Kavalalı Mehmet Ali Paşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kavalalı Mehmet Ali Paşa
Mısır, Sudan, Şam, Hicaz, Mora, Taşoz ve Girit Valisi
Coat of arms of the Egyptian Kingdom 2.png
ModernEgypt, Muhammad Ali by Auguste Couder, BAP 17996.jpg
Hüküm süresi 17 Mayıs 1805 - 2 Mart 1848
Önce gelen Hurşid Ahmed Paşa
Sonra gelen Kavalalı İbrahim Paşa
Doğum tarihi 4 Mart 1769(1769-03-04)
Doğum yeri Osmanlı İmparatorluğu Kavala, Osmanlı Devleti
Ölüm tarihi 2 Ağustos 1849 (80 yaşında)
Ölüm yeri Flag of Egypt (1882-1922).svg Kahire, Mısır Hidivliği
Hanedan Kavalalılar Hanedanı
Babası İbrahim Ağa
Annesi Zeynep
Çocukları Tevhide
Kavalalı İbrahim Paşa
Tosun Paşa
Isma'il
Hatice (a.k.a. Nazli)
Said Paşa
Hasan
Ali Sadik Bey
Mehmet Abdül Halim
Genç Mehmet Ali
Fatma Rukiye
Zeynep
Dini Sünni İslam

Kavalalı Mehmet Ali Paşa, (Arapça: محمد علي باشا, Farsça: محمد علی پاشا, Urduca: محمد علی پاشا, d. 4 Mart 1769 - ö. 2 Ağustos 1849), Mısır valisi, Kavalalılar Hanedanı'nın kurucusu, Mısır ve Sudan'ın ilk hidivi. Osmanlı Devleti'ne karşı başarıyla sonuçlanan bir isyan çıkardı. Her ne kadar Osmanlılara bağlıymış gibi görünse de, o dönem, Sudan, Mısır, Filistin, Lübnan ve Suriye'nin gerçek hükümdarı olarak kabul edilmiş ve 150 yıl boyunca hanedanı tarafından bu topraklar yönetilmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mısır Valisi olmadan önce[değiştir | kaynağı değiştir]

Kavalalı Mehmet Ali Paşa bugünkü Yunanistan'ın Kavala'da dünyaya geldi. Arnavut kökenli olduğu iddia edilir ve ataları toprak meselesinden Konya'dan Kavala'ya göç etmiştir.[1] Mehmet Ali, babası İbrahim Ağa'nın 17 çocuğundan hayatta kalan tek çocuğuydu.[2] Babası ile birlikte tütün ticareti yapıyordu. Babasının genç yaşta ölümünden sonra amcası Tosun Paşa'nın himayesinde tütün ticaretine devam etti. Amcası Tosun Paşa'nın Osmanlı devleti tarafından idamından sonra tamamen kimsesiz ve hamisiz kaldı. Leon isimli Fransız bir tüccarla tanıştı ve işine devam etti.[3] Napolyon'un Mısır'ı işgaline karşı Osmanlı tarafından Mısır'a gönderilen orduda görev aldı ve kısa zamanda komutanlığa yükseldi. Vali Hüsrev Paşa'ya karşı düzenlenen ayaklanmadan yararlanarak 1805'te Mısır valisi oldu.

Mısır Valisi olduktan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Mısır'ın kalkınması için çeşitli ıslahatlar yaptı. Avrupa'dan getirttiği hocalarla kendine güçlü bir ordu kurdu. 1811 yılında yönetimde halen etkili durumda bulunan Memlük Beylerine karşı harekete geçerek Mısır'daki Memlük egemenliğine kesin olarak son verdi. Daha sonra 1811-1818 yılları arasında orduları Osmanlı Sultanı adına Arabistan Yarımadası'nda Vahhabilere karşı savaştı. 1815 yılında Kahire'de bulunan Arnavut askerleri kısa süreli bir ayaklanma çıkardılar. Kavalalı, başını ağrıtabileceğini düşündüğü 25.000 Arnavut askerini, Sudan'ın fethi için 1821'de Sudan'a Func Devleti'nin üzerine gönderdi. Böylelikle Sudan, Mısır'ın kontrolü altına girdi. Mora'da patlak veren isyanı bastırmakta güçlük çeken Osmanlı Devleti, Mehmet Ali Paşa'dan yardım istedi. Bu başarısına karşılık Mora ve Girit valilikleri söz verildi. İsyan bastırıldı; ama 1829'daki Edirne Antlaşması'yla Mora Yunanistan'a verilince, Kavalalı Mehmet Ali Paşa bu sefer de Suriye valiliğini istedi. Ancak Mehmet Ali Paşa'nın genişleme siyasetinden çekinen Osmanlı Hükümeti Mehmet Ali Paşa'nın bu isteğini reddetti.

