Kidz TV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kidz/Animez sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kidz TV
Kidz logosu.png
Kuruluş 31 Ağustos 2011 (Test yayını) (Animex olarak)
3 Şubat 2012 (Asıl Yayın) (Kidz TV olarak)
Sahibi Oflaz Medya Grubu
Resim formatı 4:3
Slogan Yeni nesil çocuk kanalı! (2012-)
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Orijinal dil
Yayın alanı Azerbaycan
KKTC
Türkiye
Genel merkez İstanbul
Eski adı Animex
Kardeş kanal(lar) Dizi TV (HD)
Fil TV
İstanbul FM
Sinema TV kanalları
Lisans kaynaklı:
Eurosport (HD)
Eurosport 2
Lifetime Türkiye
Websitesi kidz.com.tr
İzlenebilirlik
Uydu yayını
Türksat 4A 12089 H 4400 5/6
Türksat TKGS 119. kanal
D-Smart 129. kanal
Filbox 81. kanal
Kablo yayını
Kablo TV 171. kanal
ADSL ile IPTV
Tivibu 117. kanal
İnternet televizyonu
Vodafone TV 23. kanal
Turkcell TV+ 119. kanal

Kidz TV, Türkiye'nin ilk anime ve çocuk kanalı. 2012 yılında Oflaz Medya Grubu[1] tarafından kurulan kanal gün boyunca anime, çizgi dizi ve gençlik dizileri yayınlamaktadır. Ayrıca kardeş kanalı Sinema TV Aile'de bazı yapımlarının önceden yayınlandığı bir kuşak yayını da mevcuttur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

MCD'nin Türkiye lisansörlüğünü yaptığı Nickelodeon ve MTV Türkiye'nin sahibi olan Viacom ile anlaşmasının bozulması üzerine MCD yönetimi Türksat üzerinde sahip oldukları yayın frekanslarından yeni bir televizyon kanalı açmayı düşündüler. Bunun üzerine 31 Ağustos 2011'de Animex adında bir anime, çizgi dizi ve gençlik dizisi yayını yapan bir kanal kuruldu. Test yayını boyunca yalnızca D-Smart aboneleri tarafından izlendi.

3 Şubat 2012'de test yayını bittikten sonra yayın hayatına Kidz TV olarak devam eden kanal; Türksat, Kablo TV ve Tivibu'da yayına geçip D-Smart'taki yayınına da devam etti. Daha sonra Filbox, Vodafone TV ve Turkcell TV+'da yayına başlayarak yayın ağını daha da genişletti.

Zamanla BBC[2], DreamWorks, PGS Entertainment, Saban Brands, TV Tokyo, ZDF gibi dünyanın önde gelen yapımcı firmalarıyla anlaşarak çeşitli içerikleri izleyicileriyle buluşturmaya devam etmektedir.

Animez Kuşağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Animez logosu

Animez, 3 Şubat 2012'de Kidz TV'de başlayan anime kuşağıdır. Türkiye'nin tek anime kanalı sloganını kullanan Animez, 21.30-04.30 saatleri arasında bütün dünyada beğeniyle izlenen birçok animeyi çoğunluğu altyazılı olmak üzere Türkçe seslendirmeli ve altyazılı olarak ekranlara getirdi.

Mayıs 2014'den itibaren yayın saati kısaltılmış, 21.30-23.00 saatleri arasında yayın yapmaya başlamıştır. Şubat 2016'dan itibaren ise yayın saati 23.00-00.30 arası olarak değiştirilmiştir.

Animez kuşağı başladığı zaman ekranda Kidz logosu yerine Animez logosu belirmektedir. Bununla birlikte daha büyük bir yaş kitlesine hitap ettiği için yayın sırasında 13+ akıllı işaretiyle uyarı yapılır.

Programlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]