sorularını Yardım masası'nda, Köy çeşmesi'nde ya da IRC'deki #wikipedia-tr kanalında sorabilirsin. Çoğu kullanıcı yeni gelenlere yardım etmekten mutluluk duyacaktır. Bu kullanıcıların listesini Vikipedi:Yardım gönüllüleri sayfasında bulabilir, istediğin biriyle mesaj sayfası aracılığıyla iletişime geçebilirsin.

  Face-wink.svg For non-Turkish speakers
  Deutsch: Sprechen Sie kein Türkisch? Klicken Sie hier.
  English: Don't speak Turkish? Click here.
  español: ¿No hablas turco? Cliquea aquí.
  français: Ne parlez vous pas turc? Cliquez ici.
  русский: Не говорите по-турецки? Нажмите сюда.
  Andere Sprachen   Other languages   Otros idiomas   Autres langues   Другие языки
  Face-glasses.svg İpuçları ve püf noktaları
  • Vikipedi beş temel taş üzerine kuruludur, katkıda bulunmadan önce okumanda oldukça yarar var.
  • Lütfen tartışma sayfalarında yazdıklarını, sonuna ~~~~ koyarak ya da değiştirme panelinin sol üst onuncu sekmesini Edycja-18.png
  kullanarak imzalamayı unutma!.
  • Kullanıcı sayfana Babil kutularını koyman, diğer kullanıcıların senin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar.
  • Telif hakkı ile korunan hiçbir eseri buraya eklememen gerektiğini unutma!
  • Yüklediğin resimleri sana ait olan bir galeride görebilirsin.
  • Vikipedi'nin bazı önemli politikaların özetlerini okuyarak Vikipedi'nin işleyişini öğrenmende yarar var.
  Mediawiki.png Kardeş Projeler

  VikiSözlük
  Özgür Sözlük

  VikiKitap
  Özgür Kitaplar

  VikiKaynak
  Özgür Kütüphane

  VikiSöz
  Özdeyişler

  Commons
  Çoklu ortam paylaşım

  Meta-Wiki
  Viki Merkez

  Vikihaber
  Özgür Haberler

  Vikitür
  Biyolojik tür dizini

  Vikiversite
  Özgür Üniversite

  ki bl 10:21, 5 Mart 2010 (UTC)

  Reality 22:43, 9 Temmuz 2011 (UTC)

  Merhabalar[kaynağı değiştir]

  Çok teşekkürler güzel mesajın için. Ancak bir süredir vikipedi pek aktif olamıyorum, hangi katkılarımı gördünüz ve beğendiniz? Sıkıntınız olursa lütfen anında mesaj atın, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bu arada seçkin resim adaylarında da bir fotoğrafım oylama sürecinde, yardımcı olursan sevinirim :) Kolaylıklar dilerim. --Talha Çakırileti 21:17, 17 Ekim 2014 (UTC)

  Teşekkür[kaynağı değiştir]

  Merhaba Rapsar. Vikipedi'de yeniyim. Tanımaya, anlamaya çalışıyorum. Bu önemli ansiklopediye yıllardır hizmet veren ustalardan öğreneceklerim var. Lütfen yardımınızı esirgemeyin. Bir hatamı düzeltmişsiniz, teşekkür ederim. Kısa süre önce Ömer Sevinçgül maddesini yazdım. Ona da bir göz atar da varsa hatalarımı düzeltir, maddenin gelişimine katkıda bulunursanız memnun olurum. Sevgiler :) --SemiramisArman (mesaj) 12:34, 18 Ekim 2014 (UTC)

  Merhaba. Hoş geldiniz öncelikle, herhangi bir sorunuz varsa sorabilirsiniz çekinmeden :) Vikipedi'ye eklenen maddelerin kayda değer olması gerekmektedir. İlgili şahıs kayda değerlik kriterlerimizi sağlıyor mu emin değilim. Şu sayfadaki ilgili kısmı inceleyebilirsiniz kayda değerlik kriterleri için. Maddede ufak düzenlemeler yapıp, kayda değer olup olmadığını soran bir şablon ekliyorum. Kolay gelsin, iyi günler.--RapsarEfendim? 09:51, 18 Ekim 2014 (UTC)