Hidivliği kuruşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kavalalı Mehmet Ali Paşa, David Wilkie

Bunun üzerine Mehmet Ali Paşa Filistin'e yürüdü ve Akka Kalesi'ni ele geçirdi. Osmanlı hükûmeti Mehmet Ali Paşa'nın üstüne ordu gönderdiyse de Ağa Hüseyin Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın oğlu İbrahim Paşa komutasındaki Mısır kuvvetleri tarafından bozguna uğratıldı. Mısır Kuvvetleri Halep, Şam ve Adana'yı ele geçirdiler. Konya'da Sadrazam Reşit Paşa'nın kuvvetlerini de yenip Kütahya'ya kadar ilerlediler.

II. Mahmud, Büyük Britanya ve Fransa'dan yardım istedi. Ne var ki Fransa'nın Mehmet Ali Paşa'yı desteklemesi, İngiltere'nin de Osmanlı'nın içişlerine karışmak istememesi üzerine beklediği yardımı alamadı ve Rusya'dan yardım istemek zorunda kaldı. Rusya ile Hünkar İskelesi Antlaşması-8Temmuz 1833 yapıldı ve Rus donanması İstanbul'a demirledi.

Boğazların Rusya'nın eline geçmesinden endişe eden İngiltere ve Fransa'nın araya girmesiyle Kütahya Antlaşması (14 Mayıs 1833) imzalandı. Antlaşmaya göre Mısır, Suriye ve Girit valilikleri Kavalalı Mehmet Ali Paşa'ya, Cidde ve Adana valilikleri de oğlu İbrahim Paşa'ya verildi.

Antlaşmadan her iki tarafta hoşnut olmadı. II. Mahmut Mısır valisini ortadan kaldırmak ve kaybettiği toprakları geri almak istiyordu. Osmanlı ordusu ile Mısır ordusu Nizip'te karşılaştı. Osmanlı ordusu tekrar bozguna uğrayınca Rusya'nın soruna el atmasından ve Mehmet Ali Paşa'nın güçlenmesinden çekinen Avrupa Devletleri konuyu görüşmek için Londra'da konferans düzenledi.

Londra'da imzalanan antlaşmaya göre Suriye, Girit ve Adana Osmanlı Devleti'ne geri verildi, Mısır ise Kavalalı Mehmet Ali Paşa ve soyundan gelenlere bırakıldı. Kavalalı Mehmet Ali Paşa başta antlaşmayı kabul etmese de İngiltere ve Avusturya'nın Beyrut'a asker çıkarması ve İngiliz donanması'nın Lübnan kıyılarını topa tutması üzerine antlaşmayı kabul etmek zorunda kaldı. 1845'te İstanbul'a gelip padişaha bağlılığını bildirdi. 1849'de Kahire'de öldü.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TDVİA, Kavalalı Mehmet Ali Paşa maddesi, Muhammed Ali Kutluoğlu, TDV Yayınları c.25, s.62 İstanbul 2002
  2. ^ Şinasi Altundağ, Kavalalı Mehmet Ali Paşa İsyanı ve Mısır Meselesi 1831 -1841(2.baskı), TTK Yayınları, Ankara 1998, s.21
  3. ^ İslam Ansiklopedisi, Mehmet Ali Paşa maddesi, Şinasi Altundağ, Meb Yayınları, İstanbul 1978, c.7, s.567
Kavalalı Mehmet Ali Paşa
Doğumu: 1769 Ölümü: 2 Ağustos 1849
Önce gelen:
Hurşid Ahmed Paşa
Mısır ve Sudan Valisi
1805 - 1848
Sonra gelen:
Kavalalı İbrahim Paşa