Mavisakal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Mavi Sakal (müzik grubu) sayfasından yönlendirildi)
MAVİSAKAL
Genel bilgiler
Başladığı yerTürkiye
TarzlarRock, hard rock
Etkin yıllar1980–günümüz
Müzik şirketiRaks Müzik, Uzelli
Resmî sitehttp://www.mavisakal.com
ÜyelerGenç Osman Yavaş (Vokal, Gitar)
Kaan Altan (Gitar)
Murat Tümer (Davul)
Sinan Tansal (Perküsyon)
Eski üyelerTibet Ağırtan (Vokal, Gitar)
Taylan Dedeoğlu (Gitar)
Andy Wand (Bas)
Kaan Uçak
Yasa Arar
Ahmet Ersöz
Emin Ersoy (Bas)
Cevdet Tosyalı (Vokal)
Ozan Akça (Flüt)
Mahcem Öztürk (Bas)
Teoman Yakupoğlu (Vokal)
Tanju Eren (Gitar, Bas)
Batur Yurtsever (Bas ve Klavye)

Mavisakal (stilize yazılışı MAVİSAKAL), Türk rock müzik grubudur.

1980'de Tarsus Amerikan Lisesinde Murat Tümer (davul), Tibet Ağırtan (gitar/vokal), Kaan Uçak (vokal), Kaan Altan (gitar) ve Ahmet Ersöz (bas gitar) tarafından "Echo '83" adıyla kurulan grup, 1984 yılında Mavisakal adını aldı. 1992 yılında Çektir Git adlı ilk kasetini piyasaya sunan Mavisakal, "Şaşkın" ve "Çektir Git" adlı şarkılarıyla listeleri zorlamaya başladı. Bunun üzerine kasetin yapımcısı Uzelli, grubun yeni albümü MAVİSAKAL 2'yi 1993 yılında CD formatında piyasaya sürdü. Böylece MAVİSAKAL 2, Türkiye'de yayımlanan ilk Türkçe rock CD'si oldu.

Dört yıllık bir sessizliğin ardından gruba vokalist olarak Genç Osman Yavaş katıldı ve yapımlarını Tümer & Tümer'in gerçekleştirdiği İki Yol single'ını 1997 yılında, Kan Kokusu albümünü 1998 yılında yayımladılar.

Grup, 1997 yılında Status Quo grubunun konuğu olarak Londra Wembley Arena'da konserler verdi. Kan Kokusu albümünün ardından yurt içi ve yurt dışında çeşitli konserler verdikten, ulusal ve uluslararası festivallere katıldıktan sonra 2000 yılında bir süreliğine sessizliğe gömüldü.

2006 Haziran ayında grubun kurucu üyelerinden Murat Tümer ve Tibet Ağırtan'a ek olarak gene grupla uzun yıllar sahne almış Taylan Dedeoğlu (gitar) ve Batur Yurtsever’den (bas gitar) oluşan kadrosuyla yeniden canlanan Mavisakal, internet üzerinden Son..Ki..5..10 single'ını ücretsiz olarak yayımladı. Bu single’ı takip eden bir tanıtım turnesi sonrası Pasaj Müzik etiketiyle yayımlanan Yeni..den!, grubun 4. stüdyo albümü oldu.

2015 yılında grubun eski kadrosundan Kaan Altan (gitar), Murat Tümer (davul) ve Genç Osman Yavaş (vokal-gitar), aralarına Sinan Tansal'ı (perküsyon) da alarak ön hazırlıkları 8 ay süren Naklen albümünü çıkardılar.[1] Albümün kaydı Deneyevi'nde Sevan Çizmeci tarafından yapıldı. Mix ve mastering Helsinki'deki Finnvox stüdyosunda Mikko Karmila ve Mika Jussila tarafından gerçekleştirildi.

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]