Lyoko Kodu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lyoko Kodu
Code Lyoko
Lyoko Kodu logosu.png
Lyoko Kodu logosu
Format Çizgi dizi
Tür Macera, Komedi
Proje tasarımcısı Tania Palumbo
Thomas Romain
Tema müziği bestecisi Franck Keller and Ygal Amar
Açılış müziği "A World Without Danger" by Noam Kaniel
Ülke  Fransa
Sezon sayısı 4
Bölüm sayısı 95 (+2 özel bölüm: XANA Awakens) (bölümleri listesi)
Yapım
Gösterim süresi 26 dakika
Yayın bilgileri
Kanal France 3 ve Canal J
Yayın tarihi 3 Eylül 2003 - 10 Kasım 2007
Durumu Sona erdi.
Kronoloji
Sonra gelen Lyoko Kodu Evrim (2012)
Dış bağlantılar

Lyoko Kodu (Özgün adı: Code Lyoko), geleneksel animasyon ve CGI tarzında hazırlanan Fransız çizgi dizisi. İlk gösterimi 3 Eylül 2003'te France 3 kanalında gerçekleşmiştir. İlk sezonda Antefilms, ikinci ve üçüncü sezonda MoonScoop Group ve dördüncü sezonda ise Taffy Entertainment'ın yapımını üstlendiği dizi, France 3 ve Canal J işbirliği ile oluşturulmuştur. Dizi çeşitli dillere çevrilmiş ve şu anda da dünya üzerindeki ülkelerin %80'inde yayınlanmaktadır. Dizinin lisansı ve dünyaya dağıtımı geçmişte MoonScoop'tayken günümüzde ise Taffy Entertainment'tadır. İlk sezonun bitmesiyle MoonScoop ikinci sezon için diziye hız kazandırmıştı.

Dizi,ilk olarak Garage Kids adında yaklaşık 5 dakikalık pilot film ile ortaya çıkmıştır. Çizgi diziden farklı olarak karakterler gerçek dünyada da özel güçlerini kullanabilmiştir. Saldırılarda tarayıcılar aracılığıyla kahramanlarımız Garage Kids'deki sanal evren Xanadu'ya giderler. Xanadu,Lyoko'dan çok farklıdır. Sanal evrendeki kıyafetler ise daha gelenekseldir. Bunun yanı sıra filmde Aelita olmadığından kuleyi kapatacak kimse yoktur. Gönderilen canavarları öldürülerek saldırı durdurulur.

Dizide mekanlar birçok yerden esinlenilmiştir. Terk edilmiş fabrika Paris Renault fabrikası,Kadic Orta Okulu Lycée Lakanal Lisesinden esinlenilmiştir. Bunun dışında Polis araçları ve itfaiye Fransa'dakiyle aynıdır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Lyoko Kodu Kadic Orta Okulu'na kayıtlı beş yatılı okul öğrencisiyle ilgilidir; Aelita (Aelita Schaeffer), Jeremy Belpois, Odd Della Robbia, Ulrich Stern ve Yumi Ishiyama. Öğrenciler XANA adındaki ölümcül bir çoklu casus sistemiyle savaşmaya sanal evren Lyoko'ya giderler. Bu sanal evren okulun yanındaki terkedilmiş bir Fabrika'nın bodrum katında bulunan bir süper bilgisayara dayanmaktadır. XANA önce elektrikli aygıtlarla daha sonra gittikçe güçlenerek çeşitli yollarla insanlara saldırmaya başlamıştır. Kahramanlarımız Lyoko'ya gidip XANA'nın saldırısını durdurmak için yetkili olan Aelita'yı korur ve kuleye ulaşmasını sağlarlar. Fakat XANA sanal evren Lyoko'da da çeşitli canavarlar yaratarak kahramanlarımızı durdurmaya çalışır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Aelita Schaeffer : Waldo Franz Schaeffer ile Anthea Hopper'ın kızıdır .Sanal evren Lyoko'nun bir parçasıdır. Geçmişte babası ve hükumet ajanları arasında gerçekleşen olaylar nedeniyle babası ile sanal evren Lyoko'ya sanallanır. Lyoko'da tüm insan hayatına dahi anılar silinir. Jeremy'nin süper bilgisayarı keşfedip açmasıyla uyanır. İlk sezonun sonunda Jeremy onu Dünya'ya getirmeyi başarmıştır. X.A.N.A. saldırılarında Lyoko'ya gelerek aktif olan kuleyi kapatır. Lyoko'da silahı yoktur fakat yaratıcılık gücü vardır. Sanal DNA'sı olmadığından Lyoko'da ölmesi durumda tamamen ortadan kaybolma riski vardır. 2. sezonun sonunda hafızasına kavuşmasıyla birlikte Aelita; artık diğerleri gibi Lyoko'da savaşabilir,enerji alanı yaratarak kendini savunabilir,vurulması durumda Dünya'ya dönebilir hale gelmiştir. Aelita Stones adını kullanmaktadır. Aelita; Jeremy'e aşıktır.
 • Jeremy Belpois: Grubun zeki üyesidir. Lyoko'da savaşmaz fakat süper bilgisayardan anlayan tek kişi odur. Aelita'ya aşıktır.
 • Odd Della Robbia: Esprili bir kişiliğe sahiptir. Ulrich'in oda arkadaşıdır. Odasında gizlice Kiwi adında köpeği besler. Lyoko'da kısa süreliğine geleceği görebilir,koruma kalkanı yaratabilir ve silah olarak lazer oku kullanır. Bunun yanı sıra gerçekte olduğu gibi Lyoko'da da çeviktir. Samantha'ya aşıktır.
 • Ulrich Stern: Grubun popüler ve yakışıklı üyesidir. Ailesiyle pek iyi anlaşamaz. Odd'un oda arkadaşıdır. Lyoko'da samuray gücü vardır. Hızlı koşabilir,2 kopyasını yaratabilir ve kılıcıyla saldırabilir. Yumi'ye aşıktır.
 • Yumi Ishiyama: Japon asıllı grubun yaşça büyük ve olgun üyesidir. Diğerlerinden farklı olarak Yumi; yatılı okulda değil evinde kalmaktadır. Ayrıca sınıfı da diğerlerinden farklıdır. Lyoko'da yelpaze ve zihin gücüne sahiptir. Ulrich'e aşıktır.
 • William Dunbar: Başka bir okuldan gelen belalı bir tiptir. 2.sezonda diziye katılmıştır. XANA saldırılarında Dünya'da kahramanlarımıza yardım etse de grubun bir üyesi değildi,Lyoko'ya gitmediğinden geçmişe dönüşten sonra hafızası siliniyordu. 3. sezonun sonunda ekibe katılmış ve bir Lyoko savaşçısı olmuştur. Yine aynı bölüm XANA tarafından ele geçirilmiş ve Lyoko'yu yok etmiştir. 4. sezon boyunca XANA'nın hakimiyetinde Lyoko'da kalmıştır. Bu süre içerisinde dikkat çekmemesi için bir klonu yapıldı. En sonunda Jeremy onu XANA'dan kurtarmak için bir program üzerinde çalışır.

