Şeytanın Ölüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şeytanın Ölüsü
The Evil Dead
Film Posteri
YönetmenSam Raimi
YapımcıSam Raimi
Bruce Campbell
Robert Tapert
SenaristSam Raimi
OyuncularBruce Campbell
Ellen Sandweiss
Betsy Baker
Hal Delrich
Teresa Tilly
MüzikJoe LoDuca
StüdyoRenaissance Pictures
DağıtıcıNew Line Cinema
CinsiSinema filmi
TürüKorku, Gerilim, Fantastik
RenkRenkli
Yapım yılı1981, ABD
Çıkış tarih(ler)i15 Ekim 1981 (ABD)
Süre85 dakika
Dilİngilizce
Bütçe375.000 $
Hasılat29.400.000 $ (Temmuz 2006)
Devam filmiEvil Dead 2
Diğer adlarıŞeytanın Ölüsü (TR)
Book of the Dead (ABD)

The Evil Dead (Türkiye’de Şeytanın Ölüsü olarak da bilinir), 1981 yapımı bir korku filmidir. Sam Raimi tarafından yazıldı ve yönetildi. Başrollerde Bruce Campbell, Ellen Sandweiss ve Betsy Baker vardır. Filmde tatil için Tennessee ormanındaki bir kulübeye giden 5 üniversite öğrencisinin yaşadıkları anlatılıyor. Tatilleri, kötü ruhları uyandıran bir ses bandını buldukları zaman kabusa dönüşüyor.

Filmdeki vahşet ve şiddet sahneleri çok tartışmalıydı. Avrupalı bir dağıtıcı firma tarafından kabul edilene kadar neredeyse bütün Amerikalı film dağıtıcıları tarafından geri çevrilmişti. Galası 15 Ekim 1981’de yapıldı. Bütçesinin 375.000 $ olduğu tahmin ediliyor. Günümüzde eleştirmenler ve izleyiciler tarafından korku türünün bir klasiği olarak kabul edilir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Baş kahraman Ash, sevgilisi Linda ile birlikte, yanlarına başka bir çift (Scotty ve Shelly) ve arkadaşları Cheryl'i alarak, Tennessee ormanındaki bir kulübeye hafta sonu tatillerini geçirmeye giderler. Kulübenin mahzeninde ölülerin kitabı Necronomicon'u (Book of the Dead) ve bir ses bandı bulurlar. Kitaptaki büyülü sözleri içeren bu ses bandını çaldıklarında farkında olmadan intikam isteyen eski iblisleri uyandırırlar. Bir süre sonra içlerinden bazıları iblislerin etkisi altına gireceklerdir.

Neredeyse gece olmuştur. Dışarıdan gelen sesi duyan Cheryl kulübeden çıkar. Ormanda ağaçlar tarafından vahşice tecavüze uğrar. Kulübeye döndüğünde başından geçenlere kimse inanmaz. Kendisini götürmesi için Ash’e yalvarır. Ve Ash onu kasabaya götürmeye karar verir. Yola çıkarlar ama geldikleri köprünün yıkıldığını, dönüş yolunun kapandığını görünce tekrar kulübeye dönerler. Döndükten kısa bir süre sonra Cheryl iblise dönüşür ve Linda’yı ayak bileğinden yaralar. Cheryl’i mahzene kilitlerler. Pencereden gelen görünmeyen bir güç tarafından, kendi odasında iblise dönüştürülen Shelly, Scotty’ye saldırır. Ash’le Scotty, Shelly’yi parçalara ayırıp dışarıya gömerler.

Scotty ormandan çıkış için başka bir yol aramaya gider. Ash kulübeye döndüğünde mahzenin kapısının açık olduğunu ve Cheryl’in kaçtığını görür. Bu arada Scotty, yaralı vaziyette geri döner ve bilincini kaybetmeden önce Ash’e, ormandan çıkış için bir yol bulduğunu söyler.

Ash, ayak bileğinden yaralı Linda’yı kontrol etmeye gider. Onun da iblislerce ele geçirildiği görür. Linda’yı dışarı sürükler ve kürekle kafasını gövdesinden ayırır. Ash kulübeye döndüğünde Scotty’nin ölmüş olduğunu görür.

Bu arada Cheryl camı kırarak içeri girmeye çalışıyordur. Ash ona ateş eder ama öldüremez. Scotty de iblise dönüşmüştür. Cheryl ve Scotty, Ash’e saldırırlar. O sırada çığlık atmaya başlarlar ve vücutlarından duman tüter. Çünkü Ölülerin Kitabı şöminenin yanına düşüp, kenarından yanmaya başlamıştır. Kitabı yanmasının iblisleri yok edeceğini anlayan Ash, son bir hamleyle kitabı şöminenin içine atar. Kitap yanınca iblisler erir ve güneş doğar. Tek kurtulan Ash’dir. Kulübeden dışarı çıkar. Tam kabusun bittiğini düşünürken aniden kötü ruhlar tekrar Ash’in peşine düşer. Ash’in korku dolu yüzünün gösterilmesiyle film sonlanır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Tennessee ormanında terk edilmiş bir kulübede çekildi. Çekimler yaklaşık 2 yıl sürdü. Bu süre içinde ekipten ve oyunculardan işi bırakanlar olmuştu. Bu yüzden Sam Raimi, işi yarıda bırakan oyuncuların yerine dublörler ve cansız mankenler kullanmak zorunda kalmıştır. Filmi baştan sona oynayan sadık aktörlerden biri Ash karakterini canlandıran Bruce Campbell idi. Filmin DVD’sindeki açıklamalara göre sık sık kamyonetin kasasında mısır pekmezine (ekibin sahte kan olarak kullandığı şey) bulanmış halde eve dönüyordu.

Sansür[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmden bir sahne

İçerdiği vahşet sahnelerinden dolayı filmin orijinal versiyonu Finlandiya, Almanya, İzlanda ve İrlanda dahil olmak üzere birkaç ülkede yasaklandı. Ağaç tecavüzü sahnesi Almanya’da kimileri tarafından kadın düşmanlığı olarak tanımlandı. Ve bazı sivil kuruluşlar sayesinde filmin yayınlanması neredeyse 10 yıl boyunca engellendi. Stephan King de dahil kimi ünlü isimler bu yasağı eleştirdi. Şiddet sahneleri büyük oranda çıkartılmış versiyon ancak 1992’de yasallaştı. Filmin tam versiyonu 2001’e kadar Alman DVD piyasasına giremedi. Daha sonra İngiltere’de ve 2002’de Finlandiya’da da 18 yaş uyarısı konularak yasak kaldırıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]