  Değerli Rapsar, hızlı yanıtınız için teşekkür ederim. Yazarı 'kayda değer' bulup yazmamın nedenlerini kısaca açıklamak isterim: İlgili kişinin 20 adet yayımlanmış kitabı var. Bunlardan beş tanesi Almancaya, beş tanesi İngilizceye, bir tanesi Boşnakçaya çevrilip yayımlanmış. Almanca çeviri için devletin resmi kurumu TEDA yazarı önemseyip çeviri desteği vermiş. TEDA sitesinde kayıtlar mevcut. Kitapları Amazon ve benzeri online satış sitelerinde tüm dünyaya pazarlanıyor. Yazarlar hakkında en güvenilir kaynaklardan biri kabul edilen YKY Tanzimattan Günümüze Yazarlar Ansiklopedisi bu yazara yer vermiş, ben de ondan yararlandım. Yine, İhsan Işık tarafından yayımlanan Yazarlar Sözlüğü madde ayırmış. Wikipedia kayda değer bulup yer vermiş. Vikipedi'yi inceledim, aynı ayarda yazarlar yer alıyor. Ömer Sevinçgül daha ziyade gençlere dönük kitaplar yazıyor. Bugüne dek pek çok dergide yazıları yayımlanmış. Boğaziçi, Köprü, Zafer, Genç, Adı Yok, Okur-Yazar bunlardan sadece bazıları. Fazla ayrıntıya girmemek için bunlardan bahsetmedim. Radikal, Zaman, Vatan, Genç Nesil ve benzeri gazeteler, dergiler kendisiyle röportajlar yapmışlar. Yazdıklarına, hakkında yazılanlara bakarak kendisinin kayda değerlik kriterlerine uygun olduğunu düşündüm. Maddenin geliştirilmesi için yardımcı olursanız sevinirim. Yazarın internet sitesinden ve Facebook sayfasından bilgilere erişmek mümkün. http://www.omersevincgul.com/ Google arama motorunda arattım 35.800 sayfa çıktı karşıma. Bu maddeye katkı sunarsanız memnun olurum. En güzel dileklerimle :) --SemiramisArman (mesaj) 14:30, 18 Ekim 2014 (UTC)

  Rica ederim. "Şunu yapmış, şu kurumu kurmuş, şöyle işlerde görev almış" tarzı veriler herhangi bir şahsı kayda değer yapmak için yeterli olmuyor ne yazık ki. Herkes kendince birtakım önemli noktalar gösterip, kayda değer olduğunu iddia etmesin diye kriterler var. Kriterlere göre değerlendirme yapmak lazım. Bunun yanında "şu var, bu niye yok" ya da "şu silinmişti, bu yüzden bu da silinmeli" tarzı söylemlerin de geçerli olmadığını belirtmek isterim (İngilizce biliyorsanız şurayı okuyabilirsiniz). En başta verdiğim sayfada yer alan kriterleri karşıladığını ispat ederseniz madde kalır zaten (bunu sözle değil, maddede gerekli değişiklikleri yaparak göstermek lazım :). İyi günler.--RapsarEfendim? 11:33, 18 Ekim 2014 (UTC)

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Haklısınız. Fakat şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Biraz önce 'Haftanın seçkin maddesi' diye tanıtılan 'Knut' maddesini okudum. Berlin Hayvanat Bahçesi'nde doğan Kutup ayısı. Türkçe yirmi kitap yazmış bir Türk yazar Türkçe Vikipedi'de Berlin Hayvanat Bahçesi'inde doğan bir ayı kadar 'kayda değer' bulunmazsa oturup düşünmek lazım. Tamam, bir maddenin kayda değer bulunmaması ilgili şahısla ilgili olmayabilir. Fakat arama motorunda arayıp bulanlar öyle anlıyorlar. Nitekim ben de öyle anlamıştım. Bir toplum kendi yazarına bir yabancı ülkenin ayısı kadar değer vermezse orası ne hale gelir... Tavsiyenize uyarak yeni kaynaklar bulup ekledim. Önce bir göz, sonra da bir el atarsanız memnun olurum... En güzel dileklerimle. :) --SemiramisArman (mesaj) 01:17, 19 Ekim 2014 (UTC)

  Bana hak vermişsiniz ama sonra yine "şu varken bu nasıl olmaz"a dönmüş olay :) O maddedeki kaynaklara bakın, bir ayının yarattığı etkilere bakın. Şu an 61 tane kaynak var maddede, bir ayı için "en az" 61 kaynak. Dediğim gibi ben bu şahıs kayda değerdir veya değildir demiyorum, yalnızca bunun ispat edilmesi gerektiğini söylüyorum.--RapsarEfendim? 08:45, 19 Ekim 2014 (UTC)

  Teşekkür ve rica[kaynağı değiştir]

