Mavi Sakal (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mavi Sakal
Genel bilgiler
Köken Türkiye
Tarzlar Rock, hard rock
Etkin yılları 1980–günümüz
Müzik şirketi Raks Müzik, Uzelli
Resmî sitesi http://www.mavisakal.com
Üyeler Genç Osman Yavaş (Vokal, Gitar)
Kaan Altan (Gitar)
Murat Tümer (Davul)
Sinan Tansal (Perküsyon)
Eski üyeler Tibet Ağırtan (Vokal, Gitar)
Taylan Dedeoğlu (Gitar)
Andy Wand (Bas)
Kaan Uçak
Yasa Arar
Ahmet Ersöz
Emin Ersoy (Bas)
Cevdet Tosyalı (Vokal)
Ozan Akça (Flüt)
Mahcem Öztürk (Bas)
Teoman Yakupoğlu (Vokal)
Tanju Eren (Gitar, Bas)
Batur Yurtsever (Bas ve Klavye)

Mavi Sakal (veya Mavisakal), Türk rock müzik grubudur.

1980'de Tarsus Amerikan Lisesi'nde Murat Tümer (davul), Tibet Ağırtan (gitar/vokal), Kaan Uçak (vokal), Kaan Altan (gitar) ve Ahmet Ersöz (bas gitar) tarafından "Echo '83" adıyla kuruldu. 1984 senesinde Mavi Sakal adını aldı. 1992 yılında Çektir Git adlı ilk kasetini piyasaya veren Mavi Sakal ardından 1993'de Mavi Sakal 2'yi piyasaya sürerek kısa sürede "Şaşkın" ve "Çektir Git" adlı şarkılarıyla listeleri zorlamaya başladı. Bunun üzerine kasetin yapımcısı Uzelli Mavi Sakal 2'yi CD olarak piyasaya sürdü. Bu aynı zamanda yayımlanan ilk Türk Rock CD'si oluyordu.

4 senelik bir sessizliğin ardından yapımlarını Tümer & Tümer'in gerçekleştirdiği 1997 yılında yayınlanan "İki Yol" single'ı ve 1998 yılında yayınlanan Kan Kokusu albümü, geçen yıllar içerisinde yurtiçinde verdiği sayısız konserler, katıldığı ulusal ve uluslararası festivaller, 1997 senesinde Status Quo grubunun konuğu olarak gittiği Londra Wembley Arena'da verdiği konserler ile geniş kitlelerce tanınarak bir Türk Rock kültüne dönüşen Mavi Sakal 2000 senesinde birkez daha sessizliğe gömüldü.

2006 Haziran'ında grubun kurucu üyelerinden Murat Tümer (davul) ve Tibet Ağırtan’a (vokal/gitar) ek olarak gene grupla uzun yıllar sahne almış Taylan Dedeoğlu (gitar) ve Batur Yurtsever’den (bas gitar) oluşan kadrosuyla yeniden canlanan Mavi Sakal gelecek albümün habercisi olarak internet üzerinden ücretsiz yayınladıkları "Son..Ki..5..10" single'ı ve bu single’ı takip eden bir tanıtım turnesi sonrası Pasaj Müzik etiketiyle yayınlanan Yeni..den! adını verdiği 4. stüdyo albümüyle sessizliğine son verdi.

2015 yılında Naklen adlı albümlerini çıkardılar. Grubun eski kadrosunun birçoğu yeniden bir araya gelmişti. Kaan Altan (gitar), Murat Tümer (davul) ve Genç Osman Yavaş (vokal-gitar), aralarına Sinan Tansal (perküsyon)'ı da alarak ön hazırlıkları 8 ay süren albümü çıkardılar.[1] Albümün kaydı Deneyevi'nde Sevan Çizmeci tarafından yapıldı. Mix ve mastering Helsinki'deki Finnvox stüdyosunda Mikko Karmila ve Mika Jussila tarafından gerçekleştirildi.

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.mavisakal.com/tarihce.html