Diğer Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Waldo Franz Schaeffer: Lyoko'nun yaratıcısı,Aelita'nın babasıdır. Kadic Akademisinde eski bir fen öğretmeniydi. Aniden ortadan kaybolmuş,hükümet ajanlarıyla sorun yaşamıştır. Sonuç olarak kızı Aelita ile birlikte Lyoko'da kalmışlardır. Aelita Lyoko'da etkin bir rol oynarken Franz XANA'nın elindedir. Kimliğini gizlemek için Franz Hopper adını kullanmıştır.
 • Anthéa Schaeffer: Aelita'nın annesidir. Gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur.
 • Jim Morales: Kadic akademisinde beden öğretmenidir. Sürekli kahramanlarımızın sırrını öğrenmeye çalışmaktadır.
 • Jean-Pierre Delmas: Okul müdürüdür.
 • Sissi Delmas: Müdürün sinir bozucu kızıdır. Ulrich'e aşıktır. Diğer bir amacı ise kahramanlarımızın grubuna girmek ve ne işler çevirdiğini anlamaya çalışmaktadır. Sürekli Odd ile atışır.
 • Hervé Pichon: Sürekli Sissi'nin yanında takılan inek öğrencidir. Sissi'ye aşıktır.
 • Nicolas Poliakoff: Sürekli Sissi'nin yanında takılan sportmen çocuktur. Pek zeki değildir.
 • Milly Solovieff: Okuldaki küçük sınıflardan olan bir kızdır. Okul gazetesini işletmektedir.
 • Tamiya Diop: Milly'nin en yakın arkadaşıdır. Ona yardım eder.
 • Hiroki Ishiyama: Yumi'nin sinir bozucu erkek kardeşidir.
 • Samantha Knight: Odd'a aşıktır. Kadic'de öğrenciyken daha sonra ayrılmıştır. Yine de Odd ile görüşmektedir. Belalı bir tip olmasının yanı sıra Odd gibi iyi bir kaykaycıdır.
 • Suzanne Hertz: Okuldaki fen dersi öğretmenidir.
 • Kiwi: Odd'un akademide gizlice beslediği köpeğidir.

Sezonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Başlangıç Bitiş
1 Eylül 2003 Şubat 2004
2 Ağustos 2005 Şubat 2006
3 Eylül 2006 Kasım 2006
4 Ağustos 2007 Kasım 2007

Uluslararası yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal
 ABD Cartoon Network
 Avustralya Network Ten
Cartoon Network (Avustralya)
 Belçika RTBF
2BE
La Deux
 Birleşik Krallık GMTV
Kix
 Brezilya Jetix (Latin Amerika)
 Finlandiya MTV3
 Fransa France 3
Canal J (2003-)
TV5 Monde
 Güney Kore Animax
SK Broadband
 Hindistan Sun TV
Hollanda Hollanda Jetix (Hollanda)
 İspanya Clan TVE
Canal Panda
Boing (İspanya)
 İsrail NOGA
 İsveç SWT
 İtalya Rai 2
Rai Gulp
Disney Channel (İtalya)
 Japonya Jetix (Japonya)
 Kanada SRC
 Litvanya LNK TV
 Macaristan Megamax
 Norveç NRK
Middle East geographic.jpg Orta Doğu MBC3
 Pakistan Starlite
 Polonya ZigZap
 Portekiz Canal Panda
Panda Biggs
 Romanya Megamax
 Rusya TNT (Rusya)
 Sırbistan TV Ultra
 Tayland True Visions
 Türkiye JOJO (2007-2009)
Cine5 (2009-2010)
Maxi TV (2009-2010)
Kidz TV (2013-2014)
Vietnam Vietnam VTV3
 Yunanistan Mega TV (2013-)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]