  Merhaba Kibele... Yazar Ömer Sevinçgül ile ilgili maddeyi ben yazmıştım. Telif hakkı ihlali gerekçesiyle çıkarmışsın. Kaynak da belirtmişsin. İlgin için teşekkür ederim. Fakat o metin aslında Vikipedi'ye ait. Mevcut maddeyi biri silmiş. Başka siteler Vikipedi'den almışlar. Her neyse... Kitaplarının tam listesi için yazara mail yazdım, gönderdi, ekledim. Maddeye yeni referanslar da ilave ettim. Yine de eksiklerim, kusurlarım olabilir. Yardımına ihtiyacım var. Uygun olanları onaylayıp eksik gördüklerini bana bildirirsen memnun olurum. Yazar, maddenin başına konan "Bu maddenin konusunun kayda değerlik yönergelerini ..... sağlamadığı düşünülmektedir." ibaresinden rahatsız olmuş. "Maddenin' kelimesi yeterliyken "maddenin konusunun" denmesinin küçük düşürücü olduğunu söylüyor. "Ya bu ibareyi kaldırın ya da maddeyi tamamen silin, arama motorlarında görünmesin" diye rica etti. Benim böyle bir yetkim yok. Siz maddeyi inceler de münasip bir karar verir, uygularsanız sevinirim. En güzel dileklerimle :) --SemiramisArman (mesaj) 03:30, 24 Ekim 2014 (UTC)

  merhaba, maddenin silinme tarihi yeni olduğu için eski sürümleri gözden kaçırmışım, metni geri getiriyorum. ancak kayda değerlik ibaresi vikipedi için standarttır, küçük düşürücü olması sizin yorumunuz, katılmıyorum. maddenin silinmesini istiyorsanız başına {{sil|kullanıcı talebi}} yazarsanız bir hizmetli ilgilenir. kolay gelsin. --kibele 07:11, 24 Ekim 2014 (UTC)

  Teşekkür ve rica[kaynağı değiştir]

  Merhaba Kibele... Yazdığım Ömer Sevinçgül maddesinin silinmesini istedim, lütfen icra edin... Hem ben yoruldum hem de sizi yordum, kusura bakmayın. Sabrınız için teşekkür ederim... Hoşça kalın... --SemiramisArman (mesaj) 02:25, 29 Ekim 2014 (UTC)

  Kibele, müspet ya da menfi bir cevap vermediniz... İlgiyi hak etmiyor muyum yoksa? :( --SemiramisArman (mesaj) 05:04, 1. Kasım 2014 (UTC)

  merhaba, maddeye sil etiketi eklemişsiniz, bir hizmetli ilgilenir. bu arada, başkalarının mesajlarını sayfalardan çıkartmak gibi tepkisel davranışlardan uzak durmanızı öneririm. kolay gelsin. --kibele 08:42, 1 Kasım 2014 (UTC)

  Kibele, epey zamandır Vikipedi kullanıcısıyım. Kendimi yeterli görmediğim için bu süre zarfında madde yazmadım. Nihayet bir madde yazmaya cesaret ettim. 'Kaynak bul' dediniz, günler geceler boyu çalıştım, bir sürü kaynak ekledim. Metni olgunlaştırdım. Fakat kimse ilgilenmedi. 8 değişiklik öylece bekliyor. İlgisizlik şevkimi kırdı, soğudum. Maddeyi de, maddeyle ilgili mesajları da silmek istedim. Bu tepkisel mi? Belki... Fakat tepki kendime... Maddenin başına 'Sil' etiketini de sizin tavsiyeniz üzerine koydum. Lütfen 'hizmetliler'e söyleyin de gereken neyse onu yapsınlar. Saygılar... --SemiramisArman (mesaj) 15:36, 1 Kasım 2014 (UTC)

  Bana tahammülün için teşekkür ederim Kibele. Biraz önce maddeyi kontrol ettim, ilgilenilmiş. Değişiklikler onaylanmış. Sevindim. Sizi çok meşgul ettim, kusuruma bakmayın. Saygılar, iyi günler :) --SemiramisArman (mesaj) 17:45, 1 Kasım 2014 (UTC)

  selam, silinmesini istediğiniz için yol göstermiştim. pek çok değişiklik onaylanmayı bekliyor. tepkisel davranışların yerine bu konularda desteğe ihtiyacı var vikipedi'nin. sevgiler. --kibele 16:35, 1 Kasım 2014 (UTC)

  Ömer Sevinçgül silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

  Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Ömer Sevinçgül) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Ömer Sevinçgül sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

  Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler. --Vincent Vega mesaj? 05.38, 6